«Lacrimosa» Щетинського: першовиконання

У Львові відбудеться світова премʼєра твору, написаного під звуки вибухів у Києві

У неділю, 17 квітня о 19:00 Львівський органний зал запрошує на масштабну премʼєру нового опусу відомого українського композитора Олександра Щетинського «Lacrimosa». Виконавці – музиканти Луганської обласної філармонії, які евакуювалися до Львова, та солістка органного залу Світлана Позднишева під батутою Івана Остаповича.

Олександр Щетинський – лауреат семи міжнародних композиторських конкурсів. У творчому доробку має понад 150 творів різноманітних жанрів і виконавських складів – опери, концерти, симфонічні, камерні та сольні композиції, музика до кінофільмів. Їх грають у Європі та Америці всесвітньо відомі колективи.

«Lacrimosa» – унікальний твір, народжений у перші тижні вторгнення військ російської федерації на територію України. Олександр Щетинський, який мешкає у Києві, зазначає: «Було періодично чути обстріли, вибухи, на щастя, не дуже близькі… Я вирішив, що, попри все, треба залишатися удома. Кожен зараз має робити те, на що здатний, виконувати свою життєву місію».

У католицькій заупокійній месі «Lacrimosa» – частина секвенції «Dies irae». Багато відомих композиторів, таких як Моцарт, Берліоз, Верді, використовували мотиви цієї секвенції у творчості. Найчастіше «Lacrimosa» слугує ліричним центром опусу, який передає глибоку печаль.

У Щетинського – це суто інструментальна композиція, що відтворює зміст і характер традиційного молитовного тексту.

Твір написано для шести інструментів: гобоя, валторни, двох тромбонів, скрипки та органа. «Мене одразу привабив цей склад своєю незвичністю. Навколо неї можна вибудовувати музичні ідеї», – додає автор.

Окрім цікавого тембрового поєднання, Олександр Щетинський використовує прийом переміщення музикантів під час гри. Звук лунає не лише зі сцени, а й у різних точках приміщення та навіть за його межами –виконавці справляють певний ритуал. «Коли я писав твір, подумки уявляв собі Львівський органний зал. Тому і пересування ансамблістів тут цілком конкретні», – коментує композитор.

Твір одночастинний, від початку до кінця повільний. Провідною ідеєю є повторюваність одного звука. Це ніби зосереджене молитовне промовляння прихованого тексту – засіб виразності, що дуже рідко застосовується в інструментальній музиці.

У програмі концерту Також прозвучать твори сучасних українських композиторів Святослава Луньова та Анастасії Сисенко.

Більше інформації завжди доступно на сайті та інших комунікаційних майданчиках Львівського органного залу. Для відвідування подій прохання мати з собою документ, що посвідчує особу. У разі оголошення повітряної тривоги під час концерту його буде перервано, а гостям запропоновано перейти в безпечне місце.

За інформацією пресрелізу