afisha

2 квітня у Національній філармонії – прем’єра «Запорожця за Дунаєм» за участю легендарного Анатолія Паламаренка

Багато хто з вас, певно, дивився й слухав легендарну українську оперу Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» в оперному театрі. Сьогодні Національна філармонія України пропонує дещо незвичний експеримент – почути цей культовий в історії української музики твір у жанрі літературно-музичної вистави на 1 дію.

Українська опера «Запорожець за Дунаєм» у 2023-му налічує 160 ювілейних років. Попри це, вона не втрачає привабливості. Більше того, під час війни рф проти України її актуальність, динамічний сюжет, колоритні образи, життєствердний гумор і яскраві історичні паралелі дають можливість розставити нові акценти, суголосні часові.

Сьогодні інтерпретація «Запорожця за Дунаєм» – чи не найголовніше завдання для команди постановників. Тож автор проєкту і художній керівник постановки Володимир Лукашев, режисерка-постановниця Ганна Новіченко, музичні керівники Юрій Карнаух та Іван Гамкало, художник-постановник Сергій Лукашев, постановник хореографічних номерів Євген Дралов, концертмейстерки Марія Віхляєва та Неліда Афанасьєва, асистентка режисера Ірина Євченко подають філармонічного «Запорожця» під певним історико-політичним кутом, де зчитується сьогодення. Це й поневіряння тих, які нині покинули рідну землю, рятуючись за кордоном, і мрії про життя у вільній, незалежній Україні, котрі допомагають усім нам витримати й вистояти.

Мужність, любов до України і рідного народу, кмітливість, гумор та оптимізм, безстрашність, невгасиме бажання повернутись додому, щирість почуттів і непокора насильству, жага волі й віра у світле майбутнє у найскладніших обставинах впродовж століть, – усе це формувало характер українців.

Дійові особи і виконавці: Ветеран-літописець – Анатолій Паламаренко; Іван Карась, запорожець – Роман Смоляр, Анатолій Юрченко; Одарка, жінка Івана Карася – Алла Пригара; Оксана, сирота, що живе в домі Карася – Єлизавета Ліпітюк, Каріна Кондрашевська; Андрій, молодий козак-чорноморець – Сергій Бортник, Олександр Чувпило; Султан – Анатолій Юрченко; Селіх-Ага, вельможа з почту Султана – Дмитро Бєлозор; Ібрагім-Алі, імам – Олександр Рудько; Гасан, слуга Султана – Іван Тюпа; Начальник охорони Султана – Володимир Шпудейко; Козаки, женці – ансамбль «Веселі музики»; Козачки, жниці – вокальне тріо «Козачка»; Козаки й козачки, женці та жниці – ансамбль танцю «Терен»; Козаки та козачки – ансамбль «Рідні наспіви».

Приходьте на справжню проукраїнську прем’єру Національної філармонії!

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА