«Віртуальні хори» Еріка Вайтекера

2071
Share Button

XXI століття принесло оновлення хорової музики. У наш час широко представлений у творчості композиторів стиль творів, який можна умовно визначити як «музика стану». Одним із творців нового стилю є Ерік Вайтекер

Ерік Вайтекер (Eric Whitacre) – сучасний композитор, музика якого виконується по всьому світу мільйонами – любителями й професійними музикантами, а його новаторський «Віртуальний хор» об’єднав співаків з понад 110 різних країн, збираючи віртуальні «стадіони» хористів та слухачів. визначити як «музика стану». Одним із творців нового стилю є Ерік Вайтекер.

Яскравий твір, що репрезентує новий стильовий напрям – звукова картина «Water Night». В творчості композиторів різних країн можна знайти приклади подібних звукових картин – Лаурідсен, Ешенвальдс, Бухенберг, також шведські, китайські композитори. Це підтверджує інтерес як композиторів, так і виконавців до нових звукових реалій. Характерні особливості стилю: медитативність, споглядальний характер, повільний темп, акордовий склад з численними секундовими нашаруваннями, кластерами, розщепленням голосів на divisi (до 18 голосів); переважно виконання в храмах або приміщеннях з великою реверберацією. Від хорових колективів для виконання подібної музики потрібні м’яка атака звуку, хороший ансамбль і стрій в складних акордових побудовах. У вокальному відношенні – близький звуковий фокус, висока позиція та мінімум вібрато в акордах.

Ерік Вайтекер народився у США 2 січня 1970 року в маленькому містечку Ріно, штат Невада. В дитинстві Ерік грав на синтезаторі у техно-поп-групі, мріючи про те, що одного дня він стане рок-зіркою.

Його кар’єра як хорового композитора почалася майже випадково. За порадою друга Ерік приєднався до хору. На першій хоровій репетиції Вайтекер зачарувався твором Вольфганга Амадея Моцарта «Реквієм» під керівництвом диригента Девіда Вайлера. Юний композитор був вражений гармонією та потужним звучанням хору як єдиного цілого, а в момент ауфтакту його уявлення про хор повністю змінилося: ніколи раніше ні в чому він не знаходив такої єдності.

Під впливом цього нового досвіду він у віці 21 року завершив свою першу композиторську роботу на вірші англійського поета Едмунда Уоллера «Go, Lovely, Rose», яку присвятив диригентові Девіду Вайлеру.Після закінчення коледжу Вайтекер вступив до славнозвісної школи Джуліарда, де отримав ступінь магістра музики та навчався композиції в Девіда Даймонда та Джона Корільяно.

Нині Ерік Вайтекер – американський композитор, диригент, оратор, який уславився своєю хоровою, оркестровою та ансамблевою музикою та творець нової форми хорового мистецтва – «Віртуального хору», що об’єднав окремі голоси з усього світу. Зараз «Віртуальний хор» є досить звичним явищем, хоча нещодавно його існування неможливо було собі уявити. Саме Вайтекер втілив в життя цю ідею, що була навіяна часом та технологіями сьогодення.Новизна цього явища полягає в тому, що співаки віртуального хору перебувають у своїх спальнях, кімнатах гуртожитку, готелях – в різних країнах, континентах, в різний час, але їх голоси поєднуються і можуть взаємодіяти як одне ціле.Ерік Вайтекер перед записом нового проекту надає докладні інструкції щодо виконання його творів, які можна переглянути на сайті композитора. https://ericwhitacre.com. Інструкція створюється для найрізноманітніших співаків – від досвідчених до тих, хто взагалі не співав раніше. Це відео де він розповідає про настрій твору, ідею, дає урок з виконання, яке іноді може включати рухи або незвичний реквізит.Далі – запис, де співаки можуть репетирувати та записувати своє відео для онлайн хору. Натискання RECORD розпочне відеоролик Еріка, де він диригує, та одночасно автоматично записує з камери та мікрофона їхній спів.

Так виник «Віртуальний хор» №1 «Lux Aurumque», який швидко став проектом, що отримав 5,7 мільйонів переглядів і об’єднав 185 співаків з 12 країн світу.«Віртуальний хор» №2 «Sleep» був випущений в квітні 2011 року та залучив понад 2000 голосів з 58 країн. «Віртуальний хор» №3, «Water Night», об’єднав 3746 співаків з 73 країн і був випущений в квітні 2012 року. «Віртуальний хор» №4 «Fly to Paradise» містив 8409 відео від 5905 людей з 101 різних країн.У 2015 році Вайтекер написав «Deep Field» для оркестру, хору та мобільного додатку, а члени аудиторії взаємодіяли, створюючи спецефекти на своїх смартфонах.Співаки записують і завантажують свої відео. Потім кожен з цих відеозаписів синхронізується та об’єднується в один твір для створення віртуального хору. Виконання відрізняється від звичного. Воно більше нагадує запис в студії але й така форма як «Віртуальний хор» має право на існування. Доказ – мільйони виконавців з усього світу. Вайтекер часто використовує квартові й секундові гармонії та некласичні послідовності акордів. Його музиці притаманні часті зміни метроритму й незвичайні ритмічні рисунки, алеаторика. На сьогодні чотири віртуальні хори зареєстрували понад 15 мільйонів переглядів. Його відкритий підхід доводить надзвичайну здатність музики, зокрема хорової, об’єднувати людей з усього світу. Наразі завершено запис онлайн хору №5 «Deep Field» (https://virtualchoir5.com), продовжується студійна робота над ним.

Зміни у нашому житті вимагають нових форм музикування і творчість Еріка Вайтакера, зокрема функціонування його «Віртуального хору», свідчить як про наявність таких змін, так і про невмирущу силу хорового мистецтва.

Олена ФЕДЧЕНКО

Фото надані автором

Share Button