Феномен і культурологічна місія хору Олександра Вацека

Щоразу, коли спостерігаєш за таким неординарним явищем, як Хорова капела «Орея», розумієш, що біля його витоків стоїть людина, котра зайняла чітку позицію у ключовому питанні напрямку розвитку колективу й попри все зуміла встояти на шляху досягнення мети

Олександр Олександрович Вацек – український диригент, хормейстер, вокальний викладач, член журі багатьох конкурсів, аранжувальник. У 1986 році він заснував Академічну хорову капелу «Орея» (нині – у складі Житомирської обласної філармонії імені Святослава Ріхтера).

За понад 30 років існування колектив, що складається із 28 співаків, довів, що є одним із найоригінальніших українських мішаних хорів. Упродовж цього часу він став справжньою сенсацією у мистецтві. Адже не так багато в світі капел, у творчому здобутку яких 9 Гран-прі та 40 перших місць на міжнародних хорових конкурсах.

Наведемо відгуки відомих хорових експертів світового рівня. Президент Асоціації французьких хорів Марсель Корнелю: «“Орея” – це один із чотирьох кращих хорів у світі, які я коли-небудь чув». Художній керівник І Міжнародного хорового фестивалю у м. Інчоні (Південна Корея) Келлі Парк: «Цей колектив встановлює нові світові стандарти хорового мистецтва і є найкращим послом України за всі роки».

У листопаді 2018 року в Толосі (Іспанія) «Орея» брала участь у 50-му ювілейному Міжнародному хоровому конкурсі володарів Гран-прі. Це був своєрідний чемпіонат світу, адже багато колективів-конкурсантів уже були володарями Гран-прі найпрестижніших хорових змагань Європи! Із 16-ти хорів у 2018 році в Толосі 4 перших місця отримали колективи з Індонезії, Швеції, Латвії та «Орея» з України.

Сьогодні «Орея» – це справжній хоровий театр, що показує нам перспективу, в якій може розвиватися хорове виконавство. Артисти капели – найвищого професійного рівня. Вони віддані своїй справі, майстерно володіють різними вокально-тембровими манерами виконання та мають особливий еталонний звук.

Оригінальність і нестандартність проявляються уже з перших секунд репетиції капели. Репетицію маестро Олександра Вацека завжди направлено на втілення світового досвіду – видатних співаків, диригентів, цікавих хорових колективів. Це – як відкритий у часі й просторі безперервний майстер-клас. Замість очікуваної академічної співанки на сцені відбувається щось нове, неймовірне, схоже на акторські тренінги: фізичні вправи, поліфонічний гомін (це артисти «розігріваються») – так зване екстрене розспівування.

Дуже цікавими є оригінальні режисерські знахідки керівника: перебудовування і рухи хору, елементи танцю, впровадження мізансцен з елементами акторської гри, віртуозні виконавські вокальні прийоми, – все виглядає свіжо, невимушено й вельми органічно.
Олександр Вацек не тільки «вивільнив руки» артистам хору, зумівши подолати їхню холодну сценічну статичність і змусивши рухатися, – він довів, що один і той самий склад хористів може співати не просто різну музику, а ще й відтворювати її у будь-яких вокальних манерах. Тобто бути і академічним, і народним, і дитячим хором, а за потреби – джазовим або естрадним.

Абсолютно очевидно, що професіоналізм «Ореї» полягає у створенні художніх образів, для яких слугує все – і характер звуку, і елементи режисерських підходів Олександра Вацека до кожного твору в репертуарі. Слухачів одразу ж підкорює бездоганний ансамбль, який діє на сприйняття як гіпноз. Ідеальна інтонаційна чистота, дивовижне piano, потужне forte, рівноправне і рівне звучання кожного голосу в хорі, абсолютна зосередженість кожного артиста.

Вражає також репертуарна багатогранність «Ореї»: це класична, народна, сучасна українська музика, твори зарубіжних композиторів у спектрі від старовинних шедеврів XVI століття до авангарду. Інтригують і сценічна довершеність, надзвичайно яскраві та переконливі інтерпретації як добре відомих, так і нових сучасних хорових опусів.

Зі слів члена-кореспондента Міжнародної академії АМСКП В. Синицина: «Неймовірне квадрозвучання з усіх кінців залу, шарм чудової пластики рухів людини, яка співає, становить невичерпну магію сучасного хорового дійства, – усе це вражаючі складові феномена “Ореї” та її керівника, заслуженого діяча мистецтв України Олександра Вацека.

Коли слухаємо спів Академічної хорової капели “Орея” і думаємо про наше сьогодення, про складні події в Україні, стверджуємось на думці – ось воно, одне з тих явищ української сучасності, що є патріотичним без зайвих гасел, без перебільшення. Ось те, що насправді несе усьому світові талант і красу, гордість і славу України!»

Додаємо список Гран-прі міжнародних конкурсів капели «Орея»:

2014 – 62-й Міжнародний хоровий конкурс у м. Ареццо, Італія;
2011 – 43-й Міжнародний хоровий конкурс у м. Толосі, Іспанія;
2008 – 9-й Міжнародний хоровий конкурс у м. Маріборі, Словенія;
2007 – Всеукраїнський конкурс камерних хорових колективів імені Бориса Лятошинського (Київ, Україна);
1999 – Міжнародний хоровий конкурс імені Йоганнеса Брамса (м. Вернігерод, Німеччина);
1998 – Міжнародний хоровий конкурс у м. Монтрьо, Швейцарія;
1996 – Міжнародний хоровий конкурс у м. Лінденхольцхаузені, Німеччина;
1995 – 24-й Міжнародний хоровий конкурc у м. Турі, Франція;
1993 – 5-й Міжнародний хоровий конкурс у м. Майнхаузені, Німеччина.

Надія СЕЛЕЗНЬОВА, заслужений діяч мистецтв України, хормейстер, музичний критик

Фото з архіву «Ореї»