stankovych

У суботу, 24 лютого, у Львівській національній опері відкриють виставку скульптур «Крихкість життя» сучасного українського митця Ігоря Гречаника та покажуть театралізоване музичне дійство «Псальми війни» Євгена Станковича

Роботи, представлені на виставці, належать до серії, що створювалась після початку російсько-української війни в 2014 році, а найактуальніші – напередодні та з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну. Унікальна експозиція, за словами її автора, відомого сучасного українського митця Ігоря Гречаника, – про драму життя людини та його швидкоплинність. Про те, який обмежений час відводиться людині на життя, пізнання світу та самого себе. Вся ця драма відбувається на фоні трагедії страшної війни, посилюючи найболючіші аспекти.

Гречаник додає: «Війна проходить крізь всю історію України – за самостійність, самодостатність, незалежність. Війна червоною кривавою ниткою пронизує тло нашого життя крізь ту вишивану дорогу українського народу, – то приховано на рівні підсвідомості, поринаючи в коріння, чорноземи, то виринаючи на поверхню кривавим струменем, як зараз, проходячи по долях мільйонів українців».

На виставці будуть представлені прозорі дротяні скульптури, в яких взаємодіють форма й вільний простір, світло і лінія, тінь та рефлекси.

Скульптор зазначає: «Будь-яка скульптура, об’єкт – це форма, що окреслюється світлом, своєрідний його образ. У прозорих дротяних скульптурах ми можемо побачити, як цей образ світла розкладається на різні елементи, атоми відчуття, сенси, демонструючи глядачеві всю складність взаємозв’язків навколишнього простору та ефемерність матеріального. В прозорих проривах скульптурної маси відсутність цього об’єму надає простір для прояву нематеріальної складової. Світло не просто вихоплює та окреслює певний об’єкт, обриси скульптури, а допомагає проявити енергетичну ауру скульптури».

Офіційне відкриття виставки відбудеться 24 лютого о 16:30 у фоє театру. Вона триватиме до 24 березня.

Композиція «Псальми війни» на музику Євгена Станковича та лібрето Василя Вовкуна для хору й оркестру – це спроба максимально наблизитись до реальних подій, які ми переживаємо сьогодні, під час небаченої, жорстокої і цинічної рашистської війни в Україні. Це перший монументальний музичний твір на тему війни, яку росія розпочала проти України. Премʼєра на сцені Львівської національної опери відбулася минулоріч восени у театралізованій постановці та сценографії Василя Вовкуна. Доповнювала візуальні враження медіапроєкція Олега Кіндратіва.

У театрі зазначають: твір покликаний об’єднати нас у боротьбі проти спільного ворога та вшанувати пам’ять загиблих героїв і цинічно вбитих жертв. «Псальми війни» продовжують особливу лінію у творчості легендарного сучасного композитора Євгена Станковича, що втілює пам’ятні історичні моменти життя нашої країни.

Його вокально симфонічні твори «Бабин Яр» для тенора, баса, хору та оркестру на слова Дмитра Павличка, «Панахида за померлими з голоду», для солістів, двох мішаних хорів, читця і симфонічного оркестру закарбували в мистецтві найтрагічніші сторінки нашої історії. «Псальми війни» посідають серед них особливе місце, адже вони наживо фіксують сьогодення.

«Для мене було важливим закарбувати це у музиці для сучасників, а також майбутніх поколінь, щоб ніхто не забув тих жахів, які щоденно коять росіяни на нашій землі», – розкриває задум твору композитор.

На сцені театру «Псальми війни» прозвучать у виконанні хору та оркестру Львівської національної опери під батутою головного диригента-музичного керівника Івана Чередніченка. Про індивідуальне відчуття музичного матеріалу він зазначає наступне: «Мені як диригенту в цьому пласті, у багатошаровості партитури хотілось би зрозуміти й відчути композиторський задум і максимально точно передати його мистецьке бачення цієї страшної війни».

Про те, чому слухач має знов усвідомити важкі емоції і спогади, маестро розмірковує так: «Ми мусимо продовжувати робити все для фронту, перемоги. Тому емоційне переживання цієї історії наново дасть змогу присутнім у залі ще раз нагадати собі, що треба зробити для перемоги ще більше. Цей твір покликаний стати мистецьким нагадуванням про те, що ми живемо у війні, і всі наші дії мусять спрямовуватися саме на перемогу».

Театралізовану складову дійства і його головних героїв – українців у війні, – втілюватиме на сцені хор Львівської національної опери. Для хормейстера-постановника Вадима Яценка досвід роботи з цим матеріалом був украй важким: «Цей твір є закликом до боротьби, музичним документом страшного воєнного часу, котрий зараз проходить Україна. Вечір буде наповнено великими емоціями, – принаймні точно не залишить жодного байдужого після побаченого на сцені. Опус Євгена Станковича може стати холодним душем для тих, хто, можливо, змирився з війною. Неприпустимо з нею миритися. У ній слід лише спільно перемагати».

Композиція твору: I частина – «Музика війни»; ІІ частина – «Чорна рілля ізорана»; ІІІ частина – «Колискова»; IV частина – «Псальм війни». Поезії Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Василя Симоненка, козацька народна пісня та уривки з Давидових Псалмів.

Постановники: диригент-постановник – Іван Чередніченко; режисер-постановник, автор лібрето й керівник проєкту – Василь Вовкун; хормейстер-постановник – Вадим Яценко; медіахудожник – Олег Кіндратів (запрошений); художники світла – Олександр Мезенцев, Андрій Гоць.

Виконавці: хор та оркестр Львівської національної опери; солісти – Галина Гончарова (сопрано), Назар Павленко (бас-баритон); диригент – Іван Чередніченко.

За інформацією пресрелізу