Яків Калішевський

50
Share Button

Яків Степанович Калішевський (1856—1923) — український хоровий диригент.
З дев’яти років навчався в Черкаській духовній школі, де був призначений субрегентом шкільного хору. Закінчив Києво-Подільське духовне училище, в часі навчання був солістом хору Київської духовної академії.
Потрапив до Лаврського хору на Ближніх печерах, у 1871-1872 роках працював тут регентом. У 1873-1874 роках організував хор службовців типографії С. В. Кульженка. Був у складі оперної трупи, потім — у Харкові в італійській трупі. Наприкінці 1870-х років повернувся до Києва, співав у російській опері — за антрепризи Й. Сетова.
Організовує театральний хор у Н. Савіна, яким керував у 1878-1879. 1882 року засновує хор — до складу входили працівники фото-ліно-типографії Г. Корчак-Новицького. З 1883 по 1920 роки в Києві керував церковним хором.
11 жовтня 1884 року на київській прем’єрі «Євгенія Онєгіна» виконував партію Тріке.
На прохання генерал-губернатора О. Дрентельна Калішевський кілька років працював із сулимівським хором — виступав перед імператором Олександром III 1885 року. 1886 року митрополит Платон запросив його очолити митрополичий хор Собору св. Софії. У 1890 році отримує запрошення від генерал-губернатора О. Ігнатьєва на Волинь — «для исправления и управления» архієрейським хором при закладці собору в місті Рівне у присутності імператора Олександра III.
27 жовтня 1893 року Калішевському випала сумна місія — відспівувати в Києві Чайковського на панахидаху київському музичному училищі та в церкві Університету св. Володимира. Його вихованці мали настільки добру школу, що О. Кошиць у своїх «Спогадах» зазначав, що 1898 року, комплектуючи хор малих півчих Київської духовної академії, був втягнений у «полювання» за співаками, навченими Калішевським.
В червні 1919 разом з Я. Яциневичем очолював новостворену хорову капелу ім. М. Лисенка, комісаром капели був М. Леонтович.
1920 року в часі боїв за Київ один з артилерійських обстрілів став для Калішевського трагічним — він був поранений в ногу, її довелося ампутувати. Однак продовжує керувати хором малої Софії.
Автор пісень та обробок для хору. Його артистичний репертуар як співака налічував більше півсотні ролей в італійських і російських операх та оперетах.

Share Button