1974-yurchenko

Нещодавно у Полтаві в рамках фестивалю мистецтв «Подаруй собі музику» відбулися ювілейні концерти народного артиста України Германа Юрченка з нагоди 80-річчя від дня його народження

Вечори під назвою «В обіймах музики і танцю» проходили в Палаці дозвілля «Листопад», Обласному музично-драматичному театрі імені Миколи Гоголя та Обласному краєзнавчому музеї.

«Герман Юрченко – це ціла епоха в культурному житті Полтави й області. І не лише тому, що він тривалий час очолював обласну філармонію, яка свого часу була кращою не лише в Україні, а й на теренах усього Радянського Союзу» (Віталій Скобельський. Газета «Полтавський вісник» № 41(1578) від 10 жовтня 2019 року). Мистецький лідер не дозволяє собі розслаблятися і тепер, у свої 80, а продовжує плідно працювати як педагог-режисер із молоддю.

Народився Герман Юрченко 9 жовтня 1939 року в місті Іркутську. Із батьком-військовим сім’я подорожувала від Владивостока до Білорусі, жила в Польщі, у латвійській Ризі та інших містах. Мама Германа Юрійовича дуже любила музику, хотіла навчитися гри на фортепіано, але не мала такої можливості. Тому свою мрію вона втілила у сині. Коли Герману було 9 років, він почав освоювати фортепіано. Пізніше закінчив музучилище, а потім і консерваторію. Окрім того, він активно займався живописом, фотографуванням, влаштовував «капусники», організовував клуби веселих і кмітливих (КВК), тобто вже з молодих років виявляв акторські та режисерські здібності.

У 1964 році по закінченні Харківського інституту мистецтв Герман Юрченко разом із дружиною Еллою Миколаївною приїхав до Полтави. Вони обоє були призначені викладачами фортепіано в Полтавському музичному училищі імені Миколи Лисенка. До молодого талановитого піаніста почали звертатися з філармонії за порадами, де краще влаштувати виступ артистів у Полтаві, Лубнах, Пирятині тощо, бо Герман Юрійович добре знав музикантів і стан інструментів по всій області. Досить довго він так працював на громадських засадах, поки волонтерська діяльність не привела його на роботу в філармонію на посаду директора (1973 рік).

33 роки життя Юрченко віддав цьому музичному закладу. До Полтави приїздили камерні інструментальні ансамблі та симфонічні оркестри багатьох країн, видатні виконавці класики та всесвітньо відомі зірки естради. І сьогодні, завдяки ентузіазму й палкій любові до мистецтва, він продовжує творчу і просвітницьку працю як доцент кафедри хореографії психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені Володимира Короленка й дає «Уроки доброти» в освітніх закладах.

Для дітей по селах і містах області (й не лише Полтавської) проходять концерти класичної музики. Діти і вчителі з великим захопленням слухають ці уроки-імпрези й запрошують артистів приїхати знову. У дитячих колоніях, де перебувають і такі, котрі потрапили туди за вбивство, у неповнолітніх засуджених часом виступають сльози на очах. Зокрема, Герман Юрійович наводить їм слова Миколи Гоголя про те, що музика – це душа, а душа є в кожного, «тож слухайте музику і милуйтеся своєю душею». Такі «Уроки доброти» залишають найприємніші відчуття.

Новим проектом режисера стали ювілейні концерти, які зібрали численних шанувальників його творчості. На сценах виступали студенти Германа Юрченка. Серед них – університетські ансамблі «Весна», «Марія», «Грація», відомі хореографічні колективи з Полтави «Плай», «Акцент», «Пірует», «Каблучок», а також «Квітограй» із Диканьки.

Згадали на ювілейних концертах піснею «Мамина вишня» у виконанні Наталії Шинкаренко співачку Раїсу Кириченко, з якою у Германа Юрченка були особливо теплі творчі зв’язки, а також нашого славетного земляка – композитора Олександра Білаша, котрий теж цінував Германа Юрченка за талант.

У ювілейних вечорах брали участь не тільки полтавські митці та колективи, поміж яких співаки Тетяна Садохіна, Аліна Філіпюк, Валерій Соколик, Лариса Борисенко, Михайло Кейн, група «Краяни», а й гості з Білорусі – ансамбль скрипалів «Натхнення» з містечка Свісла Гродненської області, родина Шутьків (унікальний сімейний струнний оркестр зі Львова). Ювіляра вітали творчі колективи Театру імені Миколи Гоголя, Театру ляльок, Обласної філармонії, Харківського академічного театру музичної комедії на чолі з директором Миколою Ковалем, Театру бального танцю Світлани Шумкової із Кременчука, діти школи мистецтв Малої академії імені Раїси Кириченко.

Оригінальні виступи подарували глядачам заслужений артист України Володимир Дорош із Лубен, маг Микола Біденко та артист Полтавської філармонії 1980-х років одесит Олександр Поповиченко. Порадувала майстерністю дочка ювіляра Катерина Юрченко.

Герман Юрійович сам заряджається енергією від молоді й надихає інших. Він говорить: «Коли заходжу в аудиторію до студентів, то здається, що у мене немає віку. Так само, як на сцені: там емоції і публіка лікують. Завжди пам’ятатиму колишнього ректора університету Івана Зязюна, який  казав, що не можна вчити засохлою душею. Учитель повинен мати артистичні здібності. Якщо не викликати емоцій, то навчання втрачає сенс».

Тож хочемо й ми привітати славного сина полтавського краю та побажати йому доброго здоров’я, натхнення, нових творчих досягнень і ще многая-мнногая літа!

Ганна ДЗЮБА

На головному фото: Президія зборів Полтавського обласного відділення НВМС. Справа наліво: заступник начальника облуправління культури Д. Кальний, ректор Полтавського педінституту І. Зязюн А., народний артист СРСР, відомий співак М. Кондратюк, директор Полтавського музучилища Б. Ландарь. Виступає – голова відділення Г. Юрченко. 1974 р.