Бенні Гудмен …з України!

83
Share Button

ХХ століття «наплутало» у документах багатьох поколінь: війни, еміграція, зміна влади і політичних систем, упровадження нового календаря, страх батьків за майбутнє дітей – усе це призводило до фальсифікування років народження, обирання нових імен і прізвищ, підроблення записів у графі «національність» і даних щодо місця народження тощо

Природно, що ці процеси торкнулися не лише звичайних громадян, а й осіб, добре відомих у світі. Енциклопедичні довідники подекуди суперечать один одному, якщо ж додати втрати численних архівів у війнах і пожежах, то виявиться, що джерельні дослідження не тільки неймовірно ускладнені, а часом і зовсім нездійсненні. Поліпшення ситуації можливе за єдиної умови: слід без поспіху, скрупульозно та документально обґрунтовано вносити виправлення і доповнювати інформаційний масив історичною правдою. Зокрема, хотілося б пролити світло на деякі деталі біографії видатного джазового музиканта, «короля свінгу» Бенні Гудмена, які мені відомі ще з 1983 року.

Після переїзду із Владикавказа до Білої Церкви пошук джазових контактів у Києві привів мене до Володимира Симоненка, якого джазмени СРСР знали завдяки чудовим виданням «Мелодії джазу», «Лексикон джазу» та іншим цікавим публікаціям. Справжній ентузіаст, людина енциклопедичних знань, він розповідав про український джаз і специфічні відмінності його розвитку в Україні порівняно з Росією. Особливо вдячний панові Симоненку за цінні поради, адже в той період займався організацією Білоцерківського джаз-клубу, який, до речі, активно працює ось уже впродовж близько 30-ти років.

Якось Володимир Симоненко запропонував мені з’ясувати подробиці й факти про місце народження Бенні Гудмена. Чому звернувся до мене? По-перше, я був сповнений молодечого джазового запалу, а по-друге, Бенні Гудмен народився …у Білій Церкві!

Якби це сказав хтось інший, я би ввічливо посміхнувся й забув цю фразу, адже кожному, хто знайомий із творчістю Гудмена, тоді було відомо, що кларнетист народився у Чикаго. Та Володимир Симоненко, який 1998 року, на жаль, пішов із життя, був надзвичайно авторитетним і вдумливим музикознавцем, і, що особливо важливо у даному «сенсаційному» контексті, врівноваженою людиною.

У ході подальшої бесіди я пересвідчився, що походження цієї інформації справді надійне, адже про народження у Білій Церкві розповів сам Бенні Гудмен. Під час гастролей свого біг-бенду в СРСР у 1962 році джазмен побував у Києві (старше покоління шанувальників джазу чудово пам’ятає цю непересічну подію). Редактори Київського радіо доклали чимало зусиль, аби отримати у компетентних органів та інших владних структур дозвіл на інтерв’ю із видатним американцем. Розмова відбулася: Бенні Гудмен був у чудовому настрої і по-джазовому відверто, вільно й дотепно відповідав на запитання кореспондента. Наприкінці діалогу музиканта запитали про його враження від Києва.

– О, все чудово! Мені тут добре, адже це – моя батьківщина

– Невже Ви народилися в Києві? – вигукнув журналіст.

– Ні-ні, у Білій Церкві, але ж це зовсім поруч.

Після завершення інтерв’ю (мікрофон було вимкнено) кореспондент попросив Бенні Гудмена залишити автограф у книзі про нього:

– Ви сказали, що народилися у Білій Церкві, але ж в усіх довідниках, енциклопедіях і навіть у монографії, яку Ви підписуєте, вказано, що місце Вашого народження – Чикаго…

– Батьки мали одинадцятеро дітей. Перед еміграцією до США вони жили в Білій Церкві. я народився тут, а деякі з моїх братів і сестер з’явилися на світ в Америці. Коли батько у США оформлював документи на нас, він не знав, яка доля чекає на кожного, і вирішив записати, що всі його діти народилися в Америці. Тому в моїй метриці записано Чикаго, хоча всі у родині знають, що я народився у Білій Церкві.

Сенсаційна розповідь музиканта відома в осередку київських джазменів і любителів джазу. Я впевнений, що сьогодні багато хто зі старшого покоління скаже: «Знайшли чим здивувати! Я про це знаю ще з 1962 року». Зазначив цей факт і Володимир Симоненко у своїй «Українській енциклопедії джазу», яка побачила світ уже після смерті автора, в 2004 році, й одразу стала бібліографічною рідкістю.

Шкода, що запис інтерв’ю з Гудменом загинув під час пожежі у радіокомітеті на Хрещатику, – вогонь «любить» нашу історію.

Щодо білоцерківського походження Бенні Гудмена я зібрав багато цікавих матеріалів – дослідження архівів історика Є. Чернецького «Домовласники Білої Церкви кінця ХІХ – початку ХХ ст.», сторінки синагогальних архівів міста, фото будівель Білої Церкви, де мешкала родина Гутманів (так їхнє прізвище звучало до еміграції), усі опубліковані фрагменти автобіографічних документів Гудмена, в яких згадується про життя родини в Російській імперії, листування із представниками єврейських організацій США, білоруськими краєзнавцями та дослідниками історії Каунаса (Литва), де певний час жила родина матері Гудмена Дори Резінської, матеріали фондів Білоцерківського краєзнавчого музею. Окрім того, нині чекаю на звістку від нащадків видатного музиканта.

Поява цієї статті продиктована бажанням активізувати пошук відомостей про славетного джазмена та залучити до нього всіх, хто має додаткову інформацію, особливо стосовну білоцерківського коріння Бенні Гудмена. Мета – написання відповідного дослідження.

Зізнаюся, я завинив перед Володимиром Симоненком, Білоцерківським джаз-клубом та й перед шанувальниками джазу, адже моя робота просувається повільно (відволікають інші творчі турботи). Однак сподіваюся на появу нових цікавих подробиць. Пошуки тривають!

Олександр ДМИТРЕНКО

Друковану версію статті читайте: Олександр Дмитренко. Бенні Гудммен …з України // Музика. – 2011. – № 1-2. – С. 64.

Share Button