lyatoshynskyi-trio

28 вересня в Театрі на Подолі камерний ансамбль «Лятошинський тріо» презентує прем’єру мультимедійного концерту «Відображення. Лінії долі», в якому прозвучить музика українських композиторів ХХ століття – Бориса Лятошинського, Рейнгольда Глієра, Івана Карабиця, Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова та Віталія Годзяцького

«Відображення. Лінії долі» – унікальний проєкт, що знайомить публіку з великим та надзвичайно цікавим пластом камерної музики із зануренням в атмосферу того часу, в якому жили і творили музичні шедеври Борис Лятошинський і ціла плеяда його талановитих учнів.

Досі концерти класичної музики в Україні здебільшого сприймаються як елітарні події. Натомість класична музика – це багатогранне явище. Саме в ній відображені особисті переживання, доля і час, у котрий жили композитори, що її створювали. Ці питання здебільшого залишаються «за кадром», хоча самі по собі вони можуть збагатити дискурс класичної музики, дати йому нове дихання. Тому ініціатори проєкту-концерту пропонують поєднання класичної музики та біографій композиторів за допомогою мультимедіа не тільки заради того, аби розширити аудиторію, а й для певної синергії звукового та візуального рядів. Це має підсилити саме музичні враження, зіставити біографічні штрихи, події, сенси, історії із музикою.

Тож камерний ансамбль «Лятошинський тріо», до складу якого входять відомі в Україні та за кордоном музиканти – Михайло Захаров (скрипка), Олексій Шадрін (віолончель) і Роман Лопатинський (фортепіано) – відповідатимуть за музичну складову концерту.
Режисерка проєкту – Жанна Чепела, яка є співкоординаторкою проєкту та авторкою сценарію концерту, втілює його художнє рішення: поєднання музики зі світловим шоу, авторською графікою і відеорядом, у якому публіці представлять раритетні листи й фото, оригінали партитур, ексклюзивне відео з сімейних архівів композиторів у сучасній 3D візуалізації.

Творчі взаємозв’язки між знаковими фігурами Рейнгольда Глієра, Бориса Лятошинського та деяких учнів Лятошинського – Івана Карабиця, Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова та Віталія Годзяцького – є предметом численних досліджень мистецтвознавців як в Україні, так і в інших країнах протягом багатьох десятиліть. Отже, саме формування української композиторської школи, традицій, спадковість музичного мислення та вектори їхніх творчих шляхів стали центральною темою цього проєкту-концерту, підтриманого Українським культурним фондом.

Невід’ємна складова концертної постановки «Відображення. Лінії долі» – документальні, архівні матеріали, невідомі широкому загалу факти, поєднані в єдиному просторі камерною музикою. Використання цих матеріалів дозволяє розповісти історію української камерної музики сучасною, зрозумілою для широкої публіки мовою, оскільки усі номери програми супроводжуватимуться авторською анімацією, спеціально розробленою художниками проєкту.

У програмі концерту прозвучать надзвичайно цікаві й рідко виконувані твори: Вальс для фортепіано, Скерцино для альта і фортепіано, цикл «Відображення» для фортепіано (№ 1 і № 5), Фортепіанне тріо № 2 (І частина), Фортепіанне тріо № 1 (ІІ частина), «Романс» для віолончелі й фортепіано Бориса Лятошинського; «Миттєвості Моцарта» для фортепіанного тріо Валентина Сильвестрова; Концерт для скрипки та оркестру (перекладення для скрипки і фортепіано Бориса Лятошинського) Рейнгольда Глієра; цикл «У світі дітей Індиго»: «На самокаті» для скрипки і фортепіано та «Прелюдія» для фортепіано з циклу «Три п’єси у романтичному стилі» Віталія Годзяцького; «Три п’єси для фортепіанного тріо» Івана Карабиця та «Епілоги» для фортепіанного тріо Євгена Станковича.

За матеріалами пресрелізу