drago-obr

У рамках XXXV фестивалю «Віртуози» у Львові матимуть зустріч справжні майстри музичного мистецтва

Міжнародний фестиваль музичного мистецтва «Віртуози» щоразу запрошує відомих талановитих виконавців. 3 червня у Львівській обласній філармонії виступатимуть світові зірки – віолончеліст зі США, колишній львів’янин Назар Джурин і його приятель по американському університету, скрипаль Алехандро Драго. За фортепіано – відомий львівський піаніст Йожеф Ермінь. До них також долучиться скрипаль Марко Комонько.

Твори, які прозвучать на концерті, – особливі. Їхні автори – два титани світової класичної музики Йоганнес Брамс і Людвіг ван Бетховен. Унікальність цих композицій утому, що написані вони для ансамблю солістів у супроводі оркестру, тому й виконуються не часто.

Концерт для скрипки і віолончелі з оркестром Йоганнес Брамс написав у 1887 році. Це – останній його симфонічний твір. Якщо чекати від цього концерту віртуозної «бравурності», де технічна вправність соліста є основним «видовищем» для публіки, то ви будете розчаровані. Віртуозність тут є другорядною, в той час як на першому місці Брамс ставить експресію й напругу музичного розвитку.

Марко Комонько
Марко Комонько

Партію скрипки у цьому творі виконає Марко Комонько. Скрипаль навчався у Центральній музичній школі при Московській консерваторії (педагоги: Світлана Безбородна, Зоя Махтіна, Мая Глезарова), Лондонському королівському музичному коледжі (професор – Фелікс Андрієвський), а також у Кельнській вищій школі музики (професор – Віктор Третьяков). Є лауреатом Міжнародного юнацького конкурсу скрипалів імені Петра Чайковського (1992 р.), Міжнародного конкурсу скрипалів імені Георга Куленкапфа (1993 р.). З 2004 року Марко Комонько проживає у Південній Кореї, де виграв конкурс на посаду концертмейстера Сеульського симфонічного оркестру. Марко Комонько також веде активну концерту діяльність як соліст та ансамбліст.

Концерт для скрипки, фортепіано і віолончелі Людвіга ван Бетховенa, на відміну від концерту Брамса, не є пізнім твором композитора – Бетховен написав його у 1803-му, тобто ще перед Скрипковим концертом і шістьма останніми симфоніями. Уся краса цього твору – у взаємодії інструментів сольного тріо. Оркестр тут виступає, радше, «рікою», якою пливуть солісти, ніж збуреною стихією, із котрою велася б відчайдушна боротьба. Хтось може закинути цьому твору, що він недостатньо «бетховенівський», – адже тут немає зіткнень, конфліктності тощо. Музика концерту надзвичайно органічна й жива, не скута якоюсь «печаттю» тривоги чи тягарем драми.

Алехандро Драго
Алехандро Драго

Партію скрипки у цьому творі виконає Алехандро Драго, музикант, який народився в Аргентині й мешкає у США. Його записи виходили на компакт-дисках на таких лейблах, як EMI та Naxos. Алєхандро Драго навчався у Московській державній консерваторії у Маріни Яшвілі. У 2008 році здобув ступінь магістра скрипкового виконавства, а також ступінь доктора музичних мистецтв з оркестрового диригування в Університеті Південного Міссісіпі. Того ж рокустав професором скрипки та альта, а також керівником відділу струнних в Університеті Північної Дакоти. Географія його сольних виступів охоплює США, Францію, Бразилію, Китай, Росію, Австрію, Швейцарію та багато інших країн.

Назар Джурин
Назар Джурин

Партію віолончелі в обох згаданих творах вестиме Назар Джурин. Після закінчення Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату імені Соломії Крушельницької, навчався у Московській державній консерваторії імені Петра Чайковського (клас професора Ігоря Гавриша). Прибувши до США, Назар Джурин продовжив навчання Chicago College of Performing Arts та Roosevelt University. Він виступав із сольними концертами в Україні, Росії, США, країнах Південної Америки і Африки. Брав участь у Woodstock Mozart Festival, Boulder Festival та інших, виступав на одній сцені з Йо-Йо Ма, Борисом Пергаменщиковим, Іцхаком Перельманом, Данієлем Баренбоймом, Мстиславом Ростроповичем, Георгом Шолті. У 2008-му випустив компакт-диск «Віолончельний монолог» (Cello Monologue) з музикою Макса Реґера та Золтана Кодая, а у 2013-му — «Віолончельний монолог-2», куди увійшли твори Ежена Ізаї, Пауля Хіндеміта, Джорджа Крамба, Дьордя Ліґеті та Юрія Ланюка. Назар Джурин викладає в Південно-Східному університеті в Іллінойсі та у The School of Performing Arts у Напервіллі, а також працює в Elgin Symphony Orchestra.

Йожеф Ермінь
Йожеф Ермінь

Піаніст Йожеф Ермінь навчався у Марії Крушельницької у Львівській консерваторії імені Миколи Лисенка, а також у Євгена Малініна у Московській консерваторії імені Петра Чайковського. Лауреат Премії імені Левка Ревуцького за пропагування сучасної музики в Україні (1993 р.), Премії імені Станіслава Людкевича, заслужений артист України. Йожеф Ермінь веде активну концертну діяльність і є постійним учасником таких фестивалів, як «Контрасти», «Віртуози», «Київ Музик Фест», «Прем’єри сезону». Піаніст виступав із концертами в Україні, Росії, Польщі, Німеччині, Швейцарії, Бельгії, Мальті, США та Канаді. Здійснений спільно з Ольгою Пасічник для студії «Musicon» запис «Курпівських пісень» Кароля Шимановського для сопрано і фортепіано отримав 1998 року фонографічну нагороду «Фридерик-97» у номінації сольної музики.

Акомпануватиме солістам Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії під батутою Фолькера Шмідта-Гертенбаха. Диригент записав понад сто творів для різних радіостанцій і звукозаписних компаній, був постійним диригентом симфонічного оркестру в норвезькому місті Ставангері та головним диригентом Ґотінгенського симфонічного оркестру (1974–1989 рр.). Виступав на одній сцені з видатними артистами: Вільгельм Кемпф, Клаудіо Аррау, Альфред Брендел, Марта Аргеріх, Мстислав Ростропович, Генріх Шифф і Пітер Франк. Разом із всесвітно відомими оркестрами Фолькер Шмідт-Гертенбах виступав у Німеччині, Японії, Італії, Іспанії і США.

Тож запрошуємо! Буде цікаво.

Ольга МАКСИМ’ЯК