Державний Гімн України завершує оперні імпрези у Британії

320

У Великій Британії тривають гастролі українських музикантів з оперними виставами. Очолює їх відомий український диригент, народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Василь Василенко

Ще 20 років тому маестро Василенко, на той час генеральний директор і художній керівник Одеського державного академічного театру опери та балету, уперше в історії представив одеську оперну трупу в 25-ти містах Англії, Шотландії та Уельсу. Зокрема, у Лондоні одеський колектив отримав тоді високу оцінку музичної критики. «“Травіата” під орудою диригента Василенка в Альберт-холі, – писала Daili Post, – видалася втіленням справжньої опери, яка викликала заздрість наших провідних місцевих і державних оперних компаній». Відтоді українські оперні тури містами Великої Британії стали традиційними.

Цьогоріч заздалегідь заплановані з 27 січня до 6 травня гастролі розпочались як цілком звична мистецька місія України. Символічно, що в складі оркестру й співаків зібрано музикантів Харкова, Одеси, Києва, Львова, Чернівців, Івано-Франківська, Сєвєродонецька. До них доєдналися також артисти Молдови. Але від 24 лютого, коли рашистські війська вторглись у нашу країну, світ змінився.

Велика Британія одразу відгукнулася масовими протестами проти російського агресора та готовністю допомагати Україні. Уже за кілька перших днів війни англійці зібрали 86 мільйонів фунтів стерлінгів. Кожна громада облаштувала місце збору гуманітарної допомоги. У більшості магазинів пропонують при розрахунку додавати кошти на користь українцям, на полицях з’являється все більше товарів з українською символікою, гроші від продажу яких теж спрямовують в Україну. На вулицях і будинках переважають синьо-жовті кольори. Щоденна преса й ЗМІ детально сповіщають суспільство про воєнні злочини людиноненависницького путінського режиму.

Зрозуміло, що виступи українських музикантів у Великій Британії нині набувають іншого сенсу. Квитки на вистави моментально розкуповуються. Зали, де проходять оперні спектаклі за участю наших артистів, заповнені вщерть. І вони стають своєрідними майданчиками для вияву громадянської позиції українських музикантів.

Василь Василенко й Леся Олійник після вистави

Шок від жахливої звістки про початок війни змінився на рішучість музикантів доносити та об’єднувати англійських глядачів державним символом України. Вже перша після 24 лютого вистава (то була «Кармен») у місті Йорку завершилась у Grand Opera House виконанням оркестром і всім складом співаків Гімну України.

Зал відгукнувся миттєво – перші звуки, наче хвилею, підняли аудиторію з місць. Люди зосереджено вслухалась у незнайому мелодію та слова, їхня емоційна сила вразила публіку. Це відчувалося по тих шалених оплесках і схвальному «стадіонному» свисту, які довго не вщухали.

У той вечір 26 лютого «Ще не вмерла України ні слава, ні воля…» грали й співали без нот, на слух. Наступного дня після вистави «Мадам Баттерфлай» у місті Сток-он-Тренті в Regent Theаtre оркестр виконував Гімн уже по надісланій із батьківщини партитурі. Всі подальші спектаклі традиційно закінчувалися виконанням Гімну з розгорненим на сцені синьо-жовтим прапором. Реакція присутнїх скрізь була і є однаковою, хіба що додаються ще й вигуки «Слава Україні!»

Весь склад виконавців вистави з директором гастролей Михайлом Кочієру

– Нашу громадянську позицію ми виявляємо тим, чим можемо, – показуємо свою солідарність і підтримку мужнім, героїчним захисникам Батьківщини, – говорить Василь Василенко. – І така акція проходитиме в кожному театрі до кінця гастролей. А від себе особисто процитую рядок свого вірша: «Кричить душа, бо плакати втомилась». Для мене це вже друга війна. У 2014-му довелося пережити страхіття окупованого Донецька, варварські дії днр-івських бандитів. І досі перед очима бачу картину, коли вони глумились у моїй донецькій хаті, розрізаючи на партитурах оселедці, граючи на струнах рояля наповненими гранчаками… Але те, що коїться зараз на моїй рідній землі, ніякими гнівними словами не висловити. Тож вкладаємо душу, серце, всі емоції в роботу для нашої спільної перемоги. І ми твердо віримо, що Україна переможе зло на цій планеті! Слава Україні та її захисникам!

Отже, попереду в українських музикантів – оперні зали Единбурга, Глазго, Дубліна, Манчестера, Оксфорда, Кардіффа…, де скрізь звучатиме державний Гімн України.

Леся ОЛІЙНИК

На головному фото: солісти вистави «Мадам Баттерфлай» Анастасія Блоха (Одеса), Катерина Цимбалюк (Одеса), Віталій Лісковецький (Київ), Олена Ді (Кишинів) і диригент Василь Василенко (Київ)