vilson

Головною диригенткою легендарної «Київської камерати», провідного камерного оркестру України, призначено Кері-Лінн Вілсон (Канада)

Вона – другий головний диригент колективу за майже п’ятдесятирічну історію Національного ансамблю солістів «Київська Камерата». Кері-Лінн Вілсон, засновниця і музичний директор Ukrainian Freedom Orchestra, виступатиме з «Київською камератою» як в Україні, так і за її межами.

Перший концерт у цьому сезоні відбудеться вже 4 жовтня о 18 годині у рамках ХХХV Міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест-2024» в Національній філармонії України. Прозвучать знакові твори й прем’єри українських композиторів.

Кері-Лінн Вілсон, 57-річна диригентка, яка від 2022 року – з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну допомагає боротися за нашу свободу на культурному фронті, нині призначена головною диригенткою Національного ансамблю солістів «Київська камерата». Про це оголосила Богдана Півненко, генеральна й художня директорка оркестру.

«Київська камерата» була заснована у 1977 році Валерієм Матюхіним, її єдиним попереднім диригентом, який помер у 2023 році. Оркестр був створений за підтримки Спілки композиторів України для популяризації та замовлення творів провідним сучасним українським композиторам, серед яких Валентин Сильвестров, Євген Станкович і Мирослав Скорик.

«Ми обрали Кері-Лінн головною диригенткою нашого колективу через її музичну майстерність і відданість сучасній українській музиці, – наголосила пані Півненко. – В Україні її тепер вважають однією з наших культурних героїнь».

«Музиканти України – то художня душа цієї сміливої країни, яка бореться за майбутнє, – сказала пані Вілсон. – Мій обов’язок – робити все можливе, щоб допомогти захистити їх у боротьбі за свободу».

Міжнародна професійна кар’єра пані Вілсон охоплює провідні оперні театри й концертні зали світу. У відповідь на широкомасштабну агресію росії проти України у 2022 році вона заснувала Ukrainian Freedom Orchestra за підтримки Метрополітен-опери в Нью-Йорку, Польської національної опери та Міністерства культури України.

Під патронатом Першої леді України Олени Зеленської пані Вілсон очолила оркестр у трьох міжнародних турах і випустила запис унікальної української версії Дев’ятої симфонії Бетховена на лейблі Deutsche Grammophon. Минулого місяця, в День Незалежності України, Президент Володимир Зеленський нагородив пані Вілсон за внесок у розвиток української культури Орденом княгині Ольги.

Отже, на новій посаді у «Київській камераті» пані Вілсон працюватиме з оркестром як в Україні, так і за кордоном. На початку жовтня, як уже зазначалося, виступатимуть на провідному щорічному міжнародному фестивалі сучасної музики в Києві, а 23 листопада разом із Академічним симфонічний оркестром Національної філармонії виконають концерт у Києві на вшанування пам’яті мільйонів жертв сталінських репресій.

Більше концертів в Україні заплановано на весну й початок літа 2025 року, а також імпрезу в Берліні у квітні 2025-го. У найближчі сезони організовуються міжнародні тури «Київської камерати» до Сполучених Штатів Америки та інших країн.

Цьогоріч 28 квітня відбулася унікальна мистецька подія – дебют «Київської камерати» в Карнегі-холі за участі Кері-Лінн Вілсон виключно з творів українських композиторів.

Співпраця Національного ансамблю солістів «Київська камерата» з Кері-Лінн Вілсон відкриває широкі можливості вийти на новий рівень презентації української музики в світі, комунікації з кращими залами, поглибленню інтеграції України у світову спільноту, що сприятиме покращенню іміджу України.

Довідкова інформація

 

Національний ансамбль солістів «Київська камерата» засновано 1977 року видатним українським диригентом і піаністом Валерієм Матюхіним за підтримки Спілки композиторів України. Місія ансамблю полягає в популяризації української музики всіх епох і стилів. Займаючи унікальне місце в музичному житті України, колектив презентував сотні прем’єр творів сучасних українських композиторів. У 2000 році оркестр отримав статус «національного» за вагомий внесок у розвиток українського музичного мистецтва й культури.

Протягом майже півстоліття ансамбль виконував українську музику по всьому світу, зокрема у Великій Британії, Польщі, Франції, Нідерландах, Італії, Австрії та інших країнах. Після російського вторгнення колектив поширює культурну стійкість у Німеччині, Грузії та Сполучених Штатах Америки, де у 2024 році відбувся концерт у Карнегі-холі (Нью-Йорк) під керівництвом Кері-Лінн Вілсон, за участі відомої мецо-сопрано Джойс ДіДонато.

Смерть Валерія Матюхіна навесні 2023 року стала великою втратою не лише для його колег, а й для музичного життя України загалом. Однак під новим керівництвом маестро Вілсон, другого музичного керівника ансамблю та натхненної прихильниці української культури, ми з нетерпінням чекаємо можливості вшанувати його спадщину і продовжити ділитися видатною музичною творчістю нашої країни як удома, так і за кордоном.

Кері-Лінн Вілсон є засновницею і музичною директоркою Українського оркестру свободи. Її міжнародна кар’єра диригента оперної та симфонічної музики охопила багато провідних театрів і симфонічних оркестрів світу. Серед оперних труп, із якими вона працювала останнім часом, – Королівська опера, Метрополітен-опера, Паризька опера та Німецька опера в Берліні. Серед оркестрів – Симфонічний оркестр NHK, Симфонічний оркестр Баварського радіо та Оркестр Брукнера в Лінці.

Як затята прихильниця української свободи, маестро Вілсон диригувала «Київською камератою» в Україні та Нью-Йорку, а також у Львівському оперному театрі виконала «Реквієм» Верді на відзначення першої річниці російського вторгнення і Дев’яту симфонію Бетховена у створеній нею українській версії.

За матеріалами пресрелізу