Народжені вільними

24 серпня на Майдані Незалежності гратиме український симфонічний оркестр, учасниками якого є ровесники незалежності України

Оркестр «Народжені вільними» створений за ідеєю Президента України Петра Порошенка з молодих артистів, народжених у 1991 році. Музиканти з Дніпра, Києва, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Сум, Харкова, Херсону, Черкас, Чернівців, з Донбасу зібрались у Києві на базі Національного Президентського оркестру України і під керівництвом досвідчених педагогів підготували програму концерту. Керує проектом режисер Сергій Проскурня. Головним диригентом є Кирило Карабиць – всесвітньо відомий диригент, музичний керівник Ваймарського симфонічного оркестру і Ваймарської опери (Німеччина), Борнмутського симфонічного оркестру (Велика Британія). Минулого року Карабиць провів урочисті концерти з нагоди Дня незалежності України в Національній опері та на Майдані Незалежності. Тоді він виступив разом із I, CULTURE Orchestra в рамках концертного туру оркестру, художнім керівником і диригентом якого він також є.

Твори, що звучатимуть на цьому концерті, символізують 400 років історії української музики. А точніше – української музики, культури та їх рефлексії композиторами інших націй і тими, хто був пов’язаний з Україною генетично та через біографічні факти. У програмі – симфонічні твори Бориса Лятошинського (фанфари з П’ятої симфонії), Максима Березовського (перша частина Симфонії до-мажор), Михайла Вербицького (Симфонічна увертюра), Ференца Ліста (симфонічна поема «Мазепа»), Модеста Мусоргського («Гопак» з опери «Сорочинський ярмарок»), Петра Чайковського (перша частина Концерту №1 для фортепіано з оркестром). Угорець Ференц Ліст надихнувся образом молодого гетьмана Івана Мазепи, створивши трансцендентний етюд для фортепіано та симфонічну поему «Мазепа». Про українську тему у творчості Модеста Мусоргського написане не одне дослідження, а «Гопак» з опери «Сорочинський ярмарок» – лише один з українських слідів у його спадщині. Тема «Чайковський та Україна» теж має своїм ґрунтом немалий корпус фактів, починаючи з українських предків у родоводі.

Поверненням із небуття стане виконання Симфонії до-мажор Максима Березовського – твору, про існування якого донедавна не було відомо майже нічого. Його партитуру знайшов у архівах Ватикану американських диригент Стівен Фокс. Вперше вона була виконана і записана на CD у Росії як «перша російська симфонія». В Україні її прем’єра відбулася у червні цього року на філармонійному концерті. Це стало можливим завдяки зусиллям Кирила Карабиця, який отримав партитуру симфонії від Стівена Фокса, привіз в Україну і провів виконання. У концерті на Майдані вона прозвучить вдруге для широкого кола публіки.

У фіналі концерту – теж прем’єра: «Небесний. Щедрик» Івана Небесного для фортепіано, бандури, дитячого хору, мішаного хору, симфонічного оркестру та мультимедіа.

Окрім «Народжених вільними» у концерті візьмуть участь солісти – піаніст Олексій Гринюк (Великобританія), бандурист Роман Гриньків, а також великий зведений дитячий хор за участю дітей літнього табору «Артек. Пуща-Водиця», хорів хлопчиків «Дзвіночок» та Хорової капели імені Левка Ревуцького, хорів дитячих музичних шкіл «Райдуга», «Ластівка», «Щастя» та інших.