Virtuozy

Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика презентує фестиваль, який триватиме впродовж 20–29 травня

Кошти від продажу квитків буде передано на потреби ЗСУ, а благодійні пожертви з онлайн трансляцій спрямовано на підтримку музикантів, які залишаються в Україні. Всі події фестивалю будуть доступні наживо та у прямих трансляцій на YouTube-каналі філармонії.

Так про цю едицію розповідає директор Львівської національної філармонії, диригент Володимир Сивохіп:

«Чотири десятиліття фестивалю позаду, а його світоглядними цінностями були й залишаються любов, гармонія та краса. Це речі, потрібні кожен день, але в теперішніх умовах вони рятують світ. Під час повномасштабного воєнного вторгнення росії на територію нашої суверенної держави на сцені досі звучить музика, як і в попередні 40 років, однак невпинно змінюється контекст, у котрому ми перебуваємо.

Ще з 2014 року музика в стінах Львівської національної філармонії обрала своїм призначенням звучати заради миру в Україні, і це відобразилось у гаслі тодішнього фестивалю – “Класика задля миру”. Два роки тому також відбувся злам: усе замовкло й зупинилось, адже прийшла пандемія COVID-19 і 39-та едиція фестивалю була під загрозою. Тоді вперше за всю історію фестиваль пройшов без публіки, в онлайн режимі. А сьогодні “Віртуози”, відповідаючи викликам часу, оголосили девізом життєствердну фразу “Українські музи не мовчать” і готові виступити на культурному фронті».

Серед різноманіття концертних програм – Реквієм Моцарта (20 травня), монументальний твір «Stabat Mater» Перголезі (22 травня). Виступ симфонічного оркестру 21 травня, пов’язаний із відзначенням Дня Європи, буде представлений сучасними творами українських композиторів Богдани Фроляк, Богдана Кривопуста і Євгена Станковича.

Камерні імпрези

Піаністка Марія Бондаренко 22 травня презентує програму «Спомин». Її часовий діапазон охоплює два століття розвитку європейської музики. Перлиною речиталю стане музика Нестора Нижанківського. Даниною творчості Валентина Сильвестрова буде фортепіанний концерт Йожефа Ерміня 26 травня. Внаслідок повномасштабної російської агресії видатний український композитор змушений був виїхати з домівки в Києві й стати біженцем у Європі. Проте його музика звучить, сповіщаючи про цінність миттєвості, крихкість людського існування та даючи надію на життя.

Програма останнього дня фестивалю відтворюватиме камерні традиції музикування, притаманні і європейській, і українській культурам. Квінтет «Форель» Шуберта стоїть на чільному місці в репертуарі різноманітних виконавців усього світу. Натомість Варіації для секстету Барвінського досі лишаються маловідомими не те що за кордоном, а й в Україні. Завдяки виконанню і трансляції онлайн творів на велику, в тому числі іноземну аудиторію, фестиваль прагне популяризувати гідні українські музичні зразки та поширювати знання про них.

Бароко й класицизм

Традиційно щороку Львівська національна філармонія відзначає день народження найвпливовішого та найзнанішого композитора всіх часів – Йоганна Себастьяна Баха. У 2022 виповнюється 337 років його владарювання над усією музичною класикою, і з цієї нагоди 28 травня фестиваль «Віртуози» презентує програму з вершинних явищ його творчості, зіграну молодими львівськими талантами.

Звертаючись до європейської класицистичної спадщини, програма концерту 25 травня постає у двох векторах – інструментальному й вокальному. Більше яскравої театральності в музиці притаманно Бортнянському та Моцарту, більше зосередженості на особистісному – Березовському й Мислівечеку. Окрім того, звучатиме музика їхніх учителів Галуппі й Мартіні, – усі вони є вихідцями з Болонської академії.

Музиканти з Польщі, Франції та Іспанії

Директор Львівської філармонії Володимир Сивохіп говорить: «Розуміючи, що фестиваль є міжнародним, ми завжди хотіли, щоб приїздили закордонні виконавці, й вони прагнуть сюди приїхати. Люди підтримують нас, але виникають питання – від гарантій безпеки до транспортних проблем. І деякі артисти казали: “Ми готові приїхати до вас, грати музику, але боїмось, щоб їдучи до вас із миром, ми не отримали тут свою смерть”. Ось такі реалії – розмова відбулась у той день, коли Львів укотре обстріляли ракетами».

28 травня пролунає «Іспанська серенада для України» – програма з п’єс класичного гітарного репертуару іспанця Рафаеля Серрале. Наступного фестивального дня – «Молитва за Україну» французького тенора Пауля Ґауґлєра. Концерт складатиметься у двох напрямках – презентації української вокальної музики (арій, романсів, обробок народних пісень) і європейських зразків творчості німецьких та французьких авторів.

Розуміючи значення популяризації української музики, 27 травня Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика на чолі з відомим польським диригентом Вінсентом Козловським представить концертну увертюру «Піднесення» Олександра Шимка. Серед творів цього ж вечора не випадково є інший знаковий опус Ріхарда Штрауса – «Смерть і просвітлення». Окрасою програми стане Другий скрипковий концерт П’єра Віссмера у виконанні відомої французької виконавиці Еви Заваро.

Більше подій фестивалю: https://philharmonia.lviv.ua/announcements/virtuosos-2022-calendar-of-the-festival/

За інформацією пресрелізу

Фото Юрія СТЕФАНЯКА, Анастасії Іванової та Едуарда ІВАНЮШЕНКА