soprano_horu

26 червня у головному залі штаб-квартири Організації об’єднаних націй із питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) у Парижі відбулася надзвичайна мистецька подія – благодійний концерт «Україна: Таланти заради майбутнього» за участю лауреата багатьох міжнародних конкурсів, Камерного дівочого хору Київської середньої спеціальної музичної школи-інтернату імені Миколи Лисенка

Захід був організований спільними зусиллями двох потужних асоціацій: французької «Медична і благодійна допомога Франція–Україна» та франко-української «Український дім у Франції», які вже протягом тривалого часу проводять різноманітні культурні та благодійні акції із метою надання медичної допомоги тяжкопораненим під час проведення АТО на Сході України.

Асоціація «Медична і благодійна допомога Франція–Україна» два роки поспіль своїми численними заходами активно сприяє у придбанні й доставці ліків, медичного обладнання і гуманітарної допомоги в Україну.

posol

Цього разу концерт відбувся під патронатом Олега Шамшура, Надзвичайного і Повноважного Посла України у Франції, Постійного представника України при ЮНЕСКО. Його мета – збір коштів для гуманітарного проекту допомоги дітям, сім’ї яких постраждали внаслідок воєнних дій в Україні.

Концерт розпочався з хвилини мовчання у пам’ять про загиблих на Майдані та під час бойових дій на Сході України. З промовами виступили Посол України у Франції Олег Шамшур, єпископ Української греко-католицької церкви у Франції, країнах Бенілюксу та Швейцарії, кавалер Ордена Почесного Легіону, Владика Борис Ґудзяк, президенти асоціацій-організаторів – Дмитрo Атаманюк («Медична і благодійна допомога Франція–Україна») та Олег Коваль («Український дім у Франції»).

hor

Ініціатором такої престижної події, задуманої ще в 2014 році, коли хор уперше виступив у Франції в Культурно-інформаційному центрі Посольства України за активної підтримки Олега Яценківського, тодішнього директора цієї установи, був Олег Коваль, у минулому випускник Львівської консерваторії. Уже вдруге він запросив до Франції Камерний дівочий хор Київської середньої спеціальної музичної школи-інтернату імені Миколи Лисенка під орудою заслуженого діяча мистецтв України, кандидата мистецтвознавства, доцента кафедри хорового диригування Національної музичної академії імені Петра Чайковського Юлії Пучко-Колесник.

Юлія Віталіївна багато років плідно працює на ниві хорового мистецтва України й завдяки своїй енергії, наполегливості, творчому завзяттю, високому професіоналізму та невичерпному натхненню створила непересічний хоровий колектив із чудово підібраними за тембром голосами.

Програма концерту включала визначні твори відомих українських композиторів-класиків, які увійшли до культурної і духовної скарбниці української хорової школи: Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Ганни Гаврилець, Євгена Станковича, Володимира Зубицького, Лесі Дичко. Звучали також обробки народних пісень.

Спочатку колектив з особливим урочистим піднесенням виконав твори основоположника української класичної композиторської школи, своєрідного гетьмана української музики Миколи Лисенка «Боже, Великий, Єдиний», «Камо ойду от лица Твоего Господи». Юні артисти продемонстрували досконале уміння донести до слухача найпотаємніші смисли українських духовних піснеспівів.

vystup_horu

Зворушили публіку твори «Засвічу свічу» та «У місті Віфлеємі», які належать перу одного з лідерів плеяди сучасних українських митців, геніальній композиторці Ганні Гаврилець. Її музика, збагачена умілим вплетенням у хорову тканину звучання рідкісних народних інструментів, зачарувала аудиторію національно самобутніми інтонаціями. Органічне поєднання слова як носія певної емоційної інформації із мелодією у майстерному виконанні хору дали змогу слухачеві глибоко проникнути в сутність творів, адекватно зрозуміти їхній художньо-образний зміст, зануритися в атмосферу старовинного обряду.

Третя та четверта частини новаторської за жанром фолк-опери «Цвіт папороті» Євгена Станковича стали справжнім відкриттям для французької публіки. Ці композиції представили яскравий національний фольклор у синтезі з авангардними засобами виразності, народні звичаї, які уособлюють могутність духу українського народу.

Хорові мініатюри геніального Миколи Леонтовича «Щедрик» та «Ой сивая зозуленька» можна назвати справжніми перлинами репертуару. Обрядовий «Щедрик» прозвучав у соковитому звучанні дівочих голосів, – здавалося, що святкове розмаїття гармонії, котре розцвічує архаїчну поспівку, наповнило зал радістю буття.

pryvitannya

Твори Лесі Дичко, яка продовжила у творчості унікальну традицію української авторської духовної музики, надзвичайно зацікавили публіку. Сакральний піснеспів «Велика Єктенія» доторкнувся до серця кожного слухача, який поринув у сферу високодуховного. Фреска мисткині «Лісові далі» зачарувала аудиторію своєрідною музичною мовою, яку колористично відтворив хор.

Найпопулярніший хоровий концерт Володимира Зубицького «Гори мої» на тексти західноукраїнських пісень і балад був представлений у трьох мальовничих частинах: «Гори мої, гори», «Ой як вийду я на гірку», «Ой через очерет», які занурили зал у калейдоскоп українських мотивів, довершено переданих за допомогою сучасної музичної мови.

Уміло підібрана програма цієї культурно-мистецької акції, яка потребувала від співаків найвищої вокальної майстерності, продемонструвала французькому слухачеві найкращі зразки вітчизняного хорового мистецтва, що окреслили риси, притаманні автентичному українському характерові, закцентували духовні цінності українців, що плекалися протягом віків, розкрили виняткову українську самобутність і національну ідентичність.

Закінчився концерт виконанням гімну України та вигуками «Слава Україні!»

zal_Unesko

Зворушена публіка довготривалими оплесками довго не відпускала виконавців зі сцени. Цей концерт довів беззаперечну вартісність української музики, яка, за словами французького композитора Жана Аві, добре обізнаного з українським мистецтвом зокрема та з Україною загалом, містить два найважливіших елементи для європейців: перший – «автентичне вираження нашого часу», другий – «зародки майбутніх перспективних музичних напрямків».

Завдяки таким потужним акціям, завзяттю й ентузіазму небайдужих до подальшої долі України людей, музика українських композиторів відкривається світові у своїй унікальності, глибоко національному дусі, героїзмі та непохитності.

puslya_kontsertu

Питання культури – важливий напрямок у міжнародних відносинах. Її роль у дипломатії посідає значне місце, – адже доконаний факт, що саме діалог культур спроможний зробити вагомий внесок у піднесення престижу держави. Культурні проекти інколи стають чи не тим єдиним містком, так званою «м’якою силою», яка допомагає вирішувати ті питання, які не піддаються вирішенню на політичному або економічному рівні.

Проведений концерт став ще однією нагодою привернути увагу в європейських столицях до української культури та подій що відбуваються на Сході країні.

Анна ДОЛЯ, Наталія НАБОКОВА

На фото:

Солістка хору

Посол України у Франції Олег Шамшур

Під час виступу

Привітання колективу

Зал ЮНЕСКО в Парижі

Олег Коваль, Владика Борис Гудзяк, глядачка і Юлія Пучко-Колесник після концерту