saratskyi-kontsert

3 лютого на сцені Національної філармонії України відбувся авторський концерт композитора і джазового піаніста Олександра Саратського з нагоди 55-річчя від дня народження

У концерті брали участь Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України під керівництвом Володимира Сіренка, Октет «Орфей» зі Львова, вокальна студія «Планета MUSIC» (художній керівник – Олена Савінова) та зіркові солісти: Настя Каменських, Злата Огнєвіч, Анна Завальська, Аніко Долідзе, Лана Мєркулова, Олексій Тузов і Дмитро Саратський.

Злата Огнєвіч
Злата Огнєвіч

Маестро представив публіці Концерт для фортепіано з оркестром № 5 «Beat heaven» мі-бемоль мажор. Прекрасна, невимушена, легка джазова музика, яка містить кілька цікавих посилань до відомих музичних тем. Олександр Саратський, мабуть, навмисно обрав таку саму тональність, як і в бетховенському П’ятому фортепіанному концерті, відомому як «Імператор».

Концерт має класичну тричастинну будову. Перша частина Allegro – світла, активна, насичена джазовими імпровізаціями. Друга частина Andante має дотепну аркоподібну структуру – починається і закінчується усім відомим рінґтоном Nokia Tune. Перший розділ частини побудований на цікавих перекличках фортепіано і оркестру з неочікуваними модуляціями. В цей гармонійний діалог «втручається» блюзова тема на basso ostinato, що підводить до возз’єднання оркестру з соло на матеріалі попередніх перекличок. Наприкінці другої частини є традиційна каденція соліста – чудове джазове фортепіанне соло, яке перетікає у фінал. Третя частина яскрава, у medium swing. У ній також є епізод із basso ostinato (як у відомому хіті у виконанні Рея Чарльза «Hit the road Jack»). І на завершення концерту композитор цілком вдало вкраплює тему з «Лускунчика» Петра Чайковського.

Аніко Долідзе
Аніко Долідзе

У другому відділі під назвою «Ми запрошуємо вас до кабаре» пролунали світові шлягери в аранжуванні Олександра Саратського. Час промайнув непомітно – відомі солісти-вокалісти виконували один за одним найвідоміші пісні з легендарних бродвейських мюзиклів. Звучали і «New York, New York», добре знана слухачам у виконанні Лайзи Мінеллі у фільмі Мартіна Скорсезе «Нью-Йорк, Нью-Йорк», і пісня «Cheek to cheek» із фільму «Циліндр», і урок музики з картини «Звуки музики», рок-н-рольне «Rout 66» та інші композиції. Атмосферу мюзиклу «розбавили» два славетні рок-хіти: «Smoke on the water» з репертуару «Deep Purple» та Queen-івський «Show must go on» – як традиційне завершення концерту. Хоча авторське аранжування «Smoke on the water» не передбачало співу соліста, але глядачі, котрі сиділи на балконі, могли помітити як співав сам дириґент Володимир Сіренко.

Анна Завальська
Анна Завальська

Весь зал аплодував стоячи. Глядачі отримали справжнє задоволення від якісного, емоційно наповненого концерту та професійної роботи оркестру й солістів.

Залишається побажати авторові у його своєрідний ювілей натхнення і наснаги організовувати й у майбутньому такі чудові концерти, що збирають повні зали!

Марта ГАЛАДЖУН

Фото Юрія ТОЦЬКОГО

Джерело: Music-review Ukraine