respigi-bibik-brams

8 вересня Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика запрошує на концерт симфонічної музики «Між епох. Респігі, Бібік. Брамс»

Унікальна програма прозвучить у виконанні Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії під керівництвом відомого у світі українського диригента Віктора Плоскіни.

Симфонічна музика може видаватися складною для сприйняття, потребувати вдумливого слухання, знання обставин, у яких створена, чи того, що саме композитори вклали у її зміст. Але не турбуйтесь: про це вам розкажуть детальніше модератори концерту. Під час слухання пропонуємо зануритись у світ півтіней, нюансів, насолоди від різнобарвних звучань і тонкого післясмаку.

Усі дороги цього концерту спершу вестимуть до Рима, і багатства мальовничих картин природи передаватимуться через музику італійця Отторіно Респігі.

«“Фонтани Рима” Респігі – це суцільне свято, привіт від літа. Отторіно Респігі – композитор, який поєднує у творах Італію та Францію, італійську оперу й французький імпресіонізм. Його музика дуже барвиста, в ній багато кольорів, однак почути їх може лише закохана людина. Емоції дають інші відчуття кольору, бажання їх віддавати й жага отримувати загострюють усі барви. Композитор дуже витончено застосовує тембри: челесту, дрібні ударні, арфові флажолети, – подібно до балерини, яка на пуантах вивищується над усіма жінками. Ці «надзвуки» надають особливої морської, сонячної фарби музиці.

“Фонтани Рима” – найменш виконувана частина трилогії симфонічних поем, бо є інтимнішою від “Піній Рима” та “Римських свят”. Цю музику написано для близької, коханої людини. То – музика кохання», – зазначив Віктор Плоскіна.

Вечір продовжить фантастичний Фортепіанний концерт українського композитора з Харкова Валентина Бібіка – особливої постаті XX століття для нашого мистецтва. Ця музика вкрай рідко звучить на українських сценах і цього разу буде озвучена відомим піаністом Олегом Безбородьком.

Музикант поділився історією написання концерту і його повернення до сучасних програм: «Валентин Бібік був одним із перших українських композиторів, які звернулися в 1960–1970-ті роки до модерної музичної мови, прагнучи поєднати традиційні риси вітчизняного мистецтва з європейськими новаціями. Його музиці притаманна відкрита емоційність, імпровізаційність і стихійність розвитку. Водночас їй не чужі продуманість і тверезий розрахунок, а простота висловлення парадоксально сполучається з вишуканістю й нетривіальністю.

Перший фортепіанний концерт був написаний у 1968 році. Композитор зберігає традиційну для цього жанру тричастинну структуру, втім наповнює її самобутнім змістом. Упродовж майже 40 років твір не виконувався, а партитура загубилася й тільки 2007 року її відновив Олександр Щетинський за оркестровими партіями та авторським клавіром».

Ідею повернути музику Валентина Бібіка до концертних залів України й світу підтримав і Віктор Плоскіна: «Валентин Бібік – це український трохи забутий композитор, його потрібно грати, він має звучати на сценах.

Нещодавно я диригував Фортепіанним концертом у Дніпрі й він мені дуже припав до душі. До того ж, Олег Безбородько – видатний піаніст, який не просто виконує твір, а проживає на сцені життя. Він уже давно виконує концерт Бібіка і дуже в нього заглибився».

Також у філармонії запрошують почути знамениту романтичну Симфонію № 3 Йоганнеса Брамса. У назві концерту «Між епох» відбилося бажання як провести паралелі між цими творами, так і показати розмаїття симфонічної музики, яку не обов’язково знати достеменно, щоб розуміти, – і в цій універсальності її особлива краса.

«Нічого не може бути кращого від цієї симфонії. У ній – і печаль, і велич, пророцтво краси, яка переможе зло й здобуде пальму першості. Тому зараз ми особливо потребуємо таких творів, як ця симфонія. Великих, до котрих хочеться тулитися, щоб і себе біля них відчути великими», – Віктор Плоскіна.

За матеріалами пресрелізу