Фінішував етап подачі заявок на участь у Другому Всеукраїнському театральному фестивалі-премії GRA
Минулорічна цифра 70 поступилася цьогорічній 83. І це ті, хто пройшов технічний відбір, тобто чиї заявки відповідали вимогам Положення НСТДУ і були передані на розгляд Експертній раді. Загалом же, як зазначають організатори, надійшло біля 100 заявок від різних театральних колективів України.
Засновником та організатором Фестивалю-премії «ГРА» («GRA» – «Great Real Art») є Національна спілка театральних діячів України. «ГРА» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч театри представили прем’єри, що вийшли у період із 1 січня до 31 грудня 2018 року.
Фестиваль має чітко встановлені правила гри. Уже зараз, на основі поданих від театрів заявок, Експертна рада береться до формування лонг-листа учасників. Імена 30-ти щасливчиків озвучать 27 березня, у Міжнародний день театру. Далі експерти подорожуватимуть Україною і переглядатимуть наживо вистави з лонг-листа, аби сформувати шорт-лист із 12 вистав, по 2 вистави у кожній номінації. А у листопаді в Києві відбудеться фінальний етап фесту: глядачі зможуть долучитися до фестивального руху і переглянути вистави-фіналісти на різних театральних майданчиках столиці. Апогей дійства – оголошення переможців міжнародним журі.
Богдан Струтинський Голова НСТДУ, народний артист України щодо встановлених правил: «Для того, щоб сформувалася хороша традиція, часто міняти правила гри у GRI не потрібно. Але для того, аби фестиваль мав розвиток і постійно удосконалювався, його треба доповнювати новими викликами. Це робити необхідно, щоб уникнути банальностей і принципу роботи “по накатаному”».
Із цією метою спілка в Положенні про фестиваль передбачила, що кожного року склад Експертної ради оновлюватиметься на 20%. «Полеміка велася і з приводу міжнародного журі: чи варто змінювати склад, чи варто доповнювати його українськими представниками? Та, аби мати незаангажовану думку і об’єктивний результат, визначати переможців мають авторитети, не пов’язані з жодним із театрів України. А ще міжнародне суддівство надає фестивалю певну статусність», – пояснює голова спілки.
«ГРА» була заснована минулоріч. Подібний проект проходив уперше в історії України і виявився успішним. Про це свідчать позитивні відгуки театральних критиків, як українських, так і зарубіжних, відгуки глядачів і кількість цьогорічних театральних колективів-учасників проекту.
Ганна Липківська, театрознавець, кандидат мистецтвознавства, голова Експертної ради фестивалю-премії: «Географія фестивалю дуже широка. Та цього року значно більше представлений Київ – 24 заявки. Минулого року було 17. З регіонів чемпіон – Львів, 10 вистав. Третє місце – за Одесою, 6 вистав. Якщо говорити про номінації, то цьогоріч трошки менше музичних вистав і більше пластичних. І це тішить, адже минулого року номінація “За кращу пластичну виставу” була мало представлена. А ще заявки стали якісніші, до нас доєдналися відомі авторитетні театри України».
Воно й не дивно, що столичні театри – найактивніші щодо участі у ГРІ. Адже саме в столиці відбуваються знакові етапи фестивалю-премії: оголошення шорт-листа, фінальні покази вистав і визначення переможців. Та у планах організаторів – розширення горизонтів і активне залучення регіонів. Вони вбачають за доцільне міняти локацію проведення фінального етапу. Можливо, у недалекому майбутньому фінал ГРИ буде проведено у Львові, а потім, скажімо, у Харкові.
А ще в найближчих планах спілки – тісна співпраця з міжнародними мистецькими інституціями, такими як: Goethe-Institut, Британська рада, Французький культурний центр. «Міжнародні культурні установи висуватимуть пропозиції щодо надання експертів для перегляду вистав-фіналістів української ГРИ. А це, в перспективі, сприятиме участі українських театрів у європейських фестивалях. Тобто назви українських театральних колективів будуть представлені в міжнародній історії», – додає керманич спілки Богдан Струтинський.
Нагадаємо, цьогоріч лауреати фестивалю-премії визначатимуться, як і минулого року, у шести загальних номінаціях: за найкращу драматичну виставу; за найкращу виставу для дітей; за найкращу музичну виставу у жанрі опери / оперети / мюзиклу; за найкращу хореографічну / балетну / пластичну виставу; за найкращу виставу камерної сцени (до 150 глядачів); за найкращу пошуково-експериментальну виставу (на перетині театральних / мистецьких жанрів). А також вперше – у шести індивідуальних: за найкращу жіночу роль; за найкращу чоловічу роль; за найкращу режисерську роботу; за найкращу сценографію; за найкращу хореографію; за найкраще музичне рішення вистави.
Переможців у ГРІ за театральний «Оскар» буде нагороджено Дипломом лауреата й грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проекту.
За матеріалами прес-релізу