Михайло Гольдштейн

42
Share Button

Михайло Еммануїлович Гольдштейн (псевдонім Михайло Михайловський; 1917—1989) — український радянський, пізніше німецький композитор і скрипаль-віртуоз, диригент, педагог, музикознавець; майстер музичних стилізацій. Брат відомого скрипаля Бориса Гольдштейна.
Народився в сім’ї учителя математики. Перші уроки гри на скрипці отримав у чотирьохрічному віці. У п’ять років уперше виступив на сцені, у вісім дебютував як соліст у супроводі симфонічного оркестру. Навчався музиці у школі Петра Столярського в Одесі, згодом — в Одеській і Московській консерваторіях у професорів Aбрама Ямпольського (скрипка), Миколи Мясковського (композиція) і Костянтина Сараджева (диригування).
Після травми лівої руки зосередився здебільшого на педагогічній діяльності та композиторській творчості. З 1936 року викладав у школі Столярського в Одесі, з 1948-го — у різних музичних вишах Москви.
Михайло Гольдштейн є автором численних симфонічних та інструментальних творів, також видавав себе за автора 21-ї симфонії композитора Миколи Овсянико-Куликовського (Українська симфонія g-moll в старому стилі), а також автора музичної містифікації «Експромт Балакирєва» та інших. У 1957 році перебував під слідством із приводу авторства вищезгаданих опусів.
1963 року Михайло Гольдштейн отримав три нагороди на Всесоюзному конкурсі молодих композиторів за свої твори для скрипки та віолончелі, які подав під різними псевдонімами («Советская культура» 1/12/1963). Після цього випадку мав неприємності від радянської влади й 1964-го був змушений емігрувати з СРСР.
У 1964–1967 роках він був професором консерваторії Східного Берліна. У 1967 переїхав до Відня, а згодом до Ізраїлю, де викладав в «Rubin-Academy of Music» у Єрусалимі. У 1968–1969 був гість-доцентом у школі Ієгуді Менухіна в Лондоні. З 1969 до 1988 року — професор консерваторії Гамбурга.
Гольдштейн часто друкував статті на українську музичну тематику в українських діаспорних газетах (особливо у Мюнхенській газеті ОУН(б) «Шлях Перемоги») під псевдонімом Михайло Михайловський.
За музично-педагогічну діяльність та суспільну активність у справі підтримки імігрантів та інвалідів його в 1984 році було відзначено Орденом ФРН «Хрест за заслуги».
Поховано Михайла Гольдштейна 1989 року в Гамбурзі на Ольсдорфському кладовищі.

Share Button