akademia

Культурно-просвітницький проєкт «Академія української музики» з Чернігова розпочинає свій другий сезон.

Повномасштабна війна вчить нас цінувати українське, послуговуватися вітчизняним, слухати і знати своє, зрештою зобов’язує повертати вкрадені імена, знання, досягнення, музику, все, на кому і чому імперія окупантів робила собі ім’я, а нам, українцям, упродовж останніх 300 років диктувала проросійський наратив.

Чернігів – прикордонне місто регіону, який має понад півтисячі кілометрів кордону з країною агресоркою та республікою білорусь. Чернігів – північний форпост, який завжди закривав собою шлях на Київ, не зрадив й у період «вкраденої весни 2022». Ціна тому: знищена інфраструктура, житлові масиви, еміграція, смерті серед військових та цивільного населення.

У квітні минулого року завдяки рішучим діям Збройних Сил України місто деблокували. Розпочався рух до творення ілюзії життя, у якому простежувалася жага до пізнання нового українського продукту. Саме тоді учасники ГО «Північна культурна столиця» та меценат Антон Артеменко створили у Чернігові культурно-просвітницький проєкт «Академія української музики».

Проєкт мав патріотичні завдання: українська музика для українців та допомога армії шляхом пізнання української академічної музики. Отож вхідний квиток на будь-який захід, де мала звучати винятково музика українських композиторів у виконанні вітчизняних виконавців, був прямим благодійним внеском на ЗСУ.

Наприкінці жовтня 2022 року в offline форматі у залі міської музичної школи імені Стефана Вільконського зазвучала українська академічна музика. Виконавцями першого суботнього вечора стали творчий дует української піаністки, заслуженої артистки України Марії Пухлянко та вихідця з Чернігова, флейтиста Антона Кушніра. Звучали твори Сергія Борткевича, Миколи Лисенка, Дмитра Бортнянського, а також Максима Березовського. Жовтневий концерт відвідали понад 200 слухачів, було зібрано благодійні внески для Збройних Сил України. Цей вечір став першим концертом української академічної музики в Чернігові з 2019 року, років COVID-19 та повномасштабної війни й потужним мотиваційним чинником відкривати для себе українську академічну музику!

Наступна, листопадова імпреза, стала поштовхом до зміни гастрольного графіку Європою дуету, який представляв Україну в Carnegie Hall (Нью-Йорк), скрипальки Богдани Півненко та піаністки Анни Хмари. Це був вечір прем’єр музики українських сучасних композиторів.

А далі чернігівці захоплювалися, раділи й плакали в унісон «Мелодії» Мирослава Скорика в обробці для двох домбр та фортепіано від учасників тріо «Ekkanto vivo» (вимушених переселенців з Донецька у Чернігів) та дуету харків’ян, піаністів Ігоря Седюка та Олега Копелюка. Музиканти вперше за увесь період повномасштабної війни в Україні отримали можливість грати взагалі, а тут випала нагода «говорити» місту Героїв Харкову з містом Героїв Черніговом.

Починаючи з січня 2023 року, по четвергах, які передували суботнім концертам, у проєкті з’явилися тематичні лекторії. Серед них: «Чернігівська щедрівка», «Нове життя», «Як звучав Чернігів 400 років тому», «Код нації» тощо. Усі вони стали яскравим супроводом до виступів у рамках «Академії української музики» баса Василя Колибаб’юка, квартету баяністів імені М. Різоля, Єлізавети Лудінової та інших.

«Академія української музики» поступово стала не лише улюбленою культурно-просвітницькою ініціативою, а й майданчиком для виступів молодих українських виконавців, зокрема: піаніста Антона Бондаренка (м. Дніпро), «Оркестру піаністів – фортепіанний ОСЬМИРУК» (м. Київ), українського чоловічого ансамблю «AXIOS» (м. Чернігів).

Загалом у першому сезоні відбулося вісім суботніх вечорів, які відвідали  понад 2200 слухачів. Особливо тішить те, що концерти привабили молоде покоління містян.

Варто відмітити, що суботні вечори відбувалися не лише наживо, а й у форматі online. Команда організаторів розуміла, що багато чернігівців, перебувають у вимушеній еміграції за кордоном і збереження контактів із батьківщиною для них є вкрай важливим. Тому спеціально для них були організовані прямі трансляції. Через дотик до української академічної музики чернігівці та гості проєкту на деякий час забували про «реальне сьогодні», занурювалися у світ, який підносить, лікує, самостверджує!

Восени 2023 року «Академія української музики» розпочинає вже другий сезон. Формат проєкту трансформувався: з щомісячних суботніх вечорів на сезонні вихідні: по суботах відбуватимуться лекторії, дискусії, просвітницькі зустрічі, а наступного дня, у неділю – тематичні прогулянки містом та вечір академічної музики.

Вже цього відекенду, 28 та 29 жовтня, на усіх охочих чекають захопливі бесіди і зустрічі. У музичній частині заходу звучатимуть твори Юлії Грицун, Жанни Колодуб, Марейке Ленц (Німеччина) і Ортвіна Беннінгоффа (Німеччина). Композиції виконає симфонічний оркестр «Камерата» (диригент – заслужений артист України Олександр Шевчук).

Деталі осінніх вихідних в анонсі за посиланням https://www.facebook.com/events/340141938540888/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22extra_data%22%3A%22%22%2C%22mechanism%22%3A%22left_rail%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark%22%7D%2C%7B%22extra_data%22%3A%22%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22create_dialog%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

Слідкувати за новинами можна за посиланням на сторінці проєкту в соціальних мережах, а переглядати вечори музики на відповідному каналі YouTube.

До зустрічі на сезонних вихідних з «Академією української музики»!

Олександр Шевчук,
співорганізатор
проєкту «Академія української музики»,
заслужений артист України,
голова ГО «Північна культурна столиця»

Катерина Литвин,
співорганізаторка
проєкту «Академія української музики»