Фестиваль-премія «ГРА-2020»: сучасний театр на ШВЛ

166

Через карантинні обмеження, спричинені пандемією COVID-19, III Всеукраїнський театральний фестиваль-премія «ГРА» проходить у зміненому форматі

Як повідомлялося раніше, НСТДУ відмовилася від підсумкового фестивального тижня за участю міжнародного журі, а лауреатами «ГРИ» обіцяли оголосити всі вистави, що увійдуть до шорт-листа.

Відповідно до Положення проєкту, аби обрати кращих, Експертна рада має побачити вистави лонг-листа наживо. Однак, за словами організаторів, є нюанси.

Анна Липківська, театрознавець, кандидат мистецтвознавства, голова Експертної ради: «Експерти разом із театрами перебувають наче на мінному полі: будь-якої миті кожну виставу може бути скасовано. Колективи один за одним йдуть на самоізоляцію, ті, хто пішли раніше, змушені відтерміновувати своє повернення… Уже “злетіло” мінімум три запланованих найближчим часом покази. У “сухому залишку” маємо за серпень (якщо завтра-післязавтра все пройде у штатному режимі) 9 із 28 переглянутих вистав. А далі – тиша….»

Актор і режисер Олексій Гнатковський, представляючи на живому перегляді в івано-франківську «Дванадцяту ніч», порівняв свої відчуття під час карантину з браком кисню: «Я почав думати, що наша професія нікому не потрібна. Кур’єри, медики, водії, продавці потрібні, а ми – ні…»

Члени Експертної ради ГРИ кажуть, що та відчайдушність, злагодженість та азарт, із якими на їхніх очах виходять на кін актори різних театральних колективів, нагадують те, як віддихуються пірнальники, опинившись на поверхні після виснажливого занурення. «Загалом вітчизняний театр – якщо продовжувати аналогію – наразі перебуває на ШВЛ. А разом із ним – і ми. Тож кожна “відвойована” від карантину вистава справді стає ковтком чистого повітря», – говорить Анна Липківська.

Нагадуємо, Всеукраїнський театральний фестиваль-премія «ГРА» розпочав третій річний цикл у штатному режимі. У 2020 році на адресу НСТДУ надійшло 83 заявки, що представили роботи 68 театральних колективів. Експертна рада переглянула їх та у Міжнародний день театру, оголосила лонг-лист з 28 вистав. Надалі за Положенням мав розпочатися другий етап – перегляд експертами вистав лонг-листа наживо. А далі – заплановане на липень оголошення шорт-листа. Однак, через карантинні обмеження, спричинені пандемією COVID-19, театри України у березні призупинили діяльність. Це унеможливило проведення ІІ етапу фестивалю-премії у передбаченому форматі.

Дирекцією фестивалю-премії «ГРА» було прийнято рішення, що передбачало відмову цьогоріч від проведення підсумкового фестивального тижня та запрошення міжнародного журі. Лауреатами «ГРИ» тепер оголосять усі вистави, що увійдуть до шорт-листа (до 12 вистав). Результати оприлюднять під час фінальної церемонії 3 грудня.

Прес-служба НСТДУ