Morten Jessen_gordyeyeva

28 травня у Національній філармонії України відбудеться унікальний концерт

Ця історія майже містична. Неймовірний збіг обставин сприяв створенню цього проєкту, який присвячений сміливості та стійкості українців.

Мортен Йєссен – молодий данський композитор, який мешкає у Копенгагені. Мультиінструменталіст, засновник Нордичного церковного ансамблю, пише музику для кіно, має в доробку кілька відомих творів, успішно концертує з власним камерним оркестром. Віднайшов свій неповторний, щирий композиторський стиль, що підкорює мінімалізмом і прозорістю звучання. Критики відмічають яскраву мелодику автора, котра має корені в традиціях духовної музики. «Проникає у саме серце» – найчастіший відгук від слухачів.

Від початку вторгнення росії в Україну Мортен був настільки вражений сміливістю захисників і силою спротиву українського народу, що звернувся у творчості до теми війни, запропонувавши власний погляд на подвиг киян. Саме стійкість непохитного міста надихнула Мортена на створення 4-частинної сюїти під назвою «Kyiv». Композитор завершив її взимку 2023 року, зробив студійний запис фортепіано соло та розпочав підготовку до туру містами Данії.

Тим часом у Копенгагені перезапускала життя відома українська скрипалька та культурна діячка Наталія Гордєєва, яка під час битви за Київ евакуювалася з передмістя Ірпеня. За збігом обставин, Наталія обрала пунктом призначення саме Данію.

У рекомендаціях YouTube Наталія побачила назву «Kyiv». Музика її зачарувала з перших нот. У ній відчувалося солодке київське повітря, ранкове світло, простір дніпрових круч, посмішки перехожих, передзвін київських церков… Складно було повірити, що цей твір написав датчанин, який жодного разу не був у Києві.

Після спонтанного віртуального знайомства музиканти вирішили об’єднати зусилля. Саме Наталія стала ланкою, яка поєднала Данію та Україну. Твір було перероблено для скрипки і фортепіано.

«Київ» прозвучав у 20-ти містах Данії, що висвітлювалось центральними теле- і радіоканалами країни (DR1, TV2, P2). Музичний лейбл OUR Recordings, асоційований із Naxos, запросив виконавців зробити студійний запис. 12 квітня 2024 року вийшов реліз першої частини «Надія», як синглу. 19 квітня відбулася світова прем’єра чотиричастинного циклу на Naxos-Nordic. Перша частина пролунала на фестивалю у Кельні та у Львівській філармонії в рамках фестивалю «Віртуози».

У серпні 2024-го ноти «Києва» будуть видані Данським музичним видавництвом Edition Svitzer, але на думку композитора, проєкт не є повноцінним доки «Київ» не буде виконано в Україні. Найбільша мрія Мортена – відвідати Україну й виконати «Київ» у Києві та Львові. Тож, 28 травня твір звучатиме на сцені Національної філармонії України за підтримки культурного центру Dom Майстер Клас, а вже 30 травня – у Львівській національній філармонії.

Велику роль у цьому проєкті має благодійність. У день світового релізу музиканти розпочинають кампанію зі збору коштів для української громадської організації Veteran Hub. Кампанію патронує данський фонд Kolo Nordic, який забезпечує гуманітарну допомогу для прифронтових міст. Збір завершиться 25 травня благодійним концертом у Veteran Hub у Києві, куди будуть запрошені ветерани війни та їхні близькі. Під час зустрічі з ветеранами Мортен і Наталія передадуть слова підтримки та вітання від ветеранів Данії, а також зібрані кошти на програми реабілітації спільноти Veteran Hub.

Також у програмі концерту 28 травня прозвучить сюїта «Die Fǿrste Testamente» / «Твій перший заповіт» для скрипки і фортепіано на чотири частини, в якій Йєссен розмірковує над минущістю людини та цінністю людського життя. Тоді як твір «7.12. Перша повітряна тривога» українського композитора Тараса Зданюка, що також лунатиме у цьому концерті, – ніби повертає до реальності: української буденності, сповненою гудіння сирен і водночас патріотизму та відданості.

Українсько-данський проєкт, побудований довкола творів сучасного данського композитора, що звучали за кордоном, а тепер будуть виконані в Україні, – відбувається завдяки підтримці партнерів: Dom Майстер Клас; Koda Kultur; Autor Dansk Musicer Forbund; Dansk Korforbund Louis-Hansen Fonden; Dansk Artist Forbund; Solistforeningen af 1921.

За інформацією пресрелізу