Олексій Чухрай – корифей полтавського краю

1167

Заслуженому діячу мистецтв і працівнику культури України, члену Національної спілки композиторів України, концертуючому баяністові й педагогу Олексію Івановичу Чухраю виповнилося 80 років

Весь життєвий шлях Олексія Чухрая тісно пов’язаний із музикою. Народився він 5 травня 1939 року в селі Нижня Ланна Карлівського району на Полтавщині.

Від самого раннього дитинства його оточував світ музики: батько й дід були скрипалями, брат займався музикою, тому в Олексія від народження був закладений талант саме до музики, і вже з шести років він за власним бажанням самотужки освоїв гармошку, пізніше баян. Сьогодні Олексій Іванович Чухрай – відомий талановитий композитор, автор багатьох хорових та інструментальних творів, музики до театральних вистав і телефільмів, творець численних пісень, організатор і художній керівник ансамблю народної музики «Карусель» (лауреата міжнародних фольклорних фестивалів у Болгарії та Італії), викладач Полтавського коледжу мистецтв імені Миколи Лисенка, володар Гран-прі у номінації «композитор» міжнародного фестивалю «Світ музики в Італії», лауреат міжнародного відкритого рейтингу популярності «Золота фортуна», літературно-мистецьких премій імені Петра Артеменка, Панаса Мирного, Дмитра Луценка.

Серед славного сузір’я діячів полтавської культури чільне місце належить тепер і її вірному й талановитому сину Олексію Чухраю. Пісня, написана ним на вірш Анатолія Драгомирецького «Моя Полтава» вже 45 років звучить як гімн славному місту, де живе й творить Олексій Чухрай. Це одна з найкращих пісень про місто, її мелодія звучить позивними радіосигналами обласної державної телерадіокомпанії «Лтава».

Кожен полтавець вважає цю чудову пісню своєю. До речі, зазначимо, що Олексій Чухрай є також автором гімну Карлівського району «У вічній любові клянуся тобі». Слова до нього написали карлівчанин Володимир Слєпцов і полтавський поет Володимир Тарасенко. Визнавала творчість Олексія Чухрая народна артистка України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, Герой України, повний кавалер ордена Княгині Ольги Раїса Кириченко. Адже до свого репертуару вона взяла понад 20 пісень.

 

Талант Олексія Чухрая багатогранний. У кожному творі – ліричному, драматичному чи жартівливому – він знаходиь власну індивідуальну інтонацію. Митець прагне, щоб його музика була дохідливою, тому кожна пісня стає немовби містком, що єднає нації, народи, континенти… Тож, в Італії на міжнародному фестивалі «Світ музики», куди з’їхалися представники майже 70-ти країн, після того, як прозвучала написана ним музика «Трійний козачок» із циклу «Ярмаркові замальовки», зал скандував: «Україна, Україна!» – а композитор отримав за неї Гран-прі міжнародного фестивалю.

Твори Олексія Чухрая друкувались не раз. У збірці «Пісні» автор пише: «Тому, що маю на творчій ниві, завдячую також своїм слухачам і виконавцям – простим українським людям. Зрозуміло, що композитору приємно, коли його твори співають маститі виконавці, але найвища оцінка, коли пісні співає народ. Тож, ще раз дякую своїм натхненникам і виконавцям – моїм землякам, чия душа народжує пісню і оберігає її».

Пісні Олексія Чухрая популярні в народі. Їх люблять і співають. Тож і ми побажаємо ювіляру нових творчих досягнень і довгих років життя на рідній полтавській землі!

Ганна ДЗЮБА