berezovskyi

Всесвітньо відомий український диригент Кирило Карабиць запрошує співвітчизників відкрити для себе нові твори генія українського бароко Максима Березовського

Концерт-трансляція наживо відбудеться 31 грудня о 18 годині з Андріївської церкви Національного заповідника «Софія Київська». У програмі: Максим Березовський (1745–1777). Симфонія До мажор (in C) (ХІІІ); Симфонія Соль мажор (in G) (ХІ); Симфонія № 1 До мажор. Національним камерним ансамблем «Київські солісти» диригуватиме Кирило Карабиць.

2020 рік, який минає, ознаменовано 275-літнім ювілеєм від дня народження Максима Березовського, класика європейської музики. Його часто називають «українським Моцартом». Творчість композитора є визначною передусім для становлення української музичної культури.

Понад 200 років твори, що звучатимуть, вважалися втраченими. Символічно, що наприкінці 2020-го, коли людство затихло в час пандемії, пройде такий вагомий для українського мистецтва концерт.

У 2016 році під орудою Кирила Карабиця у Національній філармонії вперше виконувалася Симфонія № 1 До мажор Березовського, ноти якої до сьогодні зберігаються в архівах Ватикану.

31 грудня відбудеться «повернення» ще двох симфоній композитора. Ноти Кирило Карабиць здобув у Національному архіві Парижа. Там також зберігається єдиний рукопис Сонати для скрипки та клавесина Березовського.

«Дуже хотілося закінчити цей рік на позитиві й виникла ідея повернути Україні ще дві невідомі симфонії. Попри карантин, мені вдалось потрапити в Національний архів у Парижі та віднайти ці ноти», – коментує Кирило Карабиць.

До слова, відомо, що неповна копія однієї із симфоній знаходиться також у приватному архіві Кирила Розумовського, що зберігається у Національній бібліотеці імені Володимира Вернадського у Києві. Через помилку в прізвищі композитора, яку допустив свого часу видавець, надрукувавши Beresciollo замість Beresowskoy, сталася плутанина, яка поставила під сумнів ідентичність авторства. Дослідженням цієї теми впродовж 25 років займається кандидатка мистецтвознавства Лариса Івченко.

Концерт-дарунок «Березовський-275» в Андріївській церкві напередодні Нового року записуватиме UA Культура-Суспільне.

Нещодавно Андріївська церква відкрилася після 12 років реконструкції. Онлайн-трансляція як формат карантинних обмежень – це також можливість згуртуватись усім небайдужим, незалежно від місця перебування.

За інформацією прес-релізу

Facebook сторінка Кирила Карабиця: https://www.facebook.com/kirillkarabits

Youtube-канал Фонду пам’яті Володимира Горовиця: https://www.youtube.com/user/LidiyaNov