smartfon-2

«Що?! Сольфеджіо?! Ні, ніколи не любив!». Такі вигуки нерідко можна почути від тих, хто вивчав або вивчає зараз цю дисципліну. У суспільстві закріпилася думка, що це – дуже важко, нудно і незрозуміло. Тож хочу запропонувати один нескладний спосіб, скориставшись яким можна зробити предмет «Сольфеджіо» більш цікавим.

Гадаю, що близько вісімдесят відсотків середньостатистичних українських школярів-п’ятикласників мають свій особистий смартфон (нерідко навіть кращий, аніж у викладачів). Отож, на відміну від сольфеджіо, ОС Android чи Apple зі своїм англійським інтерфейсом для них – аж ніяк не «terra incognita». Тому будемо апелювати до цього звичного для дітей світу. Пропоную сім додатків для андроїд-пристрою, безкоштовних для завантаження і таких, які можуть зацікавити дитину у вивченні предмета.

Відзначу, що усі наведені додатки використовувались у власній педагогічній роботі. Так, «Perfect Piano» застосовувався під час роботи на уроках сольфеджіо і музичної літератури в музичній школі. Решта додатків пропонувалися для самостійного опанування за бажанням.

Їхній перелік є довільним, суб’єктивним і не претендує на рейтинг. Завдання цього тексту – проінформувати, які типи навичок можна покращити за допомогою улюбленого смартфону. Вибір на «Play Market» надзвичайно різноманітний, тож кожен може обрати те, що йому до вподоби.

«Perfect Piano» («Ідеальне фортепіано»)

Цей багатофункціональний додаток дає змогу оволодіти базовими навичками гри на фортепіано, достатніми для початкового рівня вивчення сольфеджіо. Програма відносно легка у використанні, а тим паче для дітей, які «смартфонні речі» сприймають на льоту. На жаль, додаток містить лише російське меню; українська мова відсутня.

«Perfect Piano» має повний ряд клавіш – 88. Кожна з октав маркована своїм кольором, що полегшує орієнтування на клавіатурі для новачків і особливо непіаністів. Окрім цього, це дає можливість педагогу спрямувати кожного учня для виконання індивідуальних вправ у залежності від діапазону його голосу.

Для білих клавіш існує три режими: із літерними позначеннями (А, B, C…), складовими (Do, Re, Mi…) і взагалі без позначень. Це дозволяє по-різному користуватися додатком на різних стадіях оволодіння матеріалом.

Програма має функцію запису мелодії. Одночасно із програванням демонструється відеоряд, що показує клавіші, при відтворенні кожного звуку. Тому базові навички гри на фортепіано стають доступними майже для усієї дитячої аудиторії. Записаний варіант учень може використати для самоперевірки. Тоді стає можливим самостійне оволодіння матеріалом навіть за відсутності очного контакту (якщо вже таке трапляється).

Користувач може обрати, скільки білих клавіш одночасно відображається на екрані (від 6 до повних 52). Звісно, тут велику роль відіграє і розмір екрану пристрою: невелика діагональ обмежує кількість одночасно видимих клавіш.

Непоганою функцією у додатку є вбудований метроном. Зазначимо, що звук на сильній долі такту має інший тембр, що дозволяє краще відчути метричну сітку. Щоправда, функція метроному вирішена у додатку не найкращим чином. По-перше, меню «Метроном» зроблене недосконало – відсутній повний російський переклад, який є у решті меню. Окрім цього, у метрономі доступні лише три розміри: 3/4, 4/4 і 6/8.

Зауважимо, що найчастіше дітлахи мають ще й навушники. А за наявності гарної дисципліни це дозволяє зробити так, що всі учні, які мають смартфон, зможуть користуватися «фортепіано», не заважаючи один одному. І тоді заповітну мрію педагогів – синтезатори на кожну парту – можна частково втілити в життя.

Це найпростіші функції додатку. За бажання можна дізнатись інші його можливості.

«Sight» («Що ти щойно бачив?»)

Цей додаток дозволяє покращити зорову пам’ять й увагу, адже ці навички необхідні для сприйняття нотної графіки. Суть вправ полягає у запам’ятовуванні групи нот (від трьох, згодом більше) за надкороткий проміжок часу – близько однієї секунди, ба навіть швидше! Після цього користувачеві пропонуються дві нотні картки, серед яких він повинен обрати ту, яку щойно бачив. Із кожним наступним рівнем картки стають майже ідентичними.

«Sight» – це суто зорова вправа: мелодії ви не почуєте.

Серед мінусів додатку – необхідність підключення до Інтернету та «розмитий» поділ на рівні складності.

«Music Crab» («Музичний Краб»)

Додаток створений для найменших музикантів, які тільки-но починають вивчати ноти і клавіатуру. «Краб» допоможе опанувати ноти скрипкового і басового ключів. Якщо ж ваші підопічні – допитливі та «спраглі знань» вундеркінди, вони можуть випробувати себе в інших ключах – альтовому, теноровому тощо!

Можна обрати швидкість пересування «краба» по нотному стану, тип підписів на клавіатурі (літерне «A, B, C…» або ж складове «Do, Re, Mi…»). Веселий інтерфейс, наявність коротеньких рівнів складності перетворюють процес навчання на гру. На початку вправи клавіатура фортепіано підписана, що допоможе зорієнтуватися серед клавіш навіть неофіту. Пізніше надписи зникають, стимулюючи процес запам’ятовування.

 «SightSight» («Хутко побач!»)

Якщо «Краб» уже здається надто «дитячим», настав час завантажити інший додаток. Мета «SightSight» – змусити вас фокусуватися саме на висоті нот, при цьому не зважати на «зайві» елементи (тривалість нот, паузи) і якнайшвидше давати відповідь. Навчитися цьому можна у двох режимах – «Тренування» і «Випробування».

Додаток «турбується» про Вашу успішність – навіть у «Тренуванні» гравець зможе перейти до наступної тональності лише тоді, коли отримав «відмінно» (тобто, «три форте») за всі рівні попередньої. А отримати оцінки в останніх двох завданнях не так уже й легко! Під час «випробування» Вас «протестують» у різних тональностях, щоразу зменшуючи час на відповідь і збільшуючи кількість нот. Помилитися у завданні можна лише тричі. Хто витримає довшу дистанцію і набере більше очок?

«Sight Sing Melodies Now» («Побач і заспівай мелодії»)

Додаток спрямований на розвиток навички співу з листа навіть у тих, хто не володіє жодним музичним інструментом. Він містить достатньо мелодій у різних тональностях, розмірах, ключах.

Не можете зіграти? «Sight Sing Melodies Now» зробить це за Вас. Забули темп? Нагадає. Не пам’ятаєте чи не чуєте першу ноту? Тепер почуєте. Не пам’ятаєте, як заспівали? Додаток люб’язно програє ваше «концертне виконання». Правда, домашнє завдання із сольфеджіо він за вас не зробить. І оцінити рівень вашої майстерності не зможе: тут або самі, або – до педагога!

«Vivace: Learn to Read Music» («Хутко: навчись читати музику»)

По-суті програма являє собою тренажер зі знаходження нот на клавіатурі і розрахований на «непіаністів». Цей додаток, на відміну від «Музичного краба», розрахований на дорослу аудиторію. Упорядкованість і послідовність, поділ «нотної теорії» на коротенькі правила і наявність вправ до них, робота в обраній вами тональності, жодних «зайвих» надокучливих функцій – мабуть, це саме те, що може сподобатися дорослому користувачеві. Окрім цього «Vivace» стимулює хутко вивчити English! Інакше нічого не зрозумієте – додаток суто англомовний.

«Perfect Ear» («Абсолютний слух»)

Мабуть, мрія кожного музиканта – впізнавати будь-яку ноту одразу… Звісно, очікувати, що після використання додатку зі спокусливою назвою «Абсолютний слух» ця навичка миттєво з’явиться – це… хм-м… дещо наївно. Що ж пропонує ця програма? «Збільшимо масштаб» і розглянемо детальніше.

Неповна, безкоштовна версія додатку може виявитися корисною для учнів старшого віку. Меню російськомовне, тож дітей зручно зорієнтувати. «Абсолютний слух» є комплексним «тренажером», який містить багато різноманітних вправ: слухових, співочих, ритмічних, зорових. Є і теоретична інформація (щоправда, це радше для тих, у кого «собака з’їла конспект» ‑ заскладно написано). Далі детально зупинюся на можливостях цього додатку.

У «Вправах на слух» – три рубрики: «Інтервали», «Гами», «Акорди». Тут доступні теоретичні відомості, розпізнавання елементів за нотним записом, визначення та порівняння їх на слух, тощо. Зручним для самостійних занять «непіаністів» є можливість одразу «підібрати» на екранній клавіатурі те, що звучить, і вже після цього дати відповідь. Зверну увагу педагогів, що безкоштовна версія передбачає не повний арсенал інтервалів, гам і акордів у стандартних вправах. Але це можна легко виправити, якщо вказувати параметри для вправ самостійно! І цікаво, і просто, і корисно.

Дуже важливим для самостійних завдань підлітка є відображення помилок на нотному стані, на клавіатурі і в назві елемента.

«Тренування ритму», окрім теорії, передбачає повторення ритмічних рисунків, читання ритму за нотним записом, ритмічні диктанти. Стандартні ритмічні вправи подані лише у розмірі 4/4. Але розробники додали у «Абсолютний слух» приємну, цікаву і корисну річ – можливість створювати власні ритмічні вправи і давати їм назви! Ви можете обрати розмір, темп, допустимі ритмічні блоки (або ж навіть створити їх самі).

Рубрика «Вправи» дещо дивує невідповідністю «назви і змісту» після двох попередніх (ов‑ва! Невже перед цим була лише теорія?!). Тут можна потренуватися читати ноти у трьох ключах (скрипковому, басовому і альтовому), знаходити прослухану ноту на клавіатурі і на гітарі, співати задану ноту, а також визначати, які паралельні тональності мають вказані на нотоносці знаки.

«Абсолютний слух», орієнтований точно не на слов’янську музичну традицію, часом вражає вимогливого слов’янського користувача «абсолютною нелогічністю». Відсутня традиційна назва октав – лише циферна! Немає енгармонічної заміни тонів! У «слуховій» рубриці «Інтервали» чомусь уміщений їхній спів! В аналогічній рубриці «Гами» заспівати не можна, але чомусь можна написати звуковисотний (суто звуковистоний, без ритму!) диктант!.. Як це так?! Що ж робити? Або ж розібратися та пристосуватися, або ж відкрити і… видалити зі смартфону навічно.

Підведемо підсумки. За допомогою описаних додатків можна:
‑ отримати початкове уявлення про гру на фортепіано;
‑ поліпшити знання з музичної грамоти;
‑ потренуватись у розпізнаванні сольфеджійних елементів;
‑ випробувати свій слух.
І, головне – зробити все це в адекватній, привабливій для сучасних школярів формі.

Відчутною перепоною для маленьких музикантів може стати англійськомовність багатьох додатків. Але їх простота у використанні та наближеність до ігрового процесу, гадаю, допоможуть подолати цю перешкоду, а у деяких випадках – ще й сприяти вивченню іншої мови. Можливо, саме Ваші діти розроблять цікаві і корисні тренажери для української аудиторії?

Запропоновані додатки дозволять легше і швидше перейти до повноцінних «сольфеджійних», слухових та співочих вправ. Адже по-справжньому оволодіти сольфеджіо допоможуть тільки регулярні і наполегливі заняття під контролем педагога, а це не замінить жодна комп’ютерна програма.

Юлія КАЛІНІНА