symfoniya-krymu

У кожного з нас – свої спогади про Крим. Але що ми знаємо про його культуру, кримськотатарську симфонічну музику? Всеукраїнський тур «Симфонія Криму. Повернення» покликаний не тільки познайомити публіку з кримськотатарською академічною симфонічною музикою високого ґатунку, а й підкреслити єдність країни, відчинити двері до недоступних сьогодні через тимчасову окупацію Криму рф культурних скарбів півострова. А також представити культуру кримськотатарського народу як частину не лише українського культурного поля, а й загальноєвропейського і світового

У виконані Національного президентського оркестру під орудою Ділявера Османа прозвучить симфонічна музика однієї з найяскравіших сучасних кримськотатарських композиторок Ельвіри Емір і поезія польського класика Адама Міцкевича. Власне, «Кримські сонети» (у перекладі Максима Рильського), написані митцем під враженням від його двомісячної подорожі Кримом.

Автор ідеї Олександр Рудько: «У нашому проєкті ми хочемо сказати про багато речей. І, відповідно, використовуємо різні виразні засоби, щоб якомога точніше артикулювати теми, про які раніше мовчали чи говорили недостатньо. У музиці закладені глибинні болі й радості кримськотатарського народу. Слово – це незаангажований погляд на Крим і його культуру: поезія Адама Міцкевича лягає дуже точно й стилістично ідеально поєднується з музикою. Відеоряд покликаний наочно висвітлити ключові події життя народу за останні 250 років. Таким чином, музика, слово і візуальна частина – створюють цю Симфонію Криму».

Слід відзначити, що Ельвіра Емір є однією з небагатьох жінок-композиторок у кримськотатарській культурі, що само по собі є винятковим фактом. Її музика відчутно вкорінена у кримськотатарський мелос, неповторний своїм колоритом. Разом із тим, її стиль, крім національних фольклорних традицій, гармонійно поєднує деякі явища музичного модернізму ХХ століття, зокрема, неоромантизм та імпресіонізм. Симфонії композиторки – потужні й масштабні. Вони вражають рівнем драматизму і широтою музичного «дихання». Безумовно, їхня авторка – самобутня й глибока композиторка, а її музика варта представлення на найбільших концертних майданчиках світу.

Ділявер Осман, диригент, музичний керівник проєкту: «Для мене цей проєкт має особливе значення. Наша місія – зробити все, щоби люди, які мешкають у Криму, відчували підтримку. А для тих, хто живе на материковій частині України, – через поезію і музику показати красу нашого Криму. Це наша земля, і ми маємо об’єднуватись у спільній боротьбі заради звільнення громадян України з окупації, в якій вони опинились після 2014 року. Кожен на своєму місці повинен робити все, щоб наблизити перемогу над ворогом і допомогти повернутись до рідної землі тим, хто вимушений був її залишити після ворожої навали».

«Пам’ять про окупацію, депортацію і геноцид кримських татар сьогодні особливо важлива для українців, адже це акт історичної справедливості, вияв солідарності з кримськотатарським народом, боротьба за правду й запорука єдності. Вшановуючи пам’ять, ми не лише визнаємо трагедію, що спіткала кримських татар, а й робимо крок до кращого майбутнього, де пануватимуть справедливість, толерантність і взаємоповага», – Світлана Євдокименко, кураторка проєкту.

У проєкті беруть участь: Національний президентський оркестр; директор – полковник Максим Гусак; Ділявер Осман – диригент, музичний керівник проєкту; Олександр Рудько – автор проєкту, оповідач.

Гастрольний тур реалізується Національним президентським оркестром за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України та участі ГО «Культурно-мистецька фундація DUSHA UA».

Не пропустіть унікальну можливість доторкнутися до культури Криму та наблизити його повернення!

*Вхід на події вільний, за умови попередньої реєстрації.

Дізнатися більше про проєкт можна за посиланням: www.dushaua.com/tour2024

За матеріалами пресрелізу