OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У 2018-му Україна й Польща відзначають 100-річчя відновлення Незалежності.

Євген САвчук

На честь ювілею у Києві було заплановано три різножанрових концерти, головною ідеєю яких є зіставлення музики польської та української, – ораторіальний відбувся 29 вересня (відкриття «Київ Музик Фесту»), хоровий пройде 31 жовтня, симфонічний – 4 грудня. Над репертуаром працюють виконавці обох держав, що засвідчує близькість і партнерство України та Польщі. Автор проекту – диригент Роман Ревакович, який уже понад 20 років дуже активно підтримує музичний діалог між державами.

Отже, другий концерт 31 жовтня перенесе слухачів у світ глибокої духовності. Мабуть, уперше зіставлятимуться релігійні твори для хору а cappella поляка Генрика Міколая Гурецького (1933–2010) та українця Валентина Сильвестрова (нар. 1937). Обидва автора, спершу сповідуючи авангардні композиторські техніки, у 1970-ті перейшли до спрощеної гармонії та музичної наррації, наповнюючи заодно свої твори глибоким змістом. У концерті братиме участь Національна заслужена академічна капела України «Думка».

Генрик Міколай Гурецький

Ім’я Генрика Міколая Гурецького значиться у британському рейтингу «100 геніїв сучасності», опублікованому 2007 року газетою «Телеграф». Платівку із записом його Симфонії № 3 для сопрано та симфонічного оркестру було продано тиражем понад 1 мільйона примірників. Музикант вивчав композицію у Болеслава Шабельського в Державній вищій музичній школі у Катовіце. На початку творчої кар’єри у 1960-х він вражав публіку як один із найрадикальніших авангардних композиторів Польщі. Утім згодом здивував мистецьку спільноту, перейшовши до стилістично протилежної музичної мови.

Митець відомий і як педагог, музикознавець, був ректором Академії музики в Катовіце (1975–1979). Твори Гурецького не раз нагороджували на польських і міжнародних конкурсах. Серед них: І премія за Симфонію (1969) на паризькому Бієнале молодих, першість за Ad Matrem на Міжнародній трибуні композиторів ЮНЕСКО, псалом Beatus vir був представлений на спеціальному концерті у Кракові з нагоди візиту Папи Йоанна Павла ІІ до Польщі (1979).

Валентин Сильвестров

Валентин Сильвестров – один із найвідоміших українських композиторів за кордоном. У 1960-ті роки він належав до творчої групи «Київський авангард», яка сповідувала нову музичну естетику та рівнялася на європейські тенденції усупереч жорсткому тиску захисників панівної в СРСР теорії соцреалізму. Неофіційно надсилав свої експериментальні твори на міжнародні конкурси. 1967 року став лауреатом Премії імені Сергія Кусевицького у США, 1970-го – Міжнародного конкурсу композиторів «Gaudeamus» у Нідерландах, після чого Сильвестрова виключили зі Спілки композиторів, але пізніше поновили його членство у цій організації.

У подальшій творчості митець, на противагу авангарду, спирається на стилістику «нової простоти». За твір «Реквієм для Лариси» він був номінований на «Grammy» (2005). Вибрані частини цього твору прозвучать у концерті 31 жовтня.

Роман Ревакович

Таким чином, у концерті звучатимуть: Генрик Міколай Гурецький. «Totus Tuus» (op. 60), «Марійні пісні» (ор. 64), «Amen» (op. 34). Диригент – Роман Ревакович; Валентин Сильвестров. «Елегія» на вірші Тараса Шевченка, «Диптих» («Отче наш» і «Заповіт») на вірші Тараса Шевченка, «Реквієм для Лариси» – вибрані частини («Прощай, світе» на вірші Тараса Шевченка та «Agnus Dei»). Диригент – Євген Савчук.

Проект є частиною культурної програми «Польща-100», що координується Інститутом Адама Міцкевича (Польща), реалізованої у рамках Багатолітньої програми «NIEPODLEGŁA (Незалежна)» за роки 2017–2021. Профінансовано із засобів Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща. Автор – Роман Ревакович.

За матеріалами прес-релізу