Микола Лисенко. Дні і роки

103
Share Button

Під такою назвою у видавництві «Музична Україна» з’явився на світ фоліант, присвячений життєвому і творчому шляху корифея національної музики Миколи Віталійовича Лисенка

Презентація громадськості ошатного видання, випущеного за програмою «Українська книга», відбулась у столичному Музеї видатних діячів української культури. Листи й документи, спогади і особисті матеріали змальовують портрет особистості Великого Українця з усіма правдивими життєвими реаліями. Публікації у тогочасній періодиці допомагають відтворити й емоційну атмосферу, в якій жив і творив великий композитор.

Роксана Скорульська
Роксана Скорульська

Поринаючи у «Дні і роки» Лисенкового життя, дістаєшся витоків нашого національного самоусвідомлення, засвоюєш досвід попередніх поколінь у сенсі національного духовного пробудження. Адже Микола Лисенко був справжнім фундатором і пророком для української музичної культури. Також важливою є його роль у становленні сучасної української мови, яка саме в той час набувала теперішнього вигляду.

Запропоноване читачам видання, яке готувалось авторами Роксаною Скорульською та Мариною Чуєвою, яка на жаль, уже відійшла у вічність, із 2005 року, викликатиме значний інтерес не тільки серед фахівців – дослідників української музики, театру, історії мистецтв і мовознавців, а й широкого кола шанувальників вітчизняної культури. Йому передувала кропітка наукова робота науковців Музею видатних діячів української культури, а також науковців Марії Загайкевич, Віри Козієнко та Ростислава Пилипчука, без напруженої праці яких книги могло і не бути.

Богдан Кривопуст
Богдан Кривопуст

До появи видання на світ упродовж 1992–2015 років в Україні відбулось майже 30 наукових конференцій, присвячених життю, творчості та громадській діяльності основоположника української класичної музики, різнобічного культурного і громадського діяча, постаті величній і унікальній – Миколі Віталійовичу Лисенку.

Про це розповіли в своїх виступах автор Роксана Скорульська, заступник директора Музею видатних діячів української культури Ольга Гураль, донька Марини Чуєвої Катерина, верстальниця книги Валентина Пономаренко, директор видавництва «Музична Україна» Богдан Кривопуст, науковець Сергій Гальченко, редактор журналу «Музика» Ольга Голинська та інші промовці. Відзначили дуже важливу роль у появі першого в українському музикознавстві фундаментального дослідження про життя видатного композитора України, творчість і громадська діяльність котрого в силу певних історичних обставин і досі недооцінені суспільством у повній мірі. «Лисенко прославив Україну й Україна мусить віддати йому належне!» – такою була квінтесенція змісту кожної оповіді.

vasylyk-sikorska

На вечорі виступили хор «Дніпро» Університету імені Тараса Шевченка із духовним гімном України, написаним Лисенком – «Боже, великий, єдиний…», піаністи Павло Лисий, Людмила Чачук, Ксенія Баришевська, котрі майстерно зіграли ряд творів українських класиків. Співачка Анастасія Іванишин виконала пісню «Ой одна я, одна…», а кобзар Тарас Силенко представив пісню «Ой виїхав Гонта та й з Умані…»

Як зауважив Сергій Гальченко, «ми були присутні на рідкісному святі української культури…»

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Фото автора

Share Button