logo

13 квітня розпочнеться єдиний фестиваль, що проводиться за воєнного часу в Харкові, – KharkivMusicFest

Концерт-відкриття відзначиться кількома прем’єрами – виступом диригента Рока Фаргаса (Іспанія/Німеччина) із Національним ансамблем солістів «Київська камерата», прем’єрою твору молодого українського композитора Золтана Алмаші «Місто Марії», присвяченого Маріуполю.

Цьогоріч фестиваль проходитиме з 13 квітня до 1 червня. Його організатором є Фонд громади Харкова «Толока».

«Попри непрості умови, в яких ми вже котрий рік живемо й працюємо, наш фестиваль постає щороку, і я глибоко переконаний, що саме так має бути. І це не тільки про культуру спротиву, демонстрацію того, що прифронтовий Харків живий і залишається культурним центром, у якому реалізуються фестивалі, концерти тощо, куди приїжджають зірки зі світовим ім’ям. Не лише про те, що в такий спосіб ми комунікуємо зі співвітчизниками та закордонною аудиторією, показуючи, яке місто зараз, які у ньому ми, – коментує Сергій Політучий, президент фестивалю KharkivMusicFest. – Фестиваль виконує важливе з точки зору гуманізму завдання: мистецтво підтримує людей, дарує їм душевну втіху, змогу відволіктися від страшних реалій війни. Це – рідкісна можливість хоча б на деякий час переключитись і трохи підзарядити внутрішні ресурси».

У програмі відкриття фестивалю – твори композиторів, пов’язані з Харковом: Бела Барток, Віталій Губаренко, також звучатимуть Фелікс Мендельсон та українці Золтан Алмаші, Олександр Козаренко, Володимир Зубицький.

Так, угорський композитор і знавець національного мелосу Бела Барток на початках ХХ сторіччя перебував із концертами у Харкові, про що в архівах залишились афіша й рецензії.

Віталій Губаренко – харків’янин, який саме тут починав блискучу композиторську й педагогічну кар’єру. Тепер, у рік його 90-річчя, музика майстра повертається до міста.
Фелікс Мендельсон-Бартольді усьому світову повернув ім’я Йоганна Себастьяна Баха. Його творчість і життя – це постійне служіння високому мистецтву та людям із вірою, що твоя щоденна робота обов’язково матиме плоди. Так і сталося.

Український композитор і справжній філософ у музиці Олександр Козаренко – автор багатьох творів, що вже стали класикою й виконуються видатними солістами, оркестрами, ансамблями. Його творчий шлях – це свідоме відкриття світові українських композиторів Миколи Лисенка, Анатолія Кос-Анатольського, Бориса Лятошинського. Не випадково його називали «лицарем української музики».

Щедро дарує музику слухачам також український композитор Володимир Зубицький – яскравий виконавець, віртуоз, автор численних віртуозних творів, частий гість Харкова. Один із таких – Концерт для скрипки, надзвичайно складний як для оркестру, так і соліста. Він існує в рукопису й ексклюзивно виконується «Київською камератою» та скрипалькою Богданою Півненко.

І ще одна фестивальна прем’єра в програмі відкриття – «Місто Марії» українського композитора Золтана Алмаші. Минулоріч саме з його «Пір року» розпочався фестиваль. За словами автора, твір, який презентуватиметься зараз на фестивалі, є чи не найвиконуванішим у різних країнах світу.

Рок Фаргас уперше диригуватиме в Харкові. Він – єдиний іноземний артист, який мав сміливість погодитися на гастролі в нашому місті: «Це велика честь для мене виступити тут. Коли мене запросили стати частиною фестивалю, я відчув, що для людей це буде важливо – в такі важкі часи віднайти трохи нормальності буття, насолодитися чудовими моментами, які дарує музика».

Участь «Київської Камерати» у відкритті фестивалю також має певне символічне значення – 30-річчя діяльності оркестру. «Цей концерт ми присвячуємо Валерію Матюхіну – засновнику колективу і його рідному місту Харкову. Цього року Валерію Олександровичу виповнилось би 75 років. Він давно хотів приїхати сюди, зіграти найцікавішу українську музику, яку пропагував усе життя, але не встиг, – розповідає Катерина Супрун, заступниця художнього керівника Національного ансамблю солістів. – Тому для оркестру це особливий концерт».

До речі, Богдана Півненко – скрипалька світового рівня та директорка «Камерати», свого часу грала концерт-відкриття KharkivMusicFest-2023 і саме вона запропонувала приїхати з цією програмою до Харкова.

«Слухати. Чути. Відчувати» – новий меседж фестивалю у воєнному місті. Ми зараз зовсім по-іншому прислухаємося до всього, що звучить навколо, – зазначає Юлія Ніколаєвська, професорка Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського, програмна директорка фестивалю. – Ми слухаємо світ, який для нас змінився. Але не просто слухаємо, – чуємо найменші нюанси, розрізняємо відтінки звуків. Ми стали більше звертати уваги на тих, хто поруч, стали реально відчувати життя – його біль, страх, страждання, радість. Наш фестиваль – про ситуацію, у якій опинився слухач часів війни, зрушення, що відбуваються з нами, важливість сприйняття теперішнього часу, гостроту реакцій. А ще – про творчу силу згуртованості, те, що нас бентежить, надихає і підтримує».

Програма концерту: Бела Барток. Дивертисмент для струнних; Віталій Губаренко. Концерт для флейти, соло – Дмитро Кузьмін; Фелікс Мендельсон. «Струнна симфонія» № 9, до мінор; Золтан Алмаші. «Місто Марії»; Олександр Козаренко. Концерт «Рутено» для фортепіано, соло – Дмитро Таванець; Володимир Зубицький. Концерт для скрипки, соло – Богдана Півненко.

Окрім того, фестиваль передбачає концерти альтернативної музики, виступи Дитячого та Фестивального оркестрів, проєкти «Кольорова класика», «Чуттєвості», Kharkiv Art Therapy Days-2024, «Музичні читанки».

Ознайомитися з деталями можна на сайті KharkivMusicFest.

За інформацією пресрелізу