Бориспільська ДМШ: 55-й навчальний рік триває!

Цьогоріч осередок мистецької освіти у місті міжнародного аеропорту – Бориспільська дитяча музична школа – святкує своє 55-річчя.

rishennia
Рішення про відкриття у Борисполі дитячої музичної школи

Питання про появу у Борисполі музичної школі назріло у 60-х роках минулого століття. Тоді у місті діяли два великі осередки культури – міський будинок культури та клуб райспоживспілки. Однак відчувався брак молодих кадрів у галузі музичного мистецтва. Так у 1961 році на підставі рішення Бориспільської районної ради депутатів трудящих від 19.11.1960 № 486 та наказу управління культури Київської області у місті постала музична школа.

Першим її директором став Володимир Кудрявцев – випускник відділу народних інструментів (баян) Тульського державного музичного училища. Становлення Володимира Кудрявцева як музиканта тісно пов’язане з іменем композитора Тихона Хреннікова, який був куратором Тульського державного музичного училища. Саме він на огляді-конкурсі художньої самодіяльності серед військових частин запримітив самобутнього віртуоза-гармоніста, баяніста Володимира Кудрявцева, дав тому направлення на вступ до Тульського музичного училища у клас народних інструментів.

kudriavcev
Володимир Кудрявцев

Молодий дипломований спеціаліст, запальний юнак приїздить в Україну і організовує музичну школу у Вишгороді. А з 12 липня 1961 року Володимир Кудрявцев обіймає нову посаду – директора Бориспільської ДМШ і одразу починає формувати педагогічний колектив. Завдяки його прекрасним організаторським здібностям вже 1 вересня 1961 року школа розпочинає 1961–1962-й навчальний рік. Першими викладачами школи були: Муся Вепринська (фортепіано), Раїса Жовновська (фортепіано), Ірина Волкова (фортепіано), Аркадій Островський (скрипка), Володимир Кудрявцев та Володимир Новохатський (баян). Контингент становив 90 дітей, які навчалися грі на фортепіано, скрипці, баяні та домрі.

Бориспільська дитяча музична школа одразу стала осередком культури, центром естетичного виховання дітей. Разом із тим у місті було багато молоді, яка бажала навчатися гри на музичних інструментах. Виникла потреба у відкритті на базі новоствореного навчального закладу вечірньої музичної школи. У відповідності до рішення Бориспільського районного виконавчого комітету депутатів трудящих та наказу Управління культури Київської області з 1 жовтня 1961 року починає працювати вечірня музична школа з чотирирічним терміном навчання та оплатою 8 крб. на місяць. До цього закладу було зараховано 34 учні по класу фортепіано, 2 учні по класу скрипки і 36 учнів по класу баяна. Упродовж навчального року поповнюється кадровий склад викладачів: у школі починають працювати Раїса Яворська та Сюма Абрамова (фортепіано), Ніна Курилова та Микола Лук’янчук (баян). Завідувачем навчальної частини працював Аркадій Островський.

svidoctvo
Свідоцтво Людмили Кузнєцової про закінчення школи

Вже у 1964 році приміщення школи почали розширювати, що дало можливість збільшити плановий контингент учнів.

Перший випуск учнів школи відбувся у травні 1966 року. Серед тихі перших випускників була і наш корифей фортепіанного відділу Людмила Осіна (Кузнєцова), яка працює викладачем у рідній школі.

kurylova
Ніна Курилова

1964-го року Бориспільській ДМШ розпочав роботу Володимир Чивирьов, теж випускник Тульського державного музичного училища, прекрасний фахівець, друг Володимира Кудрявцева. А вже через п’ять років він очолює навчальний заклад. Поруч із ним працюють заступниками Олександр Шаліт (нині – Голова Президії Ради директорів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, заслужений працівник культури України, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня), Ніна Курилова (випускниця Московського державного музичного училища). Володимир Чивирьов як керівник дбав про поповнення викладацького складу із числа випускників Бориспільської ДМШ, які здобули фахову освіту в музичних училищах. Цю добру традицію продовжували й інші керівники школи. Як наслідок – більше 30 випускників повернулися працювати викладачами у свою alma mater.

razoronova
Тетяна Разорьонова

Після Володимира Чивирьова директором Бориспільської ДМШ працювали Ніна Курилова, заступниками – Ірина Дахно (Донецьке державне музичне училище), Тетяна Разорьонова (нині заслужений працівник культури України, голова Президії ради директорів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів Київської області); Юрій Бурчак, талановитий музикант і композитора, нині заслужений працівник культури України, керівник ансамблю української пісні «Барви України».

Наступний керівник школи – Петро Дениско (директор у 1976–1979 рр.), випускник Семипалатинського державного музичного училища імені Мукана Тулебаєва започаткував у навчальному закладі клас виборного баяну. При ньому також школу було підключено до газової мережі міста.

У березні 1979 року на посаду директора призначають Анатолія Фоміна, який працював у Науково-методичному кабінеті навчальних закладів Міністерства культури УРСР, заступником працював Віктор Ракін (випускник Київської державної консерваторії ім. П. І.Чайковського), пізніше – Раїса Нестеренко (Одеське державне музичне училище та Тираспольський музично-педагогічний інститут).

Протягом 1986–1989 років директором працював Олександр Зюзькін (нині – народний артист України, художній керівник і диригент Народної академічної хорової капели імені Павла Чубинського). За час його керівництва активізувалася діяльність творчі колективів школи – викладацьких і учнівських, покращилась матеріальна база закладу (придбали рояль «Москва», комплекти оркестрів народних та духових інструментів).

Розквіт Бориспільської ДМШ припадає на період роботи Ольги Арцевої, випускниці Сєвєродонецького державного музичного училища та Київського державного педагогічного університету імені Олексія Горького на посаді директора та Ольги Толмачової (Сєвєродонецьке державне музичне училище) як заступника.

У 1991–1993 роках керівником навчального закладу працює Ганна Чернюк, яка водночас є головою секції струнних інструментів обласного методичного об’єднання шкіл естетичного виховання Київської області. Її робота спрямовувала на підтримку творчої атмосфери в школі, збереження контингенту, який налічував 600 учнів.

ganudelova
Надія Ганудельова – нинішній директор Бориспільської ДМШ

У 2004 році у Бориспільській ДМШ відкрився відділ естрадного мистецтва і сольного співу (завідувач і засновник Сергій Сокур – заслужений працівник культури України), театр «Тоніка» (керівники старші викладачі Любов Пісковець і Тамара Корсун), відділ предмета за вибором. Злагоджена робота адміністрації та колективу школи сприяла успішному проходженню атестації навчального закладу – з відзнакою.

У 2000-х роках уперше учнівські колективи школи – хор «Фантазія» і театр «Тоніка» – виїхали з концертами до Німеччини, Чехії, Болгарії, учні почали брати участь у міжнародних та всеукраїнських конкурсах.

З 2010 року на керівних посадах працюють випускниці школи: Лариса Іваненко – директор, Олена Іванець – заступник директора з навчально-виховної роботи. У період їхньої роботи навчальному закладу виповнюється 50 років. З цієї нагоди у січні 2011 року на високому організаційно-творчому рівні відбувся концерт школи у Колонній залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України.

Покращилася і матеріальна база навчального закладу: було зроблено капітальний ремонт приміщення, облаштовано двір, розроблено базис-проект реконструкції музичної школи.

З 2013 року навчальний заклад очолює Надія Ганудельова, кандидат мистецтвознавства.

Зараз у музичній школі працює 50 викладачів, 18 з яких – колишні вихованці закладу. Кадровий потенціал Бориспільської ДМШ –це: 5 викладачів-методистів, 5 старших викладачів, 1 заслужений працівник культури України, 1 кандидат мистецтвознавства, 24 викладачі вищої категорії.

У школі працюють відділи естрадного мистецтва та сольного співу (завідувач відділу Сергій Сокур – заслужений працівник культури України, викладач-методист, композитор), народних інструментів (завідувачка відділом Тетяна Мордовіна – викладач-методист), фортепіано (завідувачка відділом Світлана Баранчук), духових та ударних інструментів (завідувач відділом Сергій Баранчук – викладач-методист), струнних інструментів (завідувачка відділом Антоніна Дєгтярьова), музично-теоретичних дисциплін (завідувач відділу Тетяна Гаврилова – викладач-методист).

1968
Випуск 1968 року

Наші викладачі професійно навчають дітей естрадному та академічному вокалу, гри на фортепіано, синтезаторі, скрипці, бандурі, гітарі, балалайці, домрі, баяні, акордеоні, флейті, блок-флейті, трубі, кларнеті, саксофоні, валторні, ксилофоні.

Ми пишаємось успіхами випускників, таких як: Наталія Толмачова – лауреат Міжнародних конкурсів, директор Міжнародної музичної школи «Jamaha» у Києві, Марина Крайзман – концертуюча піаністка, викладач музичної школи у Тель-Авіві, Валентина Боровкова – концертмейстер Національного театру опери та балету у Мюнхені, Леся Конаєва – викладач музичної школи імені Миколи Римського-Корсакова у Тунісі, Ірина Опілат – автор та ведуча програми «Інший вимір», Юлія Мартинова – солістка Академічного ансамблю пісні і танцю Національної Гвардії України, Дмитро Ільїн – концертмейстер групи ударних інструментів симфонічного оркестру Національної філармонії України, Андрій Рошка – артист класичного філармонічного театру м. Гамбург, директор приватної музичної школи.

Музична школа завжди радо відкриває двері для всіх бажаючих до навчання та ласкаво запрошує долучитися до чарівного світу музики!

Надія Ганудельова

На центральному фото: ювілейний концерт Бориспільської дитячої музичної школи