Пара-мозаїка: паралелі, парадигми, парадокси у музичному вимірі

7 листопада о 19 годині в Малому залі Національної музичної академії України імені Петра Чайковського відбудеться концерт «Паралелі. Парадигми. Парадокси»

Пара-мозаїка з чудернацького (однак закономірного) поєднання композиторів (американських, українських та американських з українським корінням) різних поколінь і напрямів сформує програму спільного концерту Sed Contra Ensemble з Kharkiv Guitar Quartet і солістами з НМАУ імені Петра Чайковського. Концерт із запрошеним автором зі США Річардом Кемероном-Вульфом – це пропозиція пошуку відповідностей (чи несумісностей) у представленій програмі.

Sed Contra Ensemble

Концерт американської та української камерної музики ХХ–ХХІ століть очікує на певний фідбек у вигляді зруйнованої третьої стіни Бертольда Брехта, де слухачам немовби пропонується самим знайти логіку у порядку творів.

Скажімо, виконання прем’єрного твору Річарда Кемерона-Вульфа, що його автор присвятив київському Sed Contra Ensemble, поряд із музикою класика американського мінімалізму Джона Кейджа – це паралель, парадокс, парадигма, все одразу, чи ніщо з вищеназваного? Або, скажімо, такий мікс: твори Володимира Рунчака поряд із Лео Орнштейном. Обидва мають українське коріння, але перший зростав як композитор на теренах Вітчизни, а другий відобразив колорит власного походження, однак уже як американський композитор. Якщо ж заплющити очі, чи буде зрозуміло, що йде за чим: Фрідерік Ржевскі чи Девід Фрум, Сергій Зажитько чи Джон Кейдж? У яку пара-мозаїку складеться таке чудернацьке поєднання композиторів?

Kharkiv Guitar Quartet

Зрозуміло одне – кожен твір опинився в концерті не просто так…

Серед очікуваних парадоксів концерту можна одразу відмітити поєднання української традиції сучасної музики поряд з американськими метрами, високошанованими та впізнаваними в усьому світі. Тут нема жодної паралелі, чи – тим паче – парадигми, лише сухий і гострий, немов мелений чорний перець, оксюморон: поєднається чи не поєднається? Вважаємо – обов’язково поєднається, але результат непередбачуваний.

Звісно, про таку музику краще мовчати й слухати. Саме тому рекомендуємо завітати до Малого залу у пошуках відповіді на заявлені пара: -лелі, -дигми і -докси. Вважаємо, що відповіді ці будуть варті вашого відвідування.

Іван МАТЛАЄВ