З 29 листопада до 2 грудня у Харкові пройде Третій міжнародний фестиваль соціальних інновацій та нової музики Plan B fest. Його цьогорічний девіз – Change the game.
Основний акцент Plan’y B – соціальні інновації. Щоб гра почала змінюватися – хтось має почати грати, говорять організатори і збирають тих, хто вже змінює гру в країнах з украй різним соціокультурним досвідом: Австрії, Боснії та Герцеговині, Британії, Грузії, Зімбабве, Іспанії, Македонії, Монголії, Німеччині, Сербії, США, Тунісі, Україні, Хорватії.
Соціокультурна конференція, котра є денною частиною фестивалю (локація –Mental Complex Studio на Лопанській Набережній, 2/2), – це різноформатні зустрічі з п’ятдесятьма спікерами з п’ятнадцяти країн та надзвичайно широким представництвом помітних соціокультурних ініціатив України; «Синторум» – інтерактивна виставка електронного музичного обладнання від «Культури звуку»; інтерактивна експозиція від берлінського фестивалю відеоігор на соціальні теми – A Maze Indie Gaming exhibition з темою Digital Garden та плакатна виставка про толерантність (Tolerance Traveling poster show). А ще – пітчинг кращих ідей, відібраних із 165-ти заявлених команд у результаті Idea Boot Camp’y – дводенного воркшопу, організованого задля покращення розвитку інноваційних соціальних проектів. Вхід на денну конференцію традиційно вільний.
В нічній музичній програмі фестивалю (головна сцена – лофт CXID OPERA) – десять концертів та шість вечірок із DJ-сетами та мистецькими інсталяціями, які є логічним продовженням денної конференції. Організатори обирають музикантів, котрі створюють містки між культурами й самі стають агентами змін. Хедлайнер цього року – австрійський гурт Sofa Surfers. Вони не лише майстерно поєднують рок та електроніку, тріп-хоп і даб, ейсід-джаз і чилаут. Характерне глибоке звучання гурту можна почути в саундтреках до низки європейських кінофільмів із соціальною проблематикою. Нещодавно учасники команди взяли участь у створенні фільму Train of Thoughts – про метро, самотність і об’єднання, котрий також можна буде побачити на «Plan’i B».
Серед інших цікавих гуртів цього року: харків’яни Prince Albert, котрі роблять музику на межі постпанку, нью-вейву й альтпопу. Тернополяни Tik Tu змішують елементи фанку, даб-степa, народної музики (як української, так і африканської), живі та електронні інструменти, а ще пропагують українську музику на міжнародній арені, наприклад, з’явившись у проморолику британської молодіжної марки Wolf&Badger. Кияни Love’n’Joy грають суміш психоделіки 60-70-х років з ранньою електронікою, адаптуючи її на сучасний манер та, таким чином аналізуючи межі людської свідомості. Два тури гурту по Європі є їхнім внеском у промоцію в світі сучасної української культури. Space Spice Boy, котрі цього разу гратимуть із військовим оркестром (Військово-музичним центром Сухопутних військ Збройних Сил України), за висловом фанатів у соцмережах, – це такий собі космічний рейв всередині спальних районів. Цю колаборацію придумав та допоміг реалізувати співзасновник фестивалю «86» Ілля Гладштейн (до речі, фільми з проекту «86» MyStreetFilmUkraines теж будуть показані під час фестивалю) Ще низку цікавих імен організатори назвуть уже напередодні фестивалю.
Один із найцікавіших музичних форматів (його Plan B привезе до Харкова вже вдруге) – це амстердамський Progress Bar: рейв-вечірка з перфомансами на соціальні теми, котрій передує гаряча дискусія. Progress Bar підтримує радикальну клубну кульуру, фокусуючись на темах рівності, інклюзивності та політичної прямоти й чесності. Crack Magazine пише, що це ніби позбавлене кордонів сплетіння різних голосів, вражень і перфомансів, саме те, що й потребує реплікації на клубній сцені. Митці з усього світу, що встигли програти в Progress Bar за його три сезони (від Le1f, Bambii та Nkisi – до Gaika, Lotic та Elysia Crampton), репрезентують крайні прояви танцювальної музики.
«Буде гаряче, але це фестиваль не для розваг, а для змін, – коментує співзасновниця фестивалю та «Культурної аґенції ∀» Аліна Ханбабаєва. – Вже третій рік поспіль ми ніби змішуємо аудиторії. Люди, що цікавляться переважно музикою, долучаються до соціальних ініціатив. А людям, зануреним у соціальні проекти, ми даємо можливість не просто драйвового відпочинку під якісну нову музику, а нові культурні відкриття, абсолютно нові для них емоційні враження».
Музичні події триватимуть з 21:00 до 4:00 ранку.
Фестиваль організовано в рамках проекту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI ІІ), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
За матеріалами прес-релізу