В Україні створять оперу на основі архаїчного співу, яка в унікальний спосіб поєднає архаїку та free jazz
У музично-театральному дійстві, поєднаному з відеоартом, зібрані прадавні українські ритуальні, рекрутські, козацькі, чумацькі, колискові та ліричні пісні. Авторка ідеї – відома режисерка й виконавиця Уляна Горбачевська. Музичне полотно опери – це результат багаторічного вивчення архаїчного співу та академічних досліджень львівської композиторки Марії Олійник.
Творці прагнуть відкрити традиційну українську пісню та національну поліфонію для світової оперної сцени через переосмислення давніх фольклорних шарів до віднайдення способів поєднання їх із сучасним мистецтвом. Молода опера «Ukraine – Terra Incognita» будується довкола нашої музичної архаїки, зберігаючи її принципи (мелодика, гармонія, ритм, фактура). Народний спів у ній повністю замінить академічну манеру подачі звука у вокальних партіях. В опері поєднуються три типи імпровізації: традиційна пісенна (голосіння), європейська фрі-джазова та оркестрова. Виконавці «Ukraine – Terra Incognita» – актори, котрі існують у сценічному просторі як перформери та володіють техніками архаїчного співу.
«Ukraine – Terra Incognita» складається із 5 частин – міфів: Міф роду, Міф дому, Міф степу, Міф любові, Міф Залізного Серця. Земля, Terra Incognita, подарувала нам Степ, де кожне покоління могло себе випробувати, віднайти і дати шанс наступним.
Молода опера «Ukraine – Terra Incognita» присвячується Василю Сліпаку – людині мистецтва, яка залишила світову кар’єру, щоби захистити свою землю і можливість вільно на ній творити. «Найкращий спосіб подякувати людині – продовжити справу, якою вона жила. Ми хочемо, аби пам’ять про Василя не потонула у потоках пафосних промов і сліз. Тому робимо вишуканий сучасний музичний проєкт. Робимо так, щоб Василю сподобалось», – пояснюють своє рішення творці проєкту.
Через карантинні обмеження команда була змушена відмовитись від участі іноземних митців, перейти в експрес-режим творення та переформатувати прем’єри в залах на відеозапис постановки.
24 серпня о 10 годині прем’єра дійства «Міф Роду» на YouTube-каналі: www.youtube.com/c/ukraineyoungopera. Відеопрезентацію повної постановки Молодої опери «Ukraine – Terra Incognita» заплановано на День захисника України 14 жовтня 2020 року.
У 2021-му опера «Ukraine – Terra Incognita» запрезентує виставу в Україні та за кордоном.
Виконавці
Актори, співоча трупа: Микола Береза, Ярослав Федорчук, Марко Свіжінський, Денис Іванів, Софія Лешишак, Андріана-Ярослава Саєнко, Катерина Смірнова, Ольга Баландюх, Сергій Бадюк.
Перкусія – Ігор Гнидин, саксофон – Михайло Балог.
Режисерка Уляна Горбачевська – досліджує архаїчні народні пісні та давні духовні наспіви України. Створює нові театральні та музичні форми, поєднує автентичний спів з авторськими імпровізаціями. Співпрацює із відомими українськими й іноземними митцями, серед яких Юрій Андрухович, Клаус Куґель, Петрас Вишняускас, Марк Токар, Рішард Лятецький та інші.
Композиторка Марія Олійник навчалась у Королівській консерваторії в Гаазі (Нідерланди) та Львівській національній музичній академії імені Миколи Лисенка. В її опусах поєднуються стилістика сучасної класичної та стародавньої європейської музики. Марія також звертається до автентичних українських фольклорних джерел. 2017 року на міжнародному музичному фестивалі «Контрасти» відбулася прем’єра її твору «Присвята Василю Сліпаку».
Ukrainian Festival Orchestra (UFO) був створений на базі камерного оркестру «Collegium Musicum», який 2014 року заснували диригент Іван Остапович і культменеджер Тарас Демко. У репертуарі –твори від епохи бароко до сучасності. Головною метою колективу є створення якісних записів української класики та її популяризація у світі. Оркестр співпрацює зі світовими зірками: Ноа Бендінкс-Белґлі, Корі Церовшеком, Вадимом Холоденком, Андрієм Гавриловим, Антонієм Баришевським, Сергієм Островським, Джейкобом Шоу, Левом Маркізом, Сігізвальдом Кьойкеном, Теодором Кухарем та іншими.
Диригент Тарас Вергун – випускник диригентського факультету кафедри оперно-симфонічного диригування ЛНМА імені Миколи Лисенка. Веде активну співпрацю з Академічним камерним оркестром «Віртуози Львова». Як диригент бере участь у Фестивалі сучасної музики львівських композиторів, де диригує творами Віктора Камінського, Олександра Козаренка, Мирослава Скорика, Богдани Фроляк, Золтана Алмаші, Любави Сидоренко, Остапа Мануляка, а також у музичних зустрічах польської та української молоді.
VJ group CUBE створено у 2006 році на базі однойменного івано-франківського кіноклубу. Зараз група складається з трьох віджеїв: VJ Glow (Сергій Пілявець), VJ DaPix (Денис Овчар) і VJ Ra (Роман Шкромида). «КУБ» творить відеоарт у проектах Юрія Андруховича та групи «Karbido». Бере участь у відомих арт-фестивалях («Ostrale bienale», «ПортоФранко», «Ізоляція»), робить мапінг, медіаінсталяції, відеографіті на будівлях.
Сценограф і художник проєкту Володимир Олещук – іконописець, член Української спілки іконописців (з 2012). Його роботи зберігаються у приватних колекціях в Україні, Польщі, Канаді, США.
Дизайнер-костюмер Марта Ваххольц здобула освіту у Львівському державному коледжі декоративного й ужиткового мистецтва імені Івана Труша та Академії мистецтв у Лодзі. В українській індустрії моди активно працює з 2010 року. Постійна учасниця Lviv Fashion Week, Ukrainian Fashion Week, Fashion Philosophy Fashion Week Poland. У 2004-му створила власний бренд Marta Wachholz.
Команда та підтримка проєкту
Менеджерська команда проекту сформувалася завдяки співпраці молодіжної організації YMCA Lviv (керівники Олександра Сорокопуд та Юрко Вовкогон), «Фундації Василя Сліпака» (керівник Орест Сліпак) і ГО «Кримський Дім» (керівник Алім Алієв).
Цьогоріч, завдяки сотням українців, проєкт зібрав стартову суму на Спільнокошті, отримав сприяння Міжнародного фонду «Відродження» і нарешті втілиться за підтримки Українського культурного фонду.
За інформацією пресрелізу
Фото з офіційної сторінки Молода опера “Ukraine – Terra Incognita”/https://www.facebook.com/Ukraine.young.opera