mlada

Цьогоріч виповнюється десять років проектові Млада, про що ми вже писали на нашому сайті (http://mus.art.co.ua/mlada-10-rokiv-ukrajinskoho-etno-dzhazu/ 9 січня 2016 р.). Пропонуємо із цієї нагоди згадати матеріал кількарічної давнини, котрий друкувався на сторінках журналу «Музика» (2012. – № 2. – С. 28, 29)

Цьогоріч зимовий Київ зачарував не лише морозами, котрі зробили повітря прозорішим і небеса вищими, а й фантастичною музикою у виконанні співачки Млади та її друзів-музикантів (Олександра Павлова, Олександра Ємця і Сергія Табунщика). Акустичний концерт мав назву «Вибрана музика» і вкотре продемонстрував той напрямок, у якому працює співачка – синтез народних мотивів із сучасними акустичними можливостями. Власне, само по собі спілкування з Младою та її однодумцями й колегами – це справжній урок з етнографії і фольклористики, поданий оригінально, неформально і сучасно…

Знайомство

«Я охоче співаю народну пісню, при цьому намагаюсь її озвучити інакше, ніж наші бабусі. Я додаю джазового драйву або мелодику поп-музики, лаунжу чи латиноамериканську ритміку. Головне, – щоб пісня продовжувала жити вже не в тій історичній добі, коли її було створено, а сьогодні, за інакших культурних, мистецьких, соціальних обставин», – пояснює співачка.

До речі, її сценічне ім’я є символом вічної молодості народного мелосу, уособленням музичної весни, котра може тривати безперервно. Як згадує Сергій Табунщик, «ідея з іменем Млада з’явилась у час роботи співачки над українською народною піснею “Сидить Млада за столичком” 2005 року. Це тепер – музична візитка Млади… Вона привертає увагу, тому що по-новому відкриває фольклор, виконує народну пісню із надзвичайною делікатністю, повагою, інтелігентністю».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Музикознавець Олександр Євтушенко розповідає: «Дебютний альбом виконавиці має назву “Ой весна, весна”. У ньому представлено оригінальне бачення української народної музики та пісні. Мені було вельми приємно дізнатись, що Младин “первісток” потрапив у ротацію на радіо в Канаді, США, Великій Британії, Бельгії та інших країнах. Наприклад, британці й канадці назвали твори в інтерпретації Млади першим серйозним українським проектом у цьому напрямку!»

Самій Младі досі не вдалося визначити жанр, у якому вона співає. На її думку, найкраще означення – це ethno-fantasy music (етнічна фантастична музика). «Мелодії, що співає Млада, – це заново відкрита українська народна музика, котра заграла новими відтінками й ароматами. Її виконано з надзвичайною теплотою і майстерністю», – відзначив Юрек Крук, генеральний директор «Alltech-Україна» у спілкуванні з музикознавцями в Києві. Адже саме компанія «Alltech» 2006 року здійснила ексклюзивне видання альбому Млади «Ой весна, весна» для працівників компанії в усьому світі як подарунок з України.

Творчість Млади не лишилася непоміченою і в Україні: вона – володарка першої премії фестивалю «Червона рута-2009», учасниця і лауреат кількох міжнародних музичних фестивалів, таких як «Джаз-Коло» (2007 р.), «Країна мрій» (2008 р.), «Джазперфест» (2008 р.), «Флюгери Львова» (2011 р.), «Черкаські джазові дні» (2012 р.), інших музичних змагань. Відомий музикознавець, один із провідних фахівців джазу Олексій Коган визнає: «Я би назвав і вихід диска “Ой весна, весна”, і виступи Млади на фестивалях, концертах такою собі музичною сенсацією. Младу вирізняє бережливе поводження з народною музикою, її голос звучить і архаїчно, і сучасно. Водночас мені до вподоби той факт, що до народних першоджерел співачка ставиться неформально, а це викликає оптимізм у справі розвитку української “нормальної” музики, яка, на жаль, для звичних до попси радіостанцій залишається “неформатною”».

Народна музика – душа і дух народу

На моє запитання, де Млада знаходить таку кількість оригінальних, незнаних для більшості її колег пісень, співачка відповідає: «Мандрую Україною, заїжджаю у села, спілкуюся з людьми і від них чую чудові пісні! А дехто історію тієї чи іншої пісні мені переповідає. Таким чином, я ніби потрапляю у певний історичний період і можу відчути, як у народі передаються спогади про те, що історики доволі сухо й чітко викладають у наукових розвідках і публікаціях. Наприклад, піснею “Ой ти, сива зозуленько”, що походить із Буковини, жінки зустрічали синів і чоловіків із цісарської армії…»

mlada2

Оригінальний відеокліп було знято на пісню «Сидить Млада за столичком», але чи не найцікавіше – спостерігати на концертах співачки за публікою. Хтось знімає її виступ на відеокамеру, а дехто завмирає, заворожено вслухається у пісню, інші ж, зачаровані звуком Младиного голосу та ритмом мелодії, намагаються підспівувати.

«Я люблю своїх слухачів, і мені неприємно, що через зміни до чинного законодавства, по-перше, українська пісня та музика може менше звучати на радіо і, по-друге, гастрольні збори, які зростають, тягарем ляжуть на плечі виконавця. Мені здається, такі кроки звужують поле, у котрому звучить українська музика, народне мистецтво», – говорить Млада. На її думку, у сучасному глобалізованому світі музикант або співак, який виконує фольклор, – це науковець, що доносить до сучасного слухача (через пісню й музику) інформацію про історію і традиції народу України.

«Знаєте, український мелос – фантастичний, різноплановий, різноманітний! Я люблю і обрядові, і застольні, і танцювальні пісні, але перевагу віддаю глибоким творам, пов’язаним із філософією людського життя та усвідомленням народного духу. Як не дивно, саме таку пісню слухачі люблять і розуміють найбільше, бо вона зачіпає їхню душу», – пояснює Млада. А її побратим і продюсер Сергій Табунщик додає: «Ми маємо намір створювати музику, яка буде зрозумілою не лише підготовленому, але й пересічному слухачеві. Для нас важливо не перетворити народні мотиви та наспіви на попсу…»

На сьогодні про попсу у виконанні Млади не йдеться – її спів відповідає глибині магічного світу української народної інтонації і завдяки майстерній обробці є зрозумілим навіть для тих, хто українською мовою не володіє. А отже, попереду у співачки – нові міжнародні фестивалі, ротації на вітчизняних та іноземних радіостанціях і виступи по цілому світу.

Богдана КОСТЮК

Фото надані Сергієм ТАБУНЩИКОМ