Ріккардо Муті та його проект «Шляхи дружби» досяг Києва

311

300 музикантів з Італії та України виступлять open air на Софійській площі

Ідея цього сміливого і резонансного міжнародного проекту належить одному з найвидатніших диригентів сучасності – Маестро Ріккардо Муті. Він проводиться уже понад 20 років престижним Равеннским фестивалем у різних гарячих, неспокійних точках світу, несучи високу миротворчу місію.

Серед великої кількості посад легендарного Маестро – художній керівник і головний диригент театру Ла Скала (близько 20 років), Зальцбурзького фестивалю, провідних світових колективів – Чиказького і Філадельфійського симфонічних оркестрів, Філармонійного оркестру в Лондоні, довічний почесний диригент Римської опери – список можна продовжити. І ось цей геній високої музики їде в Україну!

Проект «Шляхи дружби» увійшов в історію як приклад гуманізму, що несе миротворчу місію, вшановує пам’ять жертв найдраматичніших подій сучасності. Ось як каже про нього Ріккардо Муті: «Ідея зародилася в Сараєво. Ми всі були приголомшені трагедією, що там відбувалася. Ми хотіли щось передати від Равенни на знак братерства й усвідомили, що найкращий засіб – музика: разом із понад сотнею музикантів ми перелетіли Адріатичне море на борту військових літаків, аби виступити в місті, яке продовжували бомбардувати. То був початок подорожі, що протягом наступних років приводила нас у неймовірні місця і дала змогу виступати разом із митцями різних культур і віросповідань. Це – щорічне паломництво, котре нагадує, що музика – універсальна мова, яка об’єднує».

Посол культури у світі Ріккардо Муті від початку проекту диригував італійськими оркестрами та хорами, які виступали разом із музикантами тих міст, до яких подорожували: Бейрут, Єрусалим, Єреван, Стамбул, Нью-Йорк, Каїр, Дамаск, Найробі, Токіо, Тегеран… Цьогоріч міжнародний проект «Шляхи дружби» – у Києві.

Під орудою Ріккардо Муті музиканти Молодіжного оркестру Луїджі Керубіні спільно з оркестром і хором Національної опери України, українськими оперними зірками Людмилою Монастирською і Сергієм Магерою, провідним американським актором Джоном Малковичем, а також молодими музикантами з Маріуполя виконають безсмертні музичні твори, які з’єднають давні міста Європи – Равенну і Київ.

Італійських та українських артистів об’єднають опуси Джузеппе Верді (від Stabat Mater до Te Deum і «Набукко»), а також симфонічна поема «Портрет Лінкольна» Аарона Копленда, яку прикрасить блискучий американський актор, двічі номінант на «Оскар» Джон Малкович у ролі читця-декламатора. Композицію було написано у розпал Другої світової війни й присвячено герою американського народу Аврааму Лінкольну.

Зазвичай у ролі читців-декламаторів уривків із текстів Президента Лінкольна виступають відомі актори чи громадські діячі – Маргарет Тетчер, Білл Клінтон, Барак Обама, Ніл Армстронг, Кетрін Хепберн, Пол Ньюман, Генрі Фонда та інші. Малковича запросив у проект сам Ріккардо Муті – не тільки тому, що є давнім другом видатного артиста, а й тому, що вважає тембр голосу Малковича винятковим і дуже придатним для цього твору.

Зауважимо, що 64-річний Джон Малкович відвідає Україну вже вчетверте, але вперше – Київ. Кілька разів, ще до подій 2014 року він бував у Ялті, куди його приводила любов до творчості Антона Чехова. У 2011-му був гостем Одеського кінофестивалю, – гуляв Одесою, цікавився її архітектурою, у якій виявився великим знавцем, і розповідав журналістам, що «Україна – фантастичне місце, велика і прекрасна країна», а ще – був у захваті від мальв, вважаючи їх дивовижними.

Напередодні приїзду Ріккардо Муті адресував в Україну з Чикаго, де мешкає, вітальне відеопослання: «Наші “Подорожі дружби” з Равеннським фестивалем цього року продовжаться у вашій країні, і ми раді та пишаємося тим, що наші музиканти матимуть нагоду об’єднатися з вашими й виконати разом твори Верді – найвизначнішого італійського композитора, якого, безсумнівно, люблять і у вашій країні. Музичні “Подорожі дружби” мають гуманітарну мету і закликають до дружби, взаємної любові, цінностей миру та свободи. Саме це послання ми веземо вам і повернемо назад у Равенну, щоб повторити там київський концерт. Як я вже казав, Україна – це країна з визначними традиціями та високою культурою, країна великого поета Шевченка, якого знають в усьому світі, котрй у творчості прославляв ідеали свободи, людяності, любові й миру. В ім’я цих вічних цінностей ми приїдемо до вас із концертом. А наразі хочу привітати вас від свого імені, від імені музикантів і Равеннського фестивалю, від усіх людей, які вірять у те, що музика об’єднує народи, як це підтвердили наші численні “Подорожі дружби” у різні куточки світу. Ми хочемо приїхати з цим посланням до вас, тому що ваша країна – держава, яка вірить у свободу, мир і дружбу та справжнє взаєморозуміння у світі».

Телеверсію цього унікального концерту покажуть провідні телеканали України та Італії – «1+1» і RAI-1. Із метою міжнародного висвітлення події до Києва приїде близько 25 представників провідних іноземних ЗМІ країн Євросоюзу, Азії і США.

За матеріалами прес-релізу

Фото надані організаторами проекту