Володимира Івасюка вшановано в столиці України

513

На Будинку звукозапису Українського радіо в Києві встановили меморіальну дошку на честь Володимира Івасюка

Урочистість відбулася напередодні 68-ї річниці композитора, який став символом національного спротиву українства радянському тоталітаризму в 1970-х роках. В урочистостях взяв участь президент Віктор Ющенко.

Володимир Івасюк народився 4 березня 1949 року у Кіцмані на Буковині. Один з основоположників української естрадної музики. Автор 107-ми пісень, 53-х інструментальних творів, музики до кількох вистав. Пісні «Ченрвона рута», «Водограй», «Я піду в далекі гори» конкурують у популярності із народними. Професійний медик, скрипаль, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував власні пісні. Неординарний живописець. Його твори здобули масову популярність у СРСР і світі.

18 травня 1979-го його було знайдено повішеним у Брюховицькому лісі поблизу Львова. Офіційна версія — самогубство — підпадала під сумнів громадськості як тоді, так і тепер. Відповідно до неофіційної версії, смерть Івасюка була вбивством, учиненим КДБ за наказом найвищого керівництва СРСР.

Похорон Володимира Івасюка 22 травня у Львові перетворився на масову акцію протесту проти радянської влади. Матеріали архівів цієї справи, що зберігаються у Москві, дотепер ані родичам, ані працівникам Музею Івасюка не надають, посилаючись на гриф «таємно». Можливо тому, що ще живі учасники тих драматичних подій. Самі ж родичі Івасюка вважають, що його вбили. Зокрема, у лютому 2015-го колишній прокурор Львівської області Роман Федик заявив, що Володимир Івасюк був убитий співробітниками КДБ.

2 березня 1994 року Президент України Леонід Кравчук підписав Указ про присудження Володимиру Івасюку посмертно Державної (тепер — національна) премії України імені Тараса Шевченка. У березні 2009-го Указом Президента Віктора Ющенка композитор був посмертно удостоєний високого звання Героя України.

2011-го у Львові, на проспекті Тараса Шевченка відкрито пам’ятник композиторові (скульптор — Сергій Олешко, архітектор — Михайло Ягольник). Меценатом, за чиї кошти було збудовано пам’ятник, став музикант Святослав Вакарчук.

Заступник голови Київської міської державної адміністрації Ганна Старостенко повідомила, що в Києві цьогоріч буде встановлено 24 меморіальних пам’ятних знаки видатним митцям, громадським діячам, на які Київрада виділила понад мільйон гривень.

«Від початку року на вулицях Києва вже з’явилися пам’ятні знаки, зокрема народній художниці Тетяні Яблонській, українському архітектору Сергію Григор’єву, полковнику армії УНР Євгену Коновальцю, Голові Народного Руху В’ячеславу Чорноволу, байкарю Євгену Гребінці та іншим видатним діячам України. Нещодавно ми відкрили пам’ятник Олені Телізі, яка очолювала Спілку письменників в окупованому німцями Києві та віддала життя за майбутнє нашої країни», — додала Старостенко.

Раніше постійна комісія Київради рекомендувала перейменувати проспект Героїв Сталінграда на проспект Володимира Івасюка.

Автор матеріалу й фото Георгій ЛУК’ЯНЧУК

На світлинах:
Меморіальна дошка Володимирові Івасюку на Будинку звукозапису у Києві