У Хмельницькому пройшов черговий «Камер фест»

122

VIII Міжнародний «Хмельницький камер фест», уже традиційний для міста мистецький форум, щороку творить справжнє свято музики у зустрічах із блискучими виконавцями сучасності на подільській землі

Протягом двох тижнів концертне життя Хмельницького вирувало з подвійною силою. Із 23 лютого до 10 березня сцени обласної філармонії осяяли неповторні імпрези, в яких кожен для себе знаходив щось цікаве у розмаїтій жанровій палітрі представлених концертних програм. Цьогоріч їх об’єднав особливий національний вимір, що випромінював різні грані самобутнього мистецького погляду на сучасний світ.

Ігор Щербаков

У рамках форуму відбувся авторський вечір лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, голови Національної спілки композиторів України, заслуженого діяча мистецтв України Ігоря Щербакова. У концертній програмі за участю заслуженого артиста України Йожефа Ерміня і камерного оркестру філармонії під керівництвом Олександра Драгана композитор представив найкращі сторінки своєї багатогранної творчості.

Також гостем фестивалю став іще один знаний український композитор, лауреат Премії імені Левка Ревуцького Іван Небесний, який на заключному вечорі став свідком хмельницьких прем’єр авторських творів. Серед них: «Вже котрий це до тебе лист…» із неперевершеною солісткою, заслуженою артисткою України Фатімою Чергіндзією, «Меседж з України», «А Бог Адама сотворив руками…» та «Небесний щедрик» за участю Академічного симфонічного оркестру філармонії, хору Академічного ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля», Зразкового дитячого хору «Подільські солов’ї», якими у цей вечір керував відомий польський диригент, директор і художній керівник Камерної філармонії імені Вітольда Лютославського міста Ломжи Ян Мілош Заржицький.

Спеціальним гостем фестивалю був блискучий американський піаніст, лауреат премії «Artist international in New York» Володимир Зайцев, який разом із симфонічним оркестром під орудою заслуженого діяча мистецтв України Сергія Леонова задав феєричний початок фестивалю симфо-джазовими ритмами музики легендарних американських композиторів.

Гітарист – Михайло Вігула

Мали честь приймати гостей з Угорщини. Відомий гітарист і композитор, лауреат міжнародних конкурсів Михайло Вігула подарував по-дружньому теплий камерний вечір. В унікальній програмі за участю камерних хорів «Cardinal mindszenti korus» та «Cantus Agrensis» з Угорщини, а також камерного оркестру філармонії, очолюваного Тарасом Мартиникою, стали свідками прем’єри «Меси» одного з корифеїв професійної музики Закарпаття Степана Мартона.

Галерею музичних присвят збагатила програма «Останній романтик» до 140-річчя від дня народження Сергія Борткевича, яку хмельничанам представили молоді київські музиканти, лауреати міжнародних конкурсів Євген Левкулич, Темур Якубов та Ірина Ушаньова.

Національні барви прикрасили сольний концерт соліста Хмельницької філармонії Степана Дробіта «Свою Україну любіть». Сучасна українська музика, репрезентована творчістю Віталія та Ірини Губаренків, звучала у концерті за участю київських музикантів, лауреатів міжнародних конкурсів Ольги Ващук і Валерії Туліс, у рамках якого також відбулася презентація книги «Вірші про музику й музикантів» у художньому слові поважної гості, доктора мистецтвознавства, заслуженого діячя мистецтв України, члена-кореспондента Національної академії мистецтв, професора Марини Черкашиної-Губаренко.

Дивовижний світ романтичної камерної класики відкрили музиканти київського тріо «Collegium» у складі лауреатів міжнародних конкурсів Тараса Яропуда, Ірини Стародуб і Юрія Погорецького. В рамках концерту також були представлені картини львівської мисткині Іванни Яропуд. Чудову ансамблеву програму подарував львівський квартет «Fagotissimo» під керівництвом Андрія Ткачука.Окремих слів, безумовно, заслуговують творчі сили Хмельницької філармонії. Адже цьогоріч масштаби музичного форуму значно розширилися з ініціативи колективів і солістів закладу. Окрім камерного оркестру, активну участь у створенні програм брав симфонічний оркестр, який демонстрував абсолютну універсальність у виконанні музики різноманітних стилів і напрямків: від класики до сучасності, навіть із використанням новітніх технік композиції.

Учасники й організатори фестивалю

Цього року у фестивалі взяв участь хор відомого ансамблю «Козаки Поділля», – оригінальний колектив, що майстерно плекає народні традиції, поєднуючи їх із сучасними мистецькими експериментами. У пошуках творчого самовираження артисти виступали у найрізноманітніших проектах, серед яких і повномасштабні постановки опер у Хмельницькому.

Ще один колектив, котрий має давні творчі взаємини з філармонією, – Зразковий дитячий хор «Подільські солов’ї» хмельницької дитячої музичної школи № 1 під керівництвом Наталії Бухти. Ангельські голоси юних обдаровань особливо зворушливими інтонаціями увінчали виконання «Щедрика», в якому у самобутній музиці Івана Небесного справжній національний музичний символ знайшов співзвучне часові музичне осмислення.

Від класики до новітньої музики – такими запам’яталися слухачам 10 концертів цьогорічного «Камер фесту». Тож фестиваль завершився, а емоції і живі спогади всіх, хто долучився до нього, надихатимуть до нових зустрічей!

Наталія ТУРОВСЬКА
Фото Марини ЛЕВАНДОВСЬКОЇ