Володимир Рожок: «Головна мета Пасхальної асамблеї – об’єднати православних християн»

71
Share Button

Зараз у Києві з великим успіхом триває Восьма міжнародна Пасхальна асамблея. Пропонуємо інтерв’ю від її ініціатора й незмінного керівника Володимира Рожка, котре він дав «Музиці» кілька років тому з приводу Четвертої асамблеї, що тоді мала проходити у столиці України

Володимир Рожок – надзвичайно творча і діяльна людина. Ректор Національної музичної академії України, народний артист України, доктор мистецтвознавства, професор, лауреат Премії імені Миколи Лисенка, а ще – хоровий диригент, педагог, дипломат, музикознавець, член Національної спілки театральних діячів України, Національної спілки композиторів, Національної всеукраїнської музичної спілки… Цей перелік можна продовжувати й продовжувати. Дивуєшся: як один чоловік усе це встигає?

А ще, – той, хто хоч колись брав у нього інтерв’ю, мав нагоду пересвідчитися, що Володимир Іванович – цікавий співрозмовник.

Оскільки наша зустріч відбувалася напередодні весняної Пасхальної асамблеї, автором ідеї, ініціатором і організатором котрої є Володимир Рожок, бесіда присвячується саме цій події

– Володимире Івановичу! Пасхальна асамблея – масштабний хоровий фестиваль – проводиться у Києві вже не вперше. Розкажіть, будь ласка, як виникла ідея цього проекту?

Володимир Рожок із Хором імені Григорія Верьовки під орудою Анатолія Авдієвського
Володимир Рожок із Хором імені Григорія Верьовки під орудою Анатолія Авдієвського

– Цьогорічна Пасхальна асамблея уже четверта. Я свого часу описав першу, другу й третю у статтях, які опубліковані в «Часописі» нашої академії. Вважаю, – це новий тип арт-фестивалю, у якого хороше, перспективне майбутнє. А сама ідея зародилась так. Якось я їхав із Чернігівщини (я сам із Ніжинського району) і, проїжджаючи повз знаменитий Козелецький храм-усипальницю родини Розумовських, раптом подумав: «Я ж хормейстер, часто спілкуюсь із видатними діячами мистецтв, – щось треба таке зробити на базі музичної академії, пов’язане з хорами, придумати нову цікаву форму, типу великого форуму. До того ж, як секретар Національної всеукраїнської музичної спілки, я маю можливість залучати будь-який хор України до цікавих акцій». Виникла модель – міжнародна Пасхальна асамблея – і одразу девіз «Господи, Господи, силою Твоєю!» – за назвою відомого хорового концерту Дмитра Бортнянського, який під моєю орудою багато років виконував хор хлопчиків і юнаків Київської середньої спеціальної музичної школи імені Миколи Лисенка.

Перша ж асамблея, що відбулась у квітні 2009 року, викликала величезний інтерес. Звучанням фанфар («Господи, Господи, силою Твоєю!») ми відкриваємо і закриваємо кожний концерт. Звернулися до церкви, і нас церква підтримала.

– Якась одна конфесія чи різні?

– Ні, у нас одна єдина Українська православна церква. Ми не розділяємося на конфесії, бо не бачимо в цьому сенсу. Проводимо концерти і в Михайлівському Золотоверхому соборі, а це – Київський патріархат, і в Києво-Печерській лаврі (Московський патріархат), і в Храмі Святого Василя, це – греко-католицька церква, і в Лютеранській церкві Святої Катерини… Відтак, знаєте, маємо велику насолоду!

Активність виявив Володимир (Сабодан) – тоді очільник Московського патріархату. Він двічі бував на Пасхальних асамблеях – першій і другій. Приїжджав, виходив на сцену, виступав перед мирянами, вручав нагороди. Це викликало просто величезне захоплення! Головна мета Пасхальної асамблеї – об’єднати православних християн. Ми не розділяємо людей – той із Заходу, той зі Сходу. Ні! Світле Воскресіння, чудові піснеспіви, які виконуються і в пасхальну ніч, і потім сорок днів, – вони повинні звучати в серці кожного з нас.

rozhok1

Я страшенно люблю тропар «Христос воскресе», який віднайшов свого часу у Львові в храмі Святого Юри. А почув я його вперше ще зовсім малим у церкві села Хороше Озеро Ніжинського району Чернігівської області, де народився, був охрещений і де моя мама Ганна Кузьмівна була солісткою великого церковного хору. Його керівник Хома Максимович був випускником синодального училища Санкт-Петербурга. Цей тропар тепер – своєрідний гімн нашої Пасхальної асамблеї. Він такий життєдайний, такий емоційно насичений і красивий, до того ж український, наш, і ми виконуємо його з великим натхненням. Уявляєте, – на сцену виходить хор, а на ярусах у Великому залі академії співають тропар, як передзвін. Де ще може бути така атмосфера? Люди кажуть: «Ми приходимо і просто очищуємося».

А скільки ми представили чудової музики! Саме пасхальної – літургії, які раніше ніхто не виконував або співав фрагментарно, – Петра Чайковського, Миколи Леонтовича, Олександра Гречанінова, Кирила Стеценка, Олександра Кошиця… Ми залучаємо академічні хори: хори студентів і хлопчиків та юнаків Національної музичної академії, Чернігівський камерний хор імені Дмитра Бортнянського, Житомирську хорову капелу «Орея», Вінницький камерний хор, Харківський камерний хор імені В’ячеслава Палкіна, хори із Росії, Білорусі, інші колективи.

– Вони приїздять за власний кошт?

– Так.

– А де мешкають?

– Буває, я телефоную губернаторові, кажу: «В нас Пасхальна асамблея». Чую у відповідь: «Підтримаємо!» Інколи церква допомагає: у палатах Лаври поселяємо, там і харчуються.

– На яких гостей чекаєте цьогоріч?

– Цього року мають приїхати чоловічий хор «Оптіна Пустинь» із Санкт-Петербурга, зведений хор духовенства Варшавсько-Бельської єпархії з Польщі, хор храму на честь Собору Всіх Білоруських святих міста Гродна з Білорусі, Черкаський академічний народний хор, вокальне тріо «Зірниця» з міста Вінниці. Приїдуть професор, народний артист Російської Федерації Михайло Банк, який диригуватиме нашим Державним академічним естрадно-симфонічним оркестром, відомий піаніст, заслужений артист Російської Федерації Михайло Пєтухов, – він виступить у програмі Національного камерного оркестру «Київські солісти».

– Нині триває Рік Лисенка – світ відзначає 170-ліття від дня народження й 100-річчя від дня смерті основоположника української класичної музики…

Хор студентів Національної музичної академії України. Художній керівник і диригент - Євген Савчук
Хор студентів Національної музичної академії України. Художній керівник і диригент – Євген Савчук

– У рамках Пасхальної асамблеї відбудеться вечір світлої пам’яті Миколи Лисенка. На базі вже згаданого Державного естрадно-симфонічного оркестру. Диригент колективу Микола Віталійович Лисенко – правнук нашого класика, а ще й регент і священик. Він займається цим проектом. В урочистому концерті також візьме участь Академічний хор імені Платона Майбороди Національної радіокомпанії України.

– А які ще провідні українські колективи задіяні?

– О, їх багато, й наші горизонти розширюються! Назву лишень Національну заслужену академічну капелу України «Думка», Національний симфонічний оркестр, Національний заслужений академічний народний хор України імені Григорія Верьовки, Академічний камерний хор «Хрещатик», Муніципальний академічний камерний хор «Київ», Державну академічну чоловічу хорову капелу імені Левка Ревуцького, ансамбль солістів «Благовість» і чимало інших.

– Держава допомагає в проведенні асамблеї? Чи весь фінансовий тягар лягає на музичну академію?

– Ми раді, що Пасхальна асамблея увійшла цього року до основних заходів плану роботи Міністерства культури України, тобто фінансова підтримка, хоч і невелика, все ж є, слава Богу! І те, що міністерство звернуло на нас увагу, я думаю, дуже правильно. Це ж духовність формується, пропагуються наші культурні надбання! А не оті концерти, які навколо нашої будівлі часом відбуваються: збираються тисячі людей, стоїть лемент, ґвалт – і після цього всю ніч миють асфальт і прибирають витоптані газони.

– Пасхальна асамблея стала вже традиційною…

– Так! Ви знаєте – люди вже її чекають. Приходять, телефонують з усіх регіонів. Я часто буваю на прямих радіоефірах, – слухачі запитують: коли буде? чи буде Пасхалія? Кажуть: «Ми обов’язково приїдемо з Рівного! Ми приїдемо з Дніпропетровська, бо торік випадково побували на ваших концертах!..»

– З якого числа починається свято?

Прес-конференція
Прес-конференція

– 16 квітня цьогоріч ми відкриваємось, на другий день Пасхи, закриваємось 26 квітня. Тож асамблея триватиме десять днів. До слова, у нас склалася нова форма імпрези: уже третій рік поспіль після святкової літургії в день відкриття одночасно дзвонитимуть дзвони усіх київських храмів. Пасхальний передзвін – уявляєте, яка краса?!

– Які ще традиції маєте?

– Наприклад, відкриття і закриття асамблеї у нашому Великому залі академії із цікавою програмою. Нам минулого року обіцяли поставити сцену біля Софії. Але я сказав: «Ми перетворимося на Вєрку Сердючку». Все-таки в залі люди почуваються інакше, ніж на вулиці. Нехай це вісімсот чоловік, а не кілька тисяч, однак приходять ті, хто люблять саме цю музику. От коли звучить хор Кирила Стеценка «Благослови, душе моя, Господа», – у мене мурашки по тілу й одразу сльози на очах…

– Організація фестивалю – це величезна робота, і я розумію, як вам важко. Невже ви працюєте над цим самі?

– Ні! Я маю гарного помічника Богдана Пліша. Щодо асамблеї ми усе робимо разом, удвох. Він унікальний митець, талановитий диригент, організатор, володар Гран-прі Національного конкурсу дирегентів-хормейстерів, керівник і диригент камерного хору «Кредо», оперно-симфонічний диригент і головний хормейстер Національної опери України. Йому не треба нічого додатково говорити, переконувати. До того ж, він іще й хороший менеджер – жилка така є. Та й знається на церковному регламенті, – коли і що можна співати, а коли ні.

– Як мені відомо, ви завжди берете активну особисту участь у проведені Пасхальної асамблеї та й інших творчих заходів…

– Так. Я організовую це чудове Пасхальне дійство, а тому завжди виступаю, представляю гостей і виконавців, вручаю нагороди, як голова оргкомітету… Таке життя. Цікаво, коли є потяг до дій і якась перспектива. Нудно, коли людина просто сидить, а потім поїла й спить. Я цього терпіти не можу.

– Не ваш стиль?

– Інакше немає стимулу жити…

Замість післямови скажу, що цьогорічна Пасхальна асамблея пройшла успішно, концертні зали були переповнені, щасливі слухачі й виконавці отримали справжнє задоволення від взаємного спілкування, а численні гості по закінченні форуму роз’їхалися в очікуванні наступної зустрічі з гостинним Києвом.

Ольга ГОЛИНСЬКА

Фото Сергія НІКОЛАЄВА

Друковану версію матеріалу див.: Ольга Голинська. Бесіди з ректором. Володимир Рожок: «Головна мета Пасхальної асамблеї – об’єднати православних християн». Бесіда перша // Музика. – 2012. – № 3. – С. 56–59.

Share Button