shevchenko-nfu-2024

7 березня о 17:00 соліст філармонії, композитор, бас Роман Смоляр запрошує на авторську програму «Shevchenko 13», яка відбудеться в одному з найкращих і атмосферних камерних залів столиці Tauvers Gallery international

Тринадцять віршів Шевченка, осмислених і об’єднаних музичною драматургією, перетворилися на вокальний цикл «Shevchenko 13», адже першим твором Тараса Шевченка, до якого звернувся Роман, був складний, з огляду на його драматургію і психологізм, зворушливий і дуже людяний вірш «Мені тринадцятий минало».

Преамбулою до дня народження Шевченка стане 8 березня (17:00) концерт-дискусія із серії «Музичний салон 2.0» – «А я без вірші не улежу…», яка представить Володимира Войта і харківську бандуру. Цю програму в рамках нового формату від музичної керівниці філармонії Наталії Стець Володимир Войт присвятив пам’яті тата, в обробці якого прозвучить пісня на вірш Тараса Шевченка «За байраком, байрак».

Буде ще чотири мелодекламації, серед яких одна інструментальна – Валентина Сильвестрова і перший мінімалістичний твір для бандури Андрія Бобиря – «Реве та стогне…» (позивні Українського радіо). У програмі також звучатимуть твори Коломійця, Шуха, Китастого.

Вже понад 20 років поспіль день народження Тараса Шевченка 9 березня вшановує концертом-присвятою Національна капела бандуристів України імені Георгія Майбороди.

Музикознавці кажуть, що Тарас Шевченко – наймузикальніший поет у світовій літературі. Хоча конкретні музичні вподобання Тараса Шевченка можуть залишатися загадкою, його життя і творчість свідчать про значущий вплив музики на його духовний світ. Серед обраних композицій програми «Розкуйтеся, братайтеся…» – твори відомих композиторів Лисенка, Вериківського, Грицишина, Тищенка, Кушплера на слова поета. Музична подія відображає різні етапи життя й творчості поета. Поезії читає легендарний Анатолій Паламаренко.

Цього ж дня, 9 березня о 17:00 у затишному Музичному салоні філармонії відбудеться музична лекція (Не) Кобзар українського письменника, журналіста, автора YouTube-каналу Історія для дорослих / History For Adults – Олега Криштопи. Йтиметься, зокрема, про дитинство Тараса, як він формувався і чому став саме таким. Що він любив їсти, як одягатися, котрі мав уподобання й звички, які пісні любив співати. Про його взаємини з жінками і друзями й театральні захоплення…

10 березня на сцені Колонного залу імені Миколи Лисенка відбудеться вже третій концерт із циклу музично-поетичних вечорів «Музика Слова» – «ШЕВЧЕНКО ПРО ROCK».

У програмі звучатиме поезія та музика на слова Тараса Шевченка, що будуть виконані у творчій синергії поета і читця Івана Малковича, симфонічного оркестру та хору Liatoshynskyi Capella під орудою Богдана Пліша. Особливого звучання й тембральної глибини цьому вечору додадуть виступи Андрія Середи і рок-гурту «Кому вниз» та Юрія Йосифовича. Як стверджує Іван Малкович, «…бо справжні Шевченкові смисли в багатьох його творах звучать як важкий, глибокий рок, а не мелясна попса».

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА