Академічна музика на ГОГОЛЬФЕСТ’2016

209

Фестиваль цього року осмислює тему Вавилону – давнього міста у Месопотамії, яке стало символом багатства і насолоди, а потім – зухвалості, гордині людської, хаосу, божої кари через Апокаліпсис. Величезна територія арт-заводу «Платформа» стала на дні фестивалю величезним містом, де хтось жваво торгує на КуражБазарі, смачно їсть на фуд-кортах «Уличная еда», перегладяє фільми, театральні, хореографічні спектаклі та перформанси, купує картини із виставок «Продажного мистецтва». Академічна музика сховалася у Бункері. Це нова локація ГОГОЛЬФЕСТ’а, розташована у справжньому бомбосховищі колишнього заводу – невелика за площею, з бетонними стінами, величезними дверима із танкової броні, які, втім, залишаються відкритими – відкритими для слухачів, для нових ідей та експериментів

karta_gogolfest1

16 вересня 19:30 (Бункер. На карті – 4)

Темброві антифони. Перформанс «співаючих» інструментів

Головна дійова особа – зовсім молодий камерний хоровий колектив «Quasi Semplice» утворений з випускників хормейстерського факультету київської консерваторії. Спільно з інструменталістами співаки підготували програму, у якій хорові мініатюри сучасних українських авторів – Валентина Сильвестрова, Мирослава Скорика, поєднуються з фрагментами сюїт Йоганна Себастьяна Баха, сольними імпровізаціями, імпресіоністичними авторськими композиціями засновників хору Марії Марченко та Дмитра Паржицького. У концерті беруть участь відома скрипалька Мирослава Которович, Анна Щербина (віолончель), Валерія Марченко (рояль), Євгеній Давиденко (саксофон). Відеосценографія авторства Зінаїди Ліхачевої.

17 вересня 17:00 (Бункер)

helena-winkelman«Сонце зайшло, земля ся стрясла»

Апокаліптичні мотиви проспівувалися і в українському фольклорі – ця його тематична група пісень є однією з найдраматичніших. На концерті-імпровізації у Бункері об’єднаються швейцарська скрипалька Хелена Вінкельман, відома як дослідниця прадавніх музичних традицій народів світу, та фольклорний гурт «Древо» під керуванням Євгена Єфремова – одна з найстарших та найавторитетніших формацій дослідників та виконавців українського автентичного фольклору.

Квитки – на https://www.concert.ua/eventpage/gogolfest-sonce-zaishlo-zemlja-sja-strjasla та https://kasa.in.ua/index.php/hoholfest-kontsert-improvizatsiia-sontse-zaishlo-zemlia-sia-striasla-kyiv

17 вересня 20:00 (Бункер)

Fatum folia (Доля божевільна)

Музичний перформанс із такою назвою представить творча майстерня Мирослави Которович «АРТЕХАТТА» та баяністи Rizol Quartet. Відео – «… Не тільки» Зінаїди Ліхачевої.

18 вересня 15:00 (Loft. На карті – 6, 4-й поверх)

Columba pacis

nb_holuby1NB Chamber Group у складі Максима Грінченка (скрипка), Артема Полуденного (віолончель), Юрія Немировського (кларнет) та Романа Лопатинського (фортепіано) гратимуть «Квартет на кінець Часу» Олів’є Мессіана. Цей знаменитий твір був написаний у роки Другої світової війни, яка стала для його автора не лише загальнолюдським, а й особистим Апокаліпсисом. Квартет створювався у концтаборі для військовополонених, куди Мессіан потрапив 1940 року. Там же, у січні 1941 року, на морозі відбулася прем’єра квартету, яку слухали в’язні концтабору. Лише одна з частин – «Безодня птахів» – була написана раніше, іще до війни. «Безодня – це час зі своїм сумом та прикрощами. Птахи – це протилежність часу, це наше бажання світла, зірок, райдуги», – писав Мессіан, котрий усе життя досліджував пташиний спів і створив систему його відтворення музичними інструментами. «Пил, що звучить», «трелі, які губляться у гілках дерев», «усi чотири iнструменти грають в унiсон, немов гонги i труби» – такими є авторські коментарі у партитурі твору. Усе це буде на концерті. А ще – живі голуби. Голуб приніс Ною у ковчег гілку маслини, ознаменувавши закінчення його випробувань. Такого самого голуба зобразив Пабло Пікассо по закінченню Другої світової війни – як емблему Всесвітнього конгресу прихильників миру. У християнській іконографії білий голуб символізує Святого Духа. Цей концерт академічної програми відбуватиметься не у Бункері, а на 4-му поверсі локації Loft.

18 вересня 17:00 (Бункер)

bosgraaf_Капсула часу

Дует Еріка Босграафа і Ольги Пащенко (Голандія). Один з найкращих блокфлейтистів світу та віртуозна виконавиця на клавішних інструментах виконають прем’єри творів голандських  композиторів (Луї Андерсен, Майкл Сметанін, Родерік де Ман) та світову прем’єру твору українського композитора Вікторії Польової, який написано спеціально для ГОГОЛЬFEST’2016. Блокфлейта зазвичай використовується для відтворення барокової музики. Але Ерік Босграаф грає на ній усе – від бароко до сьогодення, замовляючи ексклюзивні твори сучасним композиторам чи адаптуючи для блокфлейти вже написані.

Квитки – на https://www.concert.ua/eventpage/gogolfest-time-capsule та https://kasa.in.ua/index.php/hoholfest-time-capsule-kyiv

18 вересня 20:00 (Бункер)

Supremus «P.s.S.» 

Загадкова абревіатура у назві програми проекту експериментальної музики гітаристів братів Радзецьких розшифровується як «Parum, sed Supremus», що значить «Малий, проте Значний». Разом з братами Радзецькими виступить скрипаль Сергій Охрімчук – учасник «Українського імпровізаційного оркестру» та цілої низки інших музичних проектів.

23 вересня 20:00 (Бункер)

Криза комунікації

Проект струнного квартету «Гольфстрім» у складі Ольги Аколішнової (скрипка), Маріанни Скрипи (скрипка), Андрія Тучапця (альт), Золтана Алмаші (віолончель). Ідея концерту – переоцінка традицій квартетного музикування , взаємодія музикантів цього складу іншим, незвичним способом, а також залученням у квартет інших «персонажів». Наприклад, у творі Золтана Алмаші «Жаб’є» до струнних інструментів долучаються записані на звукові носії голоси жаб та інші звуки природи. Чи є взаєморозуміння між тим хором найрізноманітніших голосів? Чи, як у вавилонській вежі, кожен учасник багатоголосся – самотній, і ніхто нікого не розуміє? У програмі також «Етюди старого міста» Любави Сидоренко для віолончелі соло та інших учасників квартету за бажанням, Струнний квартет №13 Дмитра Шостаковича, Allegro barbaro невідомого автора ХХ століття для скрипки, віолончелі та інших учасників квартету за бажанням.

24 вересня 17:00 (Бункер)

shpudejko_shmurak1БЛУК. Імпровізація в Бункері

Імпровізуватимуть Олексій Шмурак та Олег Шпудейко. Локація Бункер, де відбудеться концерт цього творчого дуету, стане повноцінним учасником концерту, адже саме від неї буде залежати, яку музику в результаті почують гості. Музиканти розташуються в різних точках підземелля та задіють його акустичні властивості для свого експериментального сету.

Квитки – на https://www.concert.ua/eventpage/gogolfest-bluk-improvizacija-v-bunkeri та https://kasa.in.ua/index.php/hoholfest-bluk-improvizatsiia-v-bunkeri-kyiv

24 вересня 20:00 (Бункер)

Контури (від)звуку

Sed Contra Ensemble, який виконує камерну музику від початку ХХ століття і до сьогодення, презентує серії концертів музики молодих композиторів, проекти нової імпровізаційної та електронної музики, також спокусився можливістю дослідити акустику підземної локації. В інтернаціональній програмі, контрастній за композиторськими техніками та стилями, – твори Алли Загайкевич, Яніса Ксенакіса, Кайя Сааріахо, Сальваторе Шарріно, Фірудіна Аллахверді, Сергія Вілки, Андрія Мерхеля, Дмитра Пашинського. Виконавці: Андрій Павлов, Маріана Скрипа (скрипка), Жанна Марчинська (віолончель), Сергій Вілка (флейта), Дмитро Пашинський (кларнет), Тихон Шуляк (туба).

25 вересня 14:00 (Бункер)

Зальцбурзька мандрівка Музична подорож для дітей та дорослих. До 260-річчя Вольфганга Амадея Моцарта.

До 260-річчя від дня народження Вольфганга Амадея Моцарта, відомі українські музиканти Кирило Шарапов (скрипка) та Наталія Фоменко (клавесин) створили програму із юнацьких творів композитора, котрі майже не потрапляють до репертуару виконавців. А ведуча, музикознавець Анна Гадецька розповість про цю музику, Зальцбург, де народився Моцарт, і не тільки.

25 вересня 20:00 (Big Theatre Stage. На карті – 5)

elias-fainhersh1HAMLET Драма для тромбона і симфонічного оркестру

Іще один, неБункерний концерт. Тромбоніст та композитор Еліас Файнгерш – ексцентрична сценічна персона та один із найуспішніших композиторів Ізраїлю разом з Національним естрадно-симфонічним оркестром України розкажуть одну з найвідоміших історій великого Шекспіра, перетворивши сцену на простір для музичного діалогу з публікою.

Квитки – на https://www.concert.ua/eventpage/gogolfest-hamlet та https://kasa.in.ua/index.php/hoholfest-hamlet-drama-dlia-trombona-i-symfonichnoho-orkestru-kyiv

Юлія Пальцевич, за матеріалами прес-релізу.