zaporozhets

У час війни, 21 червня, Львівська національна опера презентує у Києві премʼєру опери «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського

У постановці закладено нові сенси й підтексти, що відновлюють історичну справедливість та є особливо актуальними сьогодні (промовідео: https://youtu.be/BLl6jqruJyo).

Вистава у режисурі Оксани Тараненко постала перед глядачами у музичній редакції Олександра й Дмитра Саратських, сценографії Тадея Риндзака, колоритних костюмах Людмили Нагорної і сучасній хореографії Олексія Буська під орудою відомої інтерпретаторки української музики Ірини Стасишин. Лібрето – Миколи Бровченка та Оксани Тараненко.

Варто зазначити, що «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського впродовж багатьох десятиліть був однією з найбільш виконуваних українських опер. Так, на жаль, пощастило небагатьом виставам українського репертуару. Львівська опера не стала винятком: упродовж понад 120-річної історії театру було реалізовано сім різних постановок твору. Нинішня прем’єра – вже восьма.

У режисерській візії Оксани Тараненко образ українського козацтва врешті позбудеться столітніх стереотипних меншовартісних нашаровань, насильно навʼязаних московитами. Глядач побачить «новий погляд на відому українську класику з усвідомленням власної гідності та значущості, національної ідеї, сподіванням і вірою у перемогу завдяки Збройним Силам України». Козаки природно постали могутньою, войовничою й свободолюбивою силою, що здатна протистояти будь-яким перешкодам і ворогам.

На актуальності та мистецькій цінності нового «Запорожця…» наголошує і Василь Вовкун, керівник проєкту, генеральний директор – художній керівник театру: «Сьогодні, у час рашистської війни в Україні, Львівська національна опера знову звертає погляд на класичну національну спадщину, про яку нещодавно розпочався дискурс у ЗМІ та соцмережах. Зокрема про її професійну недосконалість, часто кітчеві художнє, режисерське й виконавське трактування. І тут знову в допомозі – творча програма “Український прорив”, що ставить за мету руйнування застарілих канонів і кліше».

Постановники: диригентка-постановниця – Ірина Стасишин, диригент – Андрій Нагрудний, режисерка-постановниця – Оксана Тараненко, режисер – Антон Литвинов, художник-постановник – Тадей Риндзак, художниця костюмів – Людмила Нагорна, асистентка художниці костюмів – Жанна Малецька, хормейстерка-постановниця – Ірина Коваль, хормейстер – Вадим Яценко, балетмейстер-постановник – Олексій Бусько, асистент балетмейстера – Ігор Храмов, художник світла – Олександр Мезенцев, постановник боїв – Олександр Дідик, керівник проєкту – Василь Вовкун.

Виставу присвячують памʼяті Михайла Риндзака (1947–2022) – народного художника України, художника-постановника Львівської національної опери.

Постановку опери «Запорожець за Дунаєм» реалізовано в рамках творчої програми розвитку Львівської національної опери «Український прорив» генерального директора – художнього керівника театру Василя Вовкуна.

За інформацією пресрелізу