shumann-chello-concert

31 січня на сцені Колонного залу імені Миколи Лисенка віолончеліст Микола Любенко у супроводі Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України під орудою дириґента Володимира Сіренка виконає яскравий Віолончельний концерт Роберта Шумана

Цей твір було написано впродовж усього двох тижнів у жовтні 1850 року, невдовзі після призначення Шумана міським директором музики у Дюссельдорфі. Надалі автор постійно повертався до редагування партитури, аж до спроби самогубства 1854 року.

Водночас у композитора почалися проблеми з місцевою громадою, і восени 1853-го контракт із ним не продовжили. Шуман із дружиною вирушив у подорож Голландією, де його їх приймали «з радістю й почестями». Однак тоді ж у чоловіка стали проявлятися симптоми душевної недуги.

На початку1854-го через загострення хвороби Шуман намагався укоротити віку, кинувшись у Рейн, але його врятували. Усвідомлюючи те, що відбувається, він добровільно погодився лягти на лікування до психіатричної клініки в Енденіху поблизу Бонна. Там зовсім не писав. Зрідка йому дозволяли бачитися з дружиною…

Останні коректури в партитуру концерту автор вніс у середині лютого 1854 року, всього трохи більше за тиждень до виникнення згаданої суїцидальної небезпеки.
Композитор так і не знайшов відповідного своєму баченню соліста, тому Віолончельний концерт так і не прозвучав за його життя. Прем’єра відбулася лише 23 квітня 1860 року, вже після смерті Шумана (сольну партію виконав Людвіг Еберт).

Лише наприкінці XIX століття твір поступово став завойовувати успіх. Закріпившись у концертному репертуарі музикантів XX століття, він вважається історично першим репертуарним концертом для віолончелі з оркестром, увійшовши до репертуару найяскравіших віолончелістів – Пабло Казальса, Григорія П’ятигорського, Жаклін дю Пре, Мстислава Ростроповича, П’єра Фурньє, Яноша Штаркера, Лінна Харрелла, Трульса Мерка та багатьох інших.

У концерті 31 січня Концерт для віолончелі з оркестром Роберта Шумана виконає концертмейстер групи віолончелей Національного симфонічного оркестру України, а також соліст Національного будинку музики Микола Любенко.

Молодий музикант закінчив Одеську середню спеціальну музичну школу-десятирічку імені Петра Столярського, навчаючись у Віктора Молдаванова й Павла Купіна, та Національну одеську музичну академію імені Антоніни Нежданової (клас Валерія Казакова). На другому курсі Микола вступив до приватної академії Kalaidos hochschule (Швейцарія), до видатного віолончеліста Юліуса Бергера, учня Антоніо Янігро, а також Мстислава Ростроповича та Зари Нелсової.

У 2014 році Микола здобув першу премію на Всеукраїнському конкурсі віолончелістів у Львові. В 2017-му отримав досвід в оркестрі фестивалю Interlaken Classics, виступаючи на одній сцені з Мішою Майським та Алісою Сарою Отт.

2019 року Любенко взяв участь у Міжнародному музичному Tsinandali Festival, де мав можливість працювати з такими диригентами, як Джанандреа Нозеда, Юкка-Пекка Сарасте, Лахав Шані, Клаудіо Ванделлі, й солістами Мішою Майським, Денисом Кожухіним, Лахавом Шані, Юджею Ванг.

У рамках колаборації НОМА імені Антоніни Нежданової з Detmold Music Academy (Німеччина) музикант проходить курс звукорежисури та застосовує ці навички для здійснення записів молодих музикантів. Також він реалізує відео- та фотопроєкти на різних концертних майданчиках України.

31 січня теж прозвучать: Концертна симфонія Дмитра Бортнянського (оркестрування Всеволода Сіренка) та Симфонія № 2 Йоганнеса Брамса.

За інформацією пресрелізу