
Kamianka Music Fest – ще один приклад відродження культурних та історичних центрів України, можливість виявити містянам патріотичні почуття і гордість за свій край
Одне з найкрасивіших місць нашої країни пов’язане насамперед із постаттю Чайковського. Саме з його імені почався розквіт сучасної Кам’янки: спочатку дитячий конкурс його пам’яті, що відбувається 18-й рік поспіль, згодом облаштування неймовірно красивого Тясминського каньйону, висадження алеї сакур, упорядкування самого міста, його музеїв і багато чого іншого, що робить Кам’янку мистецьким і туристичним центром Черкащини.
Звісно, без розумних пасіонарних очільників, відданих своєму місту (а саме таким є мер Володимир Тірон), які в найскладніші часи пильнують історичні пам’ятки, музеї, наприклад Галина Таран і Таміла Чупак, дитячу музичну школу імені Петра Чайковського (директор Сергій Чуприна), і котрим вдається привернути увагу інвесторів, залучити місцевих та іноземних меценатів, – без таких людей не вдалося б отримувати міжнародні гранти, проводити конкурси, літературні імпрези, фестивалі.
Кожен захід має авторів. У Kamianka Music Fest це Вікторія Зубенко, яка очолює громадську організацію з символічною назвою «Відповідальне майбутнє». А співорганізатором фесту є, закоханий у Кам’янський край, австрійський бізнесмен Томас Брунер, котрий оселився в Україні та очолив місцеву фірму «Агро Плюс». За чотири роки Вікторії, Томасу та їхній команді вдалось «розкрутити» фестиваль до міжнародного творчого проєкту. До співорганізаторів доєдналась також місцева фірма «Олімп». Чимало у мистецького свята в Кам’янці й партнерів – компанії «Владіком», «Стоматологія Голобородько», Biomin, фонд Lovochkin family foundation, банк Creditwest, компанія «Фрост Ко».
Цьогоріч Kamianka Fest зібрав звідусіль сотні слухачів, запропонувавши музичне розмаїття – від вічної класики до Cоsmic jazz та Alternative space. Упродовж двох днів щогодини відбувались мистецькі події, арт-перформенси, виставки, концерти, які далеко не завжди можна побачити і почути на великих міжнародних фестивалях. Зірки виконавського мистецтва України, серед яких Богдана Півненко, Мирослава Которович, Юрій Підгорецький, Тарас Яропуд, Павло Хмара, Ірина Стародуб грали із суперталановитими дітьми Київського музичного ліцею, а виступи оркестру і солістів Національного будинку органної та камерної музики з відомим скрипалем Назаром Пилатюком під орудою Богдана Пліша змінювали мегазірка українського джазу Олексій Коган і «Jazz in Kyiv Band».
Кульмінацією першого дня фесту стала приголомшлива музично-літературна імпреза Сергія Жадана з проєктом «Лінія Маннергейма». А передували цьому відкриття мистецьких виставок в Історичному музеї, поетичні читання в іншій історичній локації – Гроті декабристів і, звісно, виступ дітей-переможців дитячого Конкурсу пам’яті Чайковського. І все це просто неба, серед розкішної зеленої й квітучої краси місцевого парку.
Не обійшлось і без сюрпризів природи: нічна гроза і злива завалили накриття паркової сцени. Місцевим волонтерам (а їх тут чимало) довелось везти з Черкас і нашвидкуруч встановлювати новий брезентовий дах, який, на щастя, вже не знадобився. Погода наступного дня виявилася пречудовою, без дощу і блискавок.
Другий день фесту розпочався з концерту «Кава з Чайковським» у Зеленому будиночку з роялем, де працював і створював шедеври Петро Ілліч. «Сентиментальний вальс» Чайковського звучав ліричною мелодією труби Андрія Ільківа та фортепіанного супроводу Юрія Кота, який вразив слухачів також пронизливою, заворожливою грою музики Чайковського, Моцарта, Шопена, Рахманінова. Після музикування у домашньому салоні зірковий дует перемістився на паркову сцену, доєднавшись до квінтету «Київ Брас».
А після цього вечірній парк наповнився потужним звучанням Cherkasy Jazz Orchestra і спеціальних гостей – Марі Жигінас (Київ, вокал) і Олексієм Петуховим (Одеса, фортепіано) під орудою Михайла Євтушенка та завершальними акордами – театральною месою «Марія і Магдалина» від учасниць ЦСМ «ДАХ» і гурту «ЦеШо», концертом Гурт Ragapop (електронної експериментальної групи) та сайд-проєктом учасниць Dakh Daughters Руслани Хазіпової, а також DJ set від Human Margareeta.
Із фестивального білборду на все дійство, на всіх нас дивився іронічно-примруженим поглядом Петро Ілліч. Але, здавалось, він був не проти такого сміливого міксту його романтичної музики з джазом і шаленими ритмами, які зірвали публіку з місць і поєднали її у вихорі танцю.
Справжньою несподіванкою Kamianka Fest стало відкриття артефакту – відновленої унікальної мозаїки. 30 років пролежав справжній витвір мистецтва у шкільному сараї села Тимошівки, що неподалік Кам’янки. Та сама організаторка Кам’янського фесту Вікторія Зубенко, яка понад 10 років збирає чудом уцілілі мозаїки, що прикрашали колись зупинки автобусів на українських дорогах, випадково знайшла мозаїчні брили під сіном на подвір’ї школи. Намагалася самотужки укласти їх у панно, але, звісно, без автора пазли не складались.
Вікторія створила спецгрупу розшуку, до якої увійшли представники Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА, активісти-містяни. Автором мистецької знахідки виявився відомий художних Микола Теліженко, який розповів, що розробив мозаїки, аби оздобити фасад школи, де вчився видатний польський композитор Кароль Шимановський. Без проблем Микола Теліженко склав свій чудо-витвір.
Панно нагадує дерево життя, де зображено три ромби, які символізують епоху скіфів, козацькі часи та добу Незалежності. У центрі композиції – жіночий символ Матір Божої, зображений також тризуб, а на ореолі написано «І оживе добра слава – слава України».
До відкриття Kamianka Music Fest величезний мозаїчний мурал розмістили на фасаді кам’янської Дитячої музичної школи. Ось так незавершений творчий задум, що мав прикрасити школу на батьківщині Шимановського, відродився на стіні школи імені Петра Чайковського, символізуючи єднання мистецтв.
Леся ОЛІЙНИК