Фестиваль «Зимові джазові зустрічі» імені Євгена Дергунова (від редакції журналу «Джаз»)

313
Share Button

19 липня після тяжкої хвороби пішов із життя заслужений діяч мистецтв України, голова Асоціації композиторів Національної всеукраїнської музичної спілки, доктор педагогічних наук, кандидат мистецтвознавства, композитор, професор, викладач, а також засновник і незмінний головний редактор єдиного в Україні журналу «Джаз» Валерій Павлович Титаренко. Публікуємо матеріал, переданий нам редакцією журналу, який не встиг вийти друком, але, на наш погляд, цілковито заслуговує на оприлюднення

Два лютневих дні (16 і 17) на трьох столичних концертних майданчиках вирував XVII Всеукраїнський фестиваль «Зимові джазові зустрічі» імені Євгена Дергунова – одного із засновників професійного джазу в Україні, блискучого аранжувальника, композитора, піаніста, педагога. У перший день відбулося одразу два концерти.

Школа джазового та естрадного мистецтв (постійна сцена проведення форуму) звітувала творчими досягненнями знаних музикантів-педагогів, найкращих учнів, випускників школи, а також почесних гостей фестивалю. Серед них був відомий норвезький гітарист-віртуоз, композитор Фруде Барт (Frode Barth). Проводив концерт музикознавець, джазовий оглядач, президент фестивалю, директор школи Петро Полтарєв.

Увечері того ж дня під куполом Національного планетарію слухачі насолоджувалися співом знаної джазової співачки Інесси Іваницької, милуючись надзвичайно різноманітними пейзажними картинами. Кожна пісня у її виконанні була особливою виставою не тільки чудової співачки, але й гарної актриси. Особливо вразило виконання пісні «Besame mucho», у якій, немов у калейдоскопі, змінювалися почуття любові, грайливості та навіть шаманського призову.

Виступ співачки відбувався у супроводі зірок українського джазу, музикантів Павла Шепети (клавішні), Сергія Хмельова (ударні), Сергія Супруна (контрабас, бас-гітара).
Програма «Jazz Lirycs» була однією із найяскравіших у проекті «Джаз під зірками» Асоціації естрадних і джазових оркестрів України. Концерт проводив Андрій Шеломенцев, її представник.

На другий день концертні виступи відбулися у Національній філармонії, ставши головною подією не тільки Всеукраїнського фестивалю «Зимові джазові зустрічі», а й усієї джазової України.

Солістка Біг-бенду Черкаського музичного училища Катерина Лихолай

Уперше в Колонному залі імені Миколи Лисенка, одному з головних концертних майданчиків столиці, пройшов Парад біг-бендів України, участь у якому взяли 4 колективи з Черкас, Дніпра, Полтави, Києва – члени Асоціації естрадних і джазових оркестрів України Національної всеукраїнської музичної спілки, організатори концерту, за підтримки журналу «Джаз» і його головного редактора, заслуженого діяча мистецтв України, композитора, професора Валерія Титаренка. Ініціатива проведення заходу належала також керівництву філармонії – генеральному директору Дмитру Остапенку й помічнику художнього керівника Олені Зеніній, котрі розуміють важливість пошуку нових жанрових форм. Бажанням керівництва філармонії була й підтримка творчості музикантів із різних міст України, а також діяльності молодої Асоціації, пов’язаної з різноманітними культурно-мистецькими акціями, направленими на розвиток українського джазу і, зокрема, естрадних та джазових колективів України.

Особливої подяки заслуговує факт надання головної сцени філармонії для проведення концерту на благодійній основі та вшанування пам’яті маестро Євгена Дергунова, який колись працював у Національній філармонії, виступав на її сцені з багатьма відомими музикантами, де звучала і його музика, написана спеціально для Київського квартету саксофоністів під керівництвом заслуженого артиста України й друга композитора Юрія Василевича.

Відкрив Парад біг-бендів вступним словом молодий ведучий філармонії Олександр Рудько, розповівши слухачам історію створення фестивалю та самого параду.

Біг-бенд КНУККіМ. Диригент – Григорій Постой

І ось на сцені перший колектив – Jazz-band Київського національного університету культури і мистецтв (КНУКіМ) – керівник і головний диригент – відомий український музикант, президент спілки музикантів оркестру «Либідь», доцент Григорій Постой. Головною метою бенду стало поширення в Україні вітчизняної і світової джазової культури. Музиканти активно гастролюють, беруть участь у різноманітних джазових фестивалях. Лауреати І премії конкурсу «Джаз-дебют» (Київ, 2012), учасники кількох творчих проектів співпраці КНУКіМ з академією мистецтв м. Гоор (Нідерланди, 2013). Брали участь у Міжнародному фестивалі молодіжних біг-бендів «Flora-jazz-2014» (Вільнюс, травень 2014) і XVII Міжнародному фестивалі «Пап-джаз-фест» у м. Ужгороді (грудень 2014). Виступали у Київському планетарії в проекті Асоціації естрадних і джазових оркестрів України «Jazz під зірками», у рамках україно-польської програми молодіжного обміну «Warsztaty Jazzowe» («Майстерня джазу») у польському місті Бжозові, на фестивалі «Зимові джазові зустрічі».

Концертна програма колективу була насичена досить складними фірмовими аранжуваннями. Оркестр під орудою великого майстра звучав високопрофесійно, емоційно піднесено, відрізнявся тембральною, ансамблевою злагодженістю.

Біг-бенд Черкаського музучилища і солістка Марі Жигінас

Далі в першому відділенні виступив Біг-бенд Черкаського музичного училища імені Семена Гулака-Артемовського (керівник і диригент – заслужений працівник культури України Микола Євпак). Оркестр існує понад 20 років, активно концертує, даруючи шанувальникам таїнство зустрічі з джазом. За наполегливу працю має певні досягнення: перше місце на Всеукраїнському конкурсі духових та естрадних оркестрів «Таврійські сурми», звання лауреата на Всеукраїнському джазовому конкурсі «Джаз-дебют» у Києві (2014, 2016), у Першому Параді біг-бендів фестивалю «Зимові джазові зустрічі» імені Євгена Дергунова (2016), Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Джаз над морем» (Скадовськ, 2017), за постійну участь у Міжнародному джазовому фестивалі «Черкаські джазові дні». З 2016 року оркестром диригує учень Миколи Євпака, саксофоніст, випускник факультету джазу Академії мистецтв міста Граца (Австрія) Михайло Євтушенко.

На концерті музиканти у світлих костюмах із червоними метеликами виглядали дуже елегантно. Відчувалося, що для них це справжнє свято, радісне й почесне. Програма вирізнялася різноманітністю. На радість слухачам прозвучало багато джазових стандартів в оригінальних аранжуваннях. У виступі з солісткою-вокалісткою із чудовим тембром голосу Марі Жигінас, викладачем Інституту музики імені Рейнгольда Глієра, оркестр заграв по новому. Сподобалося слухачам і виконання студенткою-вокалісткою, чарівною Катериною Лихолай п’єси Сема Кослоу «Mr. Paganini» з використанням гри на скрипці, якою вона професійно володіє.

Біг-бенд Дніпропетровської музичної академії, диригент Юрій Паламарчук

Друге відділення концерту розпочалося виступом Біг-бенду Дніпропетровської академії музики імені Михайла Глинки (художній керівник і диригент – Юрій Паламарчук). Колектив заснований у 2002 році. Юрій Паламарчук – старший викладач кафедри «Музичне мистецтво естради», володар Почесної відзнаки «За досягнення у розвитку культури і мистецтв», який натхненно передає багатий досвід молодим музикантам Дніпра.

Колектив брав участь у багатьох концертах, а також став лауреатом численних міжнародних і всеукраїнських джазових фестивалів та конкурсів: «До Дж-2005» (Донецьк), «Джаз на Дніпрі -2006» (Дніпропетровськ), «Big-Band Fest -2013» (Харків), «Jazz Project at the International Festival of Music Art Music without Limits-2017» (Дніпро). Щодо виконавської характеристики, слід відмітити прекрасне володіння оркестром джазовою манерою гри, високу культуру й відчуття стилю виконуваних творів.

Солістка Біг-бенду Дніпропетровської академії музики Ольга Іщенко

Віртуозну гру продемонстрували і солісти бенду Даниїл Вінаріков (саксофон), Михайло Лишенко (фортепіано), Валерій Лубенець (ударні), Денис Маленко (гітара). Окрасою програми став виступ солістки, викладача академії Ольги Іщенко (вокал), яка запально виконала кілька творів – «Higher Ground» Стіві Вандера в аранжуванні Джозефа Олівера та «Just The Two Of Us» Біллі Візерза, Вільяма Селтера. Присутнім було цікаво познайомитися з творчими здобутками друзів і колег-дніпровчан, які у Параді біг-бендів України брали участь уперше.

Завершив концерт Біг-бенд муніципального духового оркестру «Полтава» (керівник і диригент – заслужений артист України, лауреат міжнародних конкурсів і фестивалів, тромбоніст Едуард Головашич). Бенд створений у 2013 році із 20-ти найкращих музикантів оркестру. Він одразу заявив про себе, ставши володарем Гран-прі Міжнародного фестивального конкурсу «Фанфари Ялти», а солістка Олена Шмельова виборола Гран-прі вокального конкурсу. Колектив був учасником Міжнародного фестивалю «OdessaJazzFest-2015», у 2017-му – фестивалю «Зимові джазові зустрічі» у Києві та «Українська джаз-весна-2017» у місті Дергачі, а у вересні того ж року став переможцем у номінації «Ми із джазу» та «Другої музичної премії Полтавщини»».

Біг-бенд оркестру “Полтава”, солістка Олена Шмельова

Виступ полтавчан був дуже яскравим, відчувалося, що в оркестрі працюють справжні професіонали. Сам диригент, маестро Едуард Головашич не тільки диригував, а й виконував соло на тромбоні у кількох композиціях, які звучали надзвичайно віртуозно. Родзинкою виявився драйвовий спів солістки Олени Шмельової, особливо в п’єсах Луї Джордана «Let the good times roll» і Брайана Сетцера «Jumpin East Of Java». Своїми блискучими імпровізаціями глядачів вразив також соліст біг-бенду Володимир Смірніцький (сакс-альт).

По закінченні концертних виступів музикантів запросили на сцену, бурхливими оплесками їм стоячи дякували слухачі. Ведучий концерту надав слово президенту Асоціації естрадних і джазових колективів, народному артисту України Марку Резницькому й відповідальному секретарю асоціації, арт-директору фестивалю «Зимові джазові зустрічі» та Параду біг-бендів України Галині Макаренко-Дергуновій для привітання. Учасники Параду біг-бендів отримали почесні грамоти від голови Національної всеукраїнської музичної спілки України, Героя України, народного артиста України, лауреата Шевченківської премії, академіка Євгена Савчука. Окрему подяку за сприяння проведенню такого важливого мистецького заходу було вручено генеральному директору філармонії Дмитру Остапенку.

Диригент Біг-бенду оркестру “Полтава” Едуард Головашич

Керівництво асоціації відмітило, що Парад біг-бендів України став важливою подією для музикантів України, ще більше об’єднавши їх у єдину велику оркестрову сім’ю, зміцнив авторитет молодої асоціації та відкрив перед нею нові творчі перспективи.

XVII Всеукраїнський фестиваль «Зимові джазові зустрічі» імені Євгена Дергунова закінчився із надією на підкорення нових творчих висот, появу цікавих ідей, проектів і розширення кола друзів, колег, прихильників джазового мистецтва в Україні та за її межами.

Галина МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВА

Фото Федора ЛАЗОРЕНКА

Share Button