Тарас Шевченко 2016

671
Share Button

Традиційно у березні мистецький простір України заполонюють численні імпрези й акції пов’язані з постаттю Тараса Шевченка. Їх недавній апогей українці спостерігали 2014-го – у двохсоту річницю від дня народження поета. Проте справжнє, незатлумлене офіціозом ставлення суспільства до особистості митця виявляється зовсім не у ювілейні, а в буденні річниці його пам’яті. Отож як відзначатимуть центральні міста України Шевченківський березень у 2016-му?

У столиці на 202-у річницю від дня народження Траса Шевченка відреагувала лише Національна філармонія. 9 березня у Колонному залі відбудеться літературно-музична композиція «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля…» за участю Національної заслуженої капели бандуристів України імені Георгія Майбороди (художній керівник і головний диригент – Юрій Курач), а також Анатолія Паламаренка (художнє слово) і Тараса Штонди (бас).kapella У концерті прозвучать поезії Тараса Шевченка, оригінальні композиції Якова Степового, Кирила Стеценка, Олександра Білаша, українські народні пісні в обробці Дениса Січинського, Георгія Майбороди, Лесі Дичко, Григорія Верети, Віктора Грицишина, Олександра Міньківського, Василя Триліса. Програма – одна із чинних композицій репертуару капели, відшліфована і перевірена часом.

Нинішня східна культурна столиця України – Харків сьогодні 7 березня приймає сестер Лесю і Галю Тельнюк із програмою «Наш Шевченко». Її вокальний дует презентує в рамках свого всеукраїнського гастрольного туру. Творчі потуги міста вичерпуються наданням зали Харківської обласної філармонії та участю у концерті Академічного симфонічного оркестру філармонії під орудою Юрія Янка. Ось так, дешево і сердито!

kateryna
Сцена з опери “Катерина”

Південна Пальміра відзначатиме Шевченкові роковини першим у світі музично-театральним опусом на сюжет із творів митця – оперою «Катерина» Миколи Аркаса. Для Одеси це знаковий твір. Адже саму тут у міському театрі опери і балету 1899-го, через 8 років після створення, опера побачила світло рампи (за півроку до того відбулася прем’єра у Москві). Відтоді твір тримається в репертуарі театру, його історія в Одеському оперному налічує вже чотири сценічні постановки. Тож у такому контексті відзначення театром 9 березня 202-ї річниці від дня народження Шевченка слід розглядати скоріше як культивування традиції, ніж обов’язкову данину меморіальній даті.

lilria
Сцена з балету “Лілея”

Нарешті Львів. 10 березня у львівській опері так само як і в Одесі пройде репертуарний твір – балет Костянтина Данькевича «Лілея» за мотивами творів Тараса Шевченка.

Проте справжньою подією шевченкового березня напевне буде концерт «Перлини музичної шевченкіани», запланований на 9 березня у Львівській обласній філармонії. Ідея імпрези – представити Шевченка не лише як «революціонера» та «пророка», а як «поета, романтика, митця, котрий розфарбував життя у цікаві і неймовірні кольори». Вочевидь саме тому програма містить, окрім відомих композицій, і низку першовиконань. lvivДо концерту увійшли твори Юрія Алжнєва, Ростислава Демчишина, Андрія Кушніренка, Володимира Гущака, Лесі Дичко, Бориса Лятошинського, Григорія Давидовського, Мирослава Скорика. Хорові опуси на слова Тараса Шевченка звучатимуть у виконанні Галицького академічного камерного хору (художній керівник та диригент – Василь Яциняк), поезію Кобзаря декламуватиме народний артист України, лауреат Шевченківської премії Богдан Козак.

Отож, як бачимо, шевченковим дням присвячено не так уже й багато заходів. Чому? Неювійлейний рік? Чи неактуально у нашому буремному сьогоденні? А може вже набридло? Причини звісно є. І не одна. Та їхній аналіз – тема окремої статті. Ми ж запрошуємо усіх, кому небайдужий Шевченко на ті нечисленні імпрези, які презентуватимуть відсьогодні провідні мистецькі установи України. Приходьте; впевнена – не пошкодуєте.

Валентина КУЛИК

Автор фото з вистави «Катерина» – Юрій Литвиненко

Share Button