deportatsya-tatar

«Кто бы разбил в усталом сердце лёд,
Не будь тебя, любимый мой народ?
Не будь тебя, погиб бы я во мгле,
С последним криком: – Родина моя!..»

Рядки цього вірша знає, мабуть, кожен кримський татарин. Слова «Кто песнь мою о Крыме пропоёт, не будь тебя, любимый мой народ?», без перебільшення, є моральною опорою багатьох поколінь кримськотатарського народу.

Їхній автор – Сейтумер Емін, великий кримськотатарський поет. У роки Другої світової він пішов воювати проти нацистів добровольцем. Був тяжко поранений. Нагороджений багатьма державними орденами і медалями. Герой війни!

Після вигнання нацистів із півострова відбудовував рідний край – до 18 травня 1944 року. У цей день тоталітарний радянський режим розпочав насильницьку депортацію кримських татар з історичної батьківщини – етнічну чистку за звинуваченням цілого народу у співробітництві з нацистською Німеччиною. Жертвою комуністичного терору став і герой війни Сейтумер Емін: разом із земляками він був переселений до Узбекистану, де став одним з лідерів кримськотатарського національного руху.

Під час депортації і в наступні роки загинули, за різними підрахунками, від чверті до половини всіх кримських татар. В Україні 18 травня відзначається як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який і нині зазнає утисків з боку російської влади в окупованому у 2014 році Криму.

У день 76-х роковин трагедії артисти Чернігівського обласного філармонійного центру запропонували ще раз вслухатися у рядки «Сен олмасанъ…», перекладені сучасною бахчисарайською поеткою Наталією Наумовою. Учасники меморіального мистецького проєкту: актор і режисер Олександр Лаптій, саксофон – Нікіта Гірня, бас – Дмитро Теребун.

Прем’єра – 18 травня о 9 годині ранку.

За інформацією прес-центру Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм

Посилання на відео: