Записи українських дум у Вікіпедії

71
Share Button

Унікальні аудіозаписи українських дум, пісень, інструментальних композицій у виконанні кобзарів і лірників, а також голосів Філарета Колесси і, ймовірно, Лесі Українки, зафіксовані протягом 1904–1910 років на фонографічних валиках (окремі записи – 1912 року) були оцифровані й розміщені у вільний доступ на сайтах Вікіпедія і Вікісховище.
Записи публікуються без обмежень авторського права, на умовах, аналогічних суспільному надбанню, і можуть вільно копіюватись і використовуватися громадськістю. Проект здійснено ГО «Вікімедія України» й профінансовано Фондом Вікімедіа. Оцифрування і цифрову обробку сигнала здійснили фахівці Інституту проблем реєстрації інформації Національної академії наук України.
Фоноколекція походить із приватного архіву Філарета Колесси (1871–1947) – відомого фольклориста, музикознавця, композитора, одного із засновників української етномузикології, академіка. Записи є результатом спільної праці вченого та Лесі Українки, Климента Квітки, Опанаса Сластіона, Олександра Бородая у рамках акції, яку на початку ХХ століття здійснювала українська інтелігенція задля збереження унікального мистецтва українських рапсодів.
На записах зафіксовано спів одинадцяти виконавців. Це – Гнат Кравченко, Петро Древченко, Микола Дубина, Остап Калний, Михайло Кравченко, Платон Кравченко, Іван Кучеренко, Степан Пасюга, Явдоха Пилипенко, Антін Скоба, Опанас Сластіон.
При прослуховуванні фонограм слід ураховувати особливості технології їхнього створення. Як відомо, фонограф був одним із перших у світі засобів, що давав можливість зафіксувати і відтворити аудіосигнал. Проте у порівнянні з сучасними засобами звукозапису його можливості були обмеженими. Крім того, під впливом часу фоновалики частково втратили первинну якість звучання. Через те, не усі записи збереглися однаково добре – рівень шуму на деяких є вищим, ніж на інших. На сторінці, де розміщено записи, вони позначені різними кольорами залежно від того, наскільки добре зберігся запис.
Усі записи можна легко приєднувати у статті Вікіпедії будь-якою мовою без потреби повторного завантаження. Прослухати, а також завантажити записи можна на сторінці Вікісховища: https://commons.wikimedia.org/wiki/Filaret_Kolessa_phonograph_cylinder_collection/uk
Детальніше читайте в журналі «Музика» № 5, 2014.
Автор: Юрій БУЛКА

Share Button