vystavka-dyusseldorf

Концертні виконавці Чернігівського обласного філармонійного центру заслужений артист України Сергій Сулімовський і заслужений працівник культури України, концертмейстер Світлана Пилипенко з 3 до 12 квітня перебували у німецькому місті Дюссельдорфі

Спільно з вокальним ансамблем «Sonnenstrahl» митці брали участь у презентації виставки «Німці в Україні. Історія і культура». Організатором проекту є Рада німців України (голова – Володимир Лейсле) та Integration Kultur Zentrum Mettmann (керівник – Лілія Лаврук).

Автор виставки, що розміщувалася у приміщенні одного з місцевих відділень банку – німецький історик Альфред Айсфельд. Доктор Айсфельд вважається визнаним експертом з історії та культури німців у Російській імперії, Радянському Союзі та країнах СНД, а також автором численних наукових праць. Як повідомив учений, матеріали виставки були впорядковані за темами і представлені на 24-х стендах німецькою та українською мовами, проілюстровані картами, документами і фотографіями. Таким чином, виставка дозволила глядачу сформувати досить чітке уявлення про історію та культуру етнічних німців в Україні, починаючи від Х століття і закінчуючи 1939-м роком, коли розпочалася Друга світова війна.

Серед стендів був і чернігівський. На ньому, серед іншого, розповідалася сумна історія німецького поселення у селі Білі Вежі, що у Бахмацькому районі. Село було засноване німецькими колоністами у 1768 році відповідно до указу російської імператриці Катерини II від 21 травня 1766 року про створення Біловежських колоній під Черніговом. До німецької колонії ввійшло шість населених пунктів (Городок, Рундевізія, Білі Вежі, Кальчинівка, Великий і Малий Вердер). На поселення прибуло 173 німецькі сім’ї (583 особи). До кінця 1768 року кількість колоністів уже становила 740 осіб, а до 1917 року перевалила за 5 тисяч чоловік. До війни у Білих Вежах був колгосп «Шлях Ілліча», більшість із членів якого була з етнічних німців. Сьогодні відомо, що під час Голодомору 1933 року там загинуло 63 селянина. У 1943 році, після звільнення Чернігівщини від нацистських загарбників, німецьке населення було депортоване радянською владою переважно до Казахстану. Наразі в селі залишається чотири двори, в яких мешкають 14 осіб.

До презентації у Дюссельдорфі мобільна виставка «Німці в Україні. Історія і культура» за три роки об’їздила майже усі регіони України, її побачили тисячі людей. Як розповіли автори проекту, інтерес до історії німецьких колоністів – надзвичайно великий. Тож уже скоро зміст виставки планується розширити: він має охопити період від 1939 року і до наших днів.

Презентація виставки у Німеччині не обмежувалася, власне, інформуванням громадян цієї держави про історію німців в Україні. Проект включав і насичену культурну програму. «В ході нашого перебування у ФРН ми відвідали інтеграційно-культурні центри в містах Дюссельдорфі, Хільдені, Метманні та Еркраті, – розповідає артистка Чернігівського обласного філармонійного центру Світлана Пилипенко. – І всюди, де б ми не виступали, глядачі завжди нас палко зустрічали та висловлювали вдячність». «В основі нашого репертуару – німецький та український фольклор, котрий якнайкраще передає дух наших народів. Ці пісні не роз’єднують, а зближують. Бо як у німецьких, так і в українських піснях звучать слова про любов, батьківщину, красу природи. Тобто про речі, однаково близькі і ціннісні для обох наших народів», – резюмує Сергій Сулімовський.

Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм