zastavka

Арфа і скрипка, арфа і віолончель, арфа і флейта – ці поєднання є доволі звичними у класичній музиці. Утім, чи можете уявити звучання легкої арфи разом із потужною тубою?

А це не така вже й небилиця. Угорські музиканти Жофія Байчаї та Залан Ласло Ковач зіграли таким складом чимало концертів і тим самим доводять – немає жодних неймовірних тембрових поєднань.

У їхньому виконанні прозвучать відомі твори Маре, Генделя, Баха, а також низка авторських композицій Залана Ласло Ковача, написаних для арфи й туби, що змінять слухацькі уявлення про ці інструменти.

Залан Ласло Ковач почав працювати у цьому напрямку 2013 року і, у співпраці з кількома арфістами, випробувавши різні стилі виконання, розробив спільний репертуар для цих двох справді самобутніх представників музичного інструментарію. Під час виконання такого концерту музиканти не лише представлять розмаїття співзвучності інструментів, а й запросять слухачів до справжньої подорожі у часі.

Два старовинних і водночас нових інструменти: арфа і туба. Значно менші за розміром попередники сучасної концертної арфи були широко розповсюджені, про них у кількох місцях згадується в Біблії. Її чуттєве звучання асоціювалось з коханням, а часом у стародавній міфології – з еротикою.

На противагу істинно жіночному інструментові виступає туба, що має надзвичайно потужний і сильний звук. Давній родич цього інструмента, який також звався тубою, за часів Римської імперії везли в бій на колісницях, щоби лютим звуком залякувати ворога.

Але сьогодні любов і сила об’єдналися. Інструменти еволюціонували, і в результаті у ХІХ столітті з’явилися витончена концертна арфа в її нинішньому імпозантному вигляді та сучасна туба, яка випромінює силу й водночас наділена всіма засобами для виявлення віртуозності.

Досвід, музична майстерність і концепція двох музикантів здатні яскраво представити ці два інструменти в концерті. Програма є подорожжю в часі від народження людини в австралійській міфології, через грецького бога Аполлона із золотою арфою і войовниче звучання римських легіонів. Проте, крім усього цього, звичайно, музичне задоволення, катарсис дарують і мелодії, що розбурхують душу, і віртуозне виконання, і розмаїття власних транскрипцій творів, і, де доречно, гумор, а точніше – синергія усього разом.

Жофія Байчаї почала навчатися гри на фортепіано у віці дев’яти років, а на арфі – у тринадцять. У 2022-му була студенткою Флорентійській консерваторії імені Луїджі Керубіні у класі Антонелли Чіккоцці за стипендією Erasmus. У 2022 і 2023 роках виступала на концерті «Молоді таланти» Міжнародного арфового фестивалю в Гьодолло. 2023-го отримала ступінь бакалавра у Музичній академії імені Ференца Ліста в Будапешті, де зараз навчається в магістратурі під керівництвом Андреа Віг.

Вона із задоволенням бере участь у виконанні творів сучасних композиторів і різних театральних проєктах. Однією з таких творчих колаборацій стала участь у прем’єрі проєкту Марка Черновскі «Гіперсомнія». Окрім більш відомих творів класичної арфової літератури, вона завжди намагається включити до сольного репертуару щось менш відоме. Також їй подобається занурюватися у світ джазу та популярної музики

Залан Ласло Ковач – відомий сольний і камерний виконавець. Диплом отримав у 2010 році після навчання в Будапештській та Мюнхенській консерваторіях. Він регулярно виступає як соліст, а також у складі камерних оркестрів, виконуючи шедеври музичної літератури й твори, написані для нього. Робив теле-, радіо- і звукозаписи у багатьох країнах. Виступав як соліст у Німеччині, Центрі Mugham (Азербайджан), Manial Palace (Єгипет), Центрі мистецтв Чеджу (Корея) та інших закладах.

Активний діяч освіти й культури Угорщини. Є директором фестивалю «Бах для всіх», Міжнародного фестивалю духових інструментів, а також займає посаду директора Консерваторії імені Егреші Бені. Його роботи були відзначені численними професійними нагородами, а з 2023 року він – культурний посол дитячої лікарні «Bethesda».
Став першим угорським музикантом, який у 202-му здійснив турне Україною після початку повномасштабного вторгнення росії.

Нинішній приїзд музикантів проходить за підтримки Посольства Угорщини в Україні.

За інформацією пресрелізу