Юхим Голишев

59
Share Button

Юхим Голишев (1897—1970) — український композитор, скрипаль і художник. Був одним із перших відомих і визнаних композиторів додекафоністів.
Навчався в Одеському художньому училищі по класу скрипки. Як скрипаль брав участь у турне Одеського симфонічного оркестру Росією, Польщею та Румунією.
1909 року разом із батьками, рятуючись від єврейських погромів, розпалюваних російськими урядовими структурами, виїхав до Берліна. Там навчався як скрипаль у Консерваторії Штерна. Водночас ознайомився з ідеями Ферруччо Бузоні та італійських футуристів.
1914 року Юхим Голишев написав струнне тріо під назвою «Zwölftondauer-Komplexe», що стало одним із перших у світі творів, написаних у додекафонній техніці.
По закінченні Першої світової війни митець зблизився із середовищем дадаїстів і став одним із співзасновників «Листопадової групи». У 1921-му подією культурного життя Європи виявилося перше публічне виконання додекафонного твору для симфонічного оркестру — симфонічної поеми «Льодова пісня» Юхима Голишева.
Після приходу до влади в Німеччині нацистів композитор виїхав спочатку до Португалії, а згодом до Бразилії. До Європи повернувся уже на схилі віку. З 1966-го постійно мешкав у Парижі, де і помер 25 вересня 1970 року.

Share Button